Toto je top 5 lyžiarskych stredísk na Slovensku, kam ešte stále môžeš ísť lyžovať

  • Lyžovačka ešte na Slovensku neskončila, hoci zima už pravdepodobne svoje posledné slovo povedala
  • Jarná lyžovačka bola kedysi krajšia a zasneženejšia, dnes je však napriek všetkému stále možná
  • Vybrali sme pre teba 5 najlepších slovenských lyžiarskych centier, ktoré sa oplatí navštíviť stále
lyzovacky
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Lyžovačka ešte na Slovensku neskončila, hoci zima už pravdepodobne svoje posledné slovo povedala
  • Jarná lyžovačka bola kedysi krajšia a zasneženejšia, dnes je však napriek všetkému stále možná
  • Vybrali sme pre teba 5 najlepších slovenských lyžiarskych centier, ktoré sa oplatí navštíviť stále

Jarné prázdniny už síce zajtra končia, no ak si sa rozhodol využiť posledný tohtosezónny sneh, bez lyže a vyber sa za športom. Vo väčšine lyžiarskych centrier ťa síce čaká technický sneh. V kombinácii s informáciou, že sme tento rok zažili najteplejšiu zimu od roku 1981, je tento fakt zanedbateľný.

Viac čítaj TU >> Európa zažíva najteplejšiu zimu. V Rusku vďaka tomu klesla úmrtnosť spôsobená alkoholom

Lomnické sedlo, Tatranská Lomnica

Lyžovačka v Sedle je najväčšia slovenská chuťovka. Aktuálne sú podmienky veľmi dobré, so 130 cm snehu. V prevýšení takmer 300 metrov od východzej stanice sa lyžuješ na zjazdovke dĺžky 1240 m. Môžeš pokračovať až do základnej stanice Tatranská Lomnica Štart, v takom prípade budeš mať v nohách viac ako 3 km. Teraz na jar sa počasie zvykne umúdriť a výhľady sú skutočne krásne. Treba si však zvážiť svoje možnosti, pretože Sedlo je skutočne len pre najlepších lyžiarov.

Trate sú neupravované a ak si privstaneš, čaká ťa dokonalý zážitok. Každý lyžiar vie, že poriadny „powder snow“ sa vychytať oplatí. Oddychové prestávky pod Lomničákom stráv na lehátku s Tatranským čajom v ruke. Aktuálne je v prevádzke všetkých 9 vlekov a lanoviek.

Podmienky: veľmi dobré

Cena: 41 eur/deň

Štrbské pleso

Pre lepších lyžiarov odporúčame Solisko. Štrbské pleso je okrem kúpeľných rezortov, kde sa po lyžovačke dobre zrelaxuješ ale aj naješ, celé zasvätené lyžiam, bežkám, korčuliam a vlastne všetkým zimným športom. Patrí zároveň medzi najnavštevovanejšie lyžiarske strediská na Slovensku a pomaly začína naberať západný charakter. Všetky aprés- ski bary, oddychové zóny, miesta na slnenie, kvalitné lyžiarske školy pre deti a dospelých a veľmi kvalitne upravené trate sú už samozrejmosťou aj vo Vysokých Tatrách.

Mnoho Slovákov sa však v Tatrách stále sťažuje na pomer cena-kvalita a porovnáva s Alpami. Či je to skutočne tak, alebo nie, musíš posúdiť ty sám.

Všetky zjazdovky sú aktuálne v prevádzke, rovnako aj aj všetkých 8 vlekov a lanoviek. Vrcholná stanica má nadmorskú výšku 1 825 m.n.m. a tak budeš mať o výhľady na Vysoké, Belianske a dokonca aj Nízke Tatry pri peknom počasí postarané.

Podmienky: veľmi dobré

Cena: 41 eur/deň

Chopok

Už pár rokov môžeš lyžovať po oboch stranách Chopku bez obmedzenia a na jeden skipas. Je pravda, že odvtedy sa zdvihla aj jeho cena, no počet lyžiarov len stúpol. Jasná je lyžiarska klasika, a asi ani neexistuje nadšenec zimných športov, ktorý by sa aspoň raz v živote nezviezol južnou či severnou stranou Chopku. Tá „liptovská“ bola stále vyťaženejšia, a tak je tomu dodnes. V Jasnej sa koná nespočetne veľa akcií, ktoré ti zaručia skvelý víkend na snehu. Lyžiarske stredisko ponúka zábavu pre celú rodinu, super ubytovanie a aj príjemné wellenss hotely. Zo Srdiečka máš potom blízko aj do iných stredísk na strednom Slovensku, na Mýto pod Ďumbierom, na Skalku či na Čertovicu.

Jasnú proste treba zažiť. Ponúka veľa trás, dobrý sneh a skvelý zážitok z Nízkych Tatier. Severná časť má oveľa väčšiu kapacitu ako Juh, a to viac ako 21-tisíc osôb.

Aktuálne sú v Jasnej pod Chopkom dobré podmienky, premáva 12 zo 17-tich možných vlekov a lanoviek a lyžuješ na 80 cm snehu. Tak ako pri Lomnickom sedle, aj v Jasnej platí, že ak sa počasie alebo poveternostná situácia zhorší, lanovky ani vleky na najvyššie stanice z bezpečnostných dôvodov premávať nebudú.

Podmienky: dobré

Cena: 48 eur/deň

Donovaly

Park Snow Donovaly je klasikou väčšiny lyžiarskych zájazdov škôl na strednom Slovensku ale aj dovolenkovou destináciou vyberavých slovenských lyžiarov. Je totiž prispôsobený tak začiatočníkom ako pokročilým. Sú dve možnosti. Buď lyžuješ na Záhradišti alebo no Novej holi. Tam sa vrcholová stanica nachádza vo výške 1 361 m.n.m a trať má až k štartu dĺžku viac ako jeden kilometer. Donovaly sú skvelo vybavené. Majú veľké množstvo hotelov a turisti, hotelierstvo a gastro už bohužiaľ prevalcovali pôvodné obyvateľstvo malej stredoslovenskej obce. A rezorty sa stále budujú. Donovaly patria k najdrahším a najluxusnejším rekareakčným oblastiam Slovenska a nemusíš ani príliš investigovať, aby si chatu, vilu či reštauráciu známych podnikateľov či politikov poľahky našiel.

Donovaly ponúkajú skvelé a dlhé trate na bežkovanie či prechádzky v lese. Aktuálne sú podmienky veľmi dobré, na Záhradišti premáva 11 z trinástich vlekov a lanoviek a na Novej holi jeden vlek a jedna lanovka, ktorá ťa vyvezie až na vrcholovú stanicu.

Podmienky: veľmi dobré

Cena: 30 eur/deň

Oščadnica

Veľká Rača je najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd, preto sa lyžiarske centrum Snow Paradise rozprestiera práve tu. Z veľkej časti patrí do prírodnej rezervácie, preto sa tu budeš cítiť miestami ako v skanzene. 14 km navzájom prepojených zjazdoviek, podobne ako v prípade predošlých stredísk – medzinárodné obsadenie, výborné snežné podmienky a vyrovnaný pomer cena-kvalita. V súčasnosti lyžuješ na troch prepojených lokalitách, Dedovka, Marguška a Lalíky.

Okrem lyžovačky a všetkých sprievodných relaxačných akcií, máš k dispozícii aj bobovú dráhu, môžeš si požičať skifox a lyžuješ aj večer.

Podmienky na lyžovanie sú aktuálne veľmi dobré. Zjazdovky sú zasnežované technickým snehom.

Podmienky: veľmi dobré

Cena: 22 eur/deň

Lyžovať sa môžeš ešte vo viac ako 70 % lyžiarskych stredísk na Slovensku. My sme ti však vybrali tie najlepšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech