Toto je TOP 10 slovenských pražiarní, ktoré uspokoja aj náročného kavičkára

  • Kvalitnú výberovú kávu, celosvetovo známu pod pojmom specialty coffee, nájdeš aj na Slovensku
  • Stále viac sa dostávajú do popredia prednosti svetlo pražených zŕn z unikátnych kávových plantáží v najvyššej kvalite
  • Takúto kávu, vďaka ktorej objavíš nové ovocné a kvetinové chute, pražia aj šikovní Slováci v našich lokálnych pražiarňach
kava
Ebenica, Zlaté Zrnko
  • Kvalitnú výberovú kávu, celosvetovo známu pod pojmom specialty coffee, nájdeš aj na Slovensku
  • Stále viac sa dostávajú do popredia prednosti svetlo pražených zŕn z unikátnych kávových plantáží v najvyššej kvalite
  • Takúto kávu, vďaka ktorej objavíš nové ovocné a kvetinové chute, pražia aj šikovní Slováci v našich lokálnych pražiarňach

Zlaté Zrnko 

Zlaté Zrnko znamená to najlepšie z kávového sveta. Značka prináša na Slovensko kávové poklady z celého kávového sveta. V pražiarni Zlaté Zrnko pražia kávy s jediným pôvodom od farmárov ako aj kávové zmesi namiešané podľa chutí zákazníkov.

Nakupujú iba tie najlepšie kávy, čiže najdrahšie z každej krajiny, lebo vedia, že za ne dostali farmári zaplatené najviac, nakoľko sa im podarilo dopestovať výnimočnú úrodu. Kávové zmesi sú miešané z 6 až 9 káv tak, aby sa v každom období roku dosiahla rovnaká chuť. Na viaceré zmesi má Zlaté Zrnko exkluzivitu.

V Ivanke pri Dunaji si otvoril malú pražiareň. Kvalitu jeho kávy už ocenila aj svetová porota

V roku 2018 Zlaté Zrnko ako prvá slovenská pražiareň získala prestížne ocenenie dvoch hviezd v Great Taste Award v Londýne s kávou s pôvodom Etiópia “Ovocná“ a zároveň ich najpopulárnejšie kávové zmesi Emília a Rómeo získali 1 hviezdu.

V roku 2019 získala ocenenie dvoch hviezd najobľúbenejšia káva s pôvodom Kuba a 1 hviezdu získali kávové zmesi Mária a Oliver a kávy s pôvodom Brazília, Kolumbia “Víťazná”, Kostarika a Etiópia uspela tento krát v kategórii filtrovanej kávy.

V roku 2019 sa tak stali najoceňovanejšou slovenskou pražiarňou kávy s 9 ocenenými kávami v kategórii espresso a ako prví majú ocenenie aj v kategórii filtrovanej kávy.

zdroj: Zlaté Zrnko

V roku 2020 ocenenia znásobili. Po prvýkrát sa zúčastnili talianskej potravinovej súťaže International Taste Awards a získali tak hodnotenia od talianskych odborníkov. Získali sme 1 zlatú, 5 strieborných a 7 bronzových medailí. Zlatú medailu záskala zmes Mária. Striebornú medailu získala zmes Otello a káva s pôvodom Brazília, Kolumbia “Dôstojná”, Indonézia a Kuba.

Bronzovú medailu získali zmesi Olívia, Oliver, Rómeo, Smrťák a kávy s pôvodom Kostarika, Guatemala, India. Zlatou medailou ocenená Maria bola v kategórii káva produkt s najvyšším hodnotením, získala preto aj cenu poroty a stala sa víťaznou kávou roka v tejto súťaži.

Odborník: Večerná šálka kávy stimuluje mozgové centrá a aktivuje fantáziu. Má v sebe ďalšie veci, o ktorých si nevedel

Ebenica Coffee

Ebenica Coffee to je 10 kávových nadšencov, ktorí robia svoju prácu s láskou, no najmä s presvedčením, že kvalitu možno dosiahnuť iba trpezlivým prístupom.

Srdcom Modranskej pražiarne sú dva stroje. Viac ako štyri roky kávu pražili na 800 kilogramovom stroji Giesen, ktorý si nechali vyrobiť na mieru v Holandsku. V januári 2020 sa však všetko zmenilo. Do Ebenica rodiny pribudol nový člen – Giesen W45A. Hoci sa môže zdať, že celý proces praženia kávy je len o technike, podľa odborníkov z Ebenica to nie je celkom tak.

Marek založil pražiareň, ktorá má jednu z najlepších espresso káv v Európe

Ich pražiar Andrej celý proces praženia kávy sleduje, kontroluje a v prípade potreby robí mierne úpravy napríklad nastavovaním účinnosti horákov či zmenou rýchlosti rotácie bubna. Práve vďaka unikátnemu spojeniu ručnej výroby a najmodernejších technológií je Giesen jedným z najlepších strojov vo svojej kategórii.

zdroj: Ebenica – V pražiarni Ebenica pristupujú ku káve s najväčšou pozornosťou.

Zaujíma ťa, ako sa vyrába káva? Tak sa zastav v podnikovej predajni v Modre. Radi ti tu pri kávičke porozprávajú o celom procese jej výroby: od príchodu zelenej kávy do pražiarne až po jej samotné praženie. Popri tom môžeš ochutnať Ebenica kávy, ktoré sú aktuálne na mlynčeku a vybrať si tú, ktorá ti najviac chutí.

Concept Coffee Roasters

Concept je štýlová kaviareň s pražiarňou, ktorá do Piešťan priniesla závan amsterdamského vzduchu, pretože jej zakladatelia v holandskej metropole 5 rokov žili. V prvom rade je však predovšetkým pražiarňou a jej pražič Peťo Dvorský produkuje tú najkvalitnejšiu specialty coffee široko ďaleko.

Gepostet von Concept Coffee Roasters am Dienstag, 11. August 2020

V kávovom remesle ho inšpirujú napríklad hviezdy kávového sveta Tim Wendelboe či Scott Rao. Peťo Concept založil na konci roka 2014 spolu so svojou ženou Zuzkou, ktorá pečie chutné koláče v Concept Bakery.

Ponuka výhradne single origin (jednodruhovej z jedného kávového regiónu) kávy sa prispôsobuje aktuálnej sezóne. Káva totiž v jednotlivých kávových oblastiach dozrieva v rôznom čase.

Spravte nákup za viac ako 20€ na našom eshope a získajte poštovné zdarma. Nezabudnite pri check oute zadať kód "…

Gepostet von Concept Coffee Roasters am Dienstag, 28. Juli 2020

Práve teraz môžeš dostať napríklad Keňu či Brazíliu. Okrem zrnkovej kávy na espresso aj filter, ktorá bola upražená s poctivým prístupom, v predajni kúpiš aj kávové príslušenstvo. Ich balenia zrnkovej kávy zdobí originálna kresba kávovej čerešne od umelkyne Niky Gajarovej. 

Illimité Coffee Roasters

Illimité je značka uznávaná kávopičmi a baristami na Slovensku aj v zahraničí, dostáva sa jej veľmi pozitívnych hodnotení. Na rozdiel napríklad od Conceptu k pražiarni nepatrí aj kaviareň, no kávu od Illimité nájdeš v mnohých vychytených slovenských kaviarňach. Filozofiou pražiarne je kvalitná práca so surovinou, teda kávovými zrnami, od začiatku až do konca, ale aj úprimný prístup a transparentnosť.

Panamu zbožňujem. A Bonitu Springs úplne najviac. Má všetko, čo z nej robí nevšednú a nádhernú. Plné telo, úžasnú…

Gepostet von Illimité Specialty Coffee am Samstag, 18. April 2020

V prípade tejto značky ide opäť o čerstvo upraženú specialty coffee zo single origin zdrojov a jeden blend s názvom 1986. Viacerí sa na účet Illimité vyjadrili, že v každom balení zrnkovej kávy je cítiť nielen autentickosť danej odrody a zberu, ale aj vlastný podpis pražiča, čo je vo svete specialty coffee dôležité rovnako ako pôvod kávy. Pridanou hodnotou sú eco friendly obaly.

Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlú kávu. Lenže… Život je príliš krátky aj na to, aby sme jedli zlé jedlo….

Gepostet von Illimité Specialty Coffee am Mittwoch, 22. April 2020

Simple Coffee

Simple Coffee je slovenská pražiareň kávy v Bratislave, ktorá ľuďom prináša najkvalitnejšiu a výnimočnú svetovú kávu priamo na Slovensku. Roky skúseností vo svete kávy odborníkom zo Simple Coffee, umožňujú ponúkať kvalitnú kávu s dokonalou kombináciou chutí v jednej šálke. Na teba ostáva už len vybrať tú, ktorá ti spríjemní deň.

V našom balíčku nájdete najlepšie svetové kávy z Ameriky a Indie pražené na Slovensku, v našej pražiarni Simple…

Gepostet von Simplecoffee.eu am Sonntag, 30. August 2020

Kvalita kávy je pre Simple Coffee prvoradá, ale samozrejme nie na úkor pestovateľov. Preto jednou z ich najhlavnejších priorít je fair trade. V ponuke nájdeš napríklad skvelú brazílsku kávu Brazil Cerrado, Expresso Blend kávy, kávu Kolumbia, Burundi, Etiópia, Kostarika, Peru či Mexiko. Predaj zrnkovej kávy prebieha pohodlne z e-shopu s rýchlym doručením k tebe domov. A ak sa nevieš rozhodnúť, vyskúšaj rôzne kombinácie káv v testovacích balíčkoch.

9 grams Coffee

Za kávou od 9 grams Coffee stojí spoločnosť Coffee Touch, ktorá svet gastronómie ovplyvňuje už od roku 2007. Prevádzkuje viacero kaviarní, ako Grand Cafe, Food Station či Five Points v srdci Bratislavy. Založili aj občianskej združenie Slovak Coffee Association, čo im umožňuje usporadúvať Majstrovstvá slovenskej republiky v príprave kávy. V roku 2014 otvorili aj školiace baristické centrum.

Novinka na scene. Uzasna Rwanda. Od zajtra v predaji.#9gramscoffee #coffeeart.sk #9gramscoffeeroaster #espressomachine…

Gepostet von 9 grams coffee am Sonntag, 23. August 2020

Najdôležitejšia je však ich kvalitná zrnková káva, ktorá je samozrejme specialty coffee a ako single origin pochádza z kávových oblastí z celého sveta, ako napríklad z Kene, Burundi, Etiópie či Brazílie. V ponuke sú však aj blend zmesi kávy. Okrem svojej kvality je 9 grams Coffee zaujímavá aj originálnymi obalmi a názvami káv ako Lady Milk, či Real Gentleman. Káva je pražená jednodruhovo na espresso aj alternatívy.

Kavala

Mladá bratislavská pražiareň, za ktorou stojí nadšenec Boris Nyers, ktorý svoju vášeň pre baristiku a praženie premenil na úspešný biznis. Svojou prácou sa snaží robiť dobré meno slovenskej kávovej kultúre. 

Kavala ponúka výhradne specialty coffee zo single origin zdrojov. Do popredia dáva kvalitu oproti kvantite, preto je ponuka často menšia. Aktuálne je to napríklad káva Kolumbia El Divino Nino, ktorá je pražená zvlášť na espresso a zvlášť na filter.

zdroj: Kavala

Kvalitu tejto kávy cítiť v každom zrnku, upraženom s dôrazom na tradíciu aj moderný prístup. Boris často zdôrazňuje, že káva pochádza z kávovej čerešne, takže je ovocie a treba v nej hľadať ovocné chute – pokojne aj jahody či banánu. Aj ty si sa zamyslel nad zvláštnym názvom značky? Kavala znamená spojenie slov káva a láska, čo je naozaj výstižné!

Green Plantation

Známu komárňanskú značku tvoria dvaja kávomilci Peter Ondrejka, ktorý je konateľom spoločnosti, pražiarom aj baristickým trénerom, a Valerián Hrala, ktorý žije v Kalifornii a pôsobí v uznávanom školiacom centre Boot Coffe, kde získavajú zručnosti kávoví profesionáli. Green Plantation stavia do popredia čerstvosť, preto kávu, rovnako ak väčšina spomenutých kaviarní, nemelú.

Majte úspešný týždeň 🤗

Gepostet von Green Plantation káva am Montag, 4. Mai 2020

Za každým zrnkom kávy je niekde na druhom konci sveta farmár, pre ktorého je pestovanie kávy živobytím. Poslaním specialty coffee je okrem iného zaručiť, aby bol každý farmár za svoju prácu poctivo platený a aby sa vytvárali vzťahy medzi všetkými článkami procesu produkcie kávy. Aj preto pražiareň vždy uvádza meno každej plantáže či farmára a na webe často nájdeš aj ich reálnu fotografiu. Tak čo to bude, Keňa, Etiópia či Brazília?

Gorifee Roastery

Gorifee Roastery je pražiareň výberovej kávy z Bratislavy. Jej tím pracuje s farmármi z celého sveta od Brazílie až po Indonéziu. Ich cieľom je ponúknuť zákazníkom najvyššiu kvalitu a unikátnu chuť kávy. Snažia sa pritom podporiť myšlienky excelentnej kvality, sledovateľnosti pôvodu a udržateľnosti. V Goriffee sa riadia heslom “z farmy do šálky”.

Zoznámte sa s naším pražiarenským tímom. Každú kávu, ktorú si pripravíte doma majú na starosti až 4 ľudia. Kávové zrná…

Gepostet von Goriffee Roastery am Dienstag, 22. September 2020

Kávu, ktorú upražili môžeš ochutnať v ich kaviarni Goriffee Kaffeehaus na Panenskej 33 v Bratislave. Pripravená bude precízne, profesionálnymi baristami.

Najbližšie mesiace máme pre vás nachystaných pár zaujímavých noviniek a prekvapení. Aj vy sa tak tešíte?

Gepostet von Goriffee Roastery am Donnerstag, 24. September 2020

Bean Up

Bean Up je naozaj maličká nano pražiareň. Praží sa tu na 0,5 kg pražičke španielskej značky Discaf a 5 kg pražičke značky Garanti a výlučne len výberovú kávu.

Gepostet von Bean Up am Dienstag, 19. Mai 2020

Snahou tímu Bean Up je mať čo najviac káv priamo od farmárov (Direct Trade Coffee), aby maximálne podporili tých, čo kávu stvorili – zaslúžia si to v plnej miere. Ku káve sa tu správajú s rešpektom, napokon ako ku všetkému, čo stalo kopec námahy a tvrdej driny.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech