Toto je zatiaľ najúčinnejšie liečivo proti koronavírusu, ukázal prieskum medzi tisíckami lekárov

  • Globálny prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorý liek je medzi odborníkmi považovaný za najúčinnejší pri boji proti koronavírusu, má výsledky
  • Tisíce lekárov sa zhodlo, že momentálne ide o hydroxychlorochín
san (1)
unsplash.com
  • Globálny prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorý liek je medzi odborníkmi považovaný za najúčinnejší pri boji proti koronavírusu, má výsledky
  • Tisíce lekárov sa zhodlo, že momentálne ide o hydroxychlorochín

Podľa medzinárodného prieskumu tisícov lekárov je zatiaľ najlepším liekom na boj proti koronavírusu antimalarikum hydroxychlorochín, ktorý je účinnou látkov v tabletkách s názvom Plaquenil. Informáciu priniesol The Washington Times.

Do medzinárodného prieskumu bolo zapojených 6 200 lekárov z 30-tich krajín sveta. Väčšina – 37 % uviedlo, že ide o zatiaľ najúčinnejšie liečivo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však tvrdí, že „neexistuje dôkaz“, že by akýkoľvek liek „mohol človeka ochrániť pred chorobou alebo chorobu vyliečiť“.

Najnovší priskum uskutočnila virtuálna platforma Sermo, ktorá združuje viac ako 800-tisíc doktorov zo 150-tich krajín sveta. Prieskum ukázal, že tieto tablety v rámci liečenia koronavírusu predpisuje 72 % lekárov v Španielsku, v Taliansku ide o 53 % a v Číne to bolo 44 %. V Británii išlo len o 13 % lekárov, pravdepodobne zo súkromných kliník, nakoľko Veľká Británia svojim lekárom zakázala predpisovať liečivo obsahujúce účinnú látku hydroxychlorochín, až to definitívneho ukončenia klinických testov. 

V prieskume sa neuvádza, aké ďalšie lieky sú pri liečbe COVID-19 považované za najúčinnejšie.

Časopis International Journal of Antimicrobial Agents len nedávno informoval o teste, v rámci ktorého, niektorí pacienti dostávali len antimalarikum, ďalší hydroxychlorochín s azitromycínom. Kontrolná skupina nedostávala nič. 

U pacientov, ktorí dostávali kombináciu liekov, sa po piatich dňoch nákaza už neprejavila. U tých liečených chlorochínom sa po šiestich dňoch znížil počet nakazených o polovicu a zatiaľ čo u neliečených bolo nakazených stále 90 percent.

Profesor Didier Raoult, ktorý je expertom na infekčné choroby v univerzitnej nemocnici v Marseille, sa domnieva, že by antimalarikum mohlo účinkovať. Viedol štúdiu na 24 pacientoch s koronavírusom. Po šiestich dňoch, čo sa im začal podávať hydroxychlorochín, u troch štvrtín z nich podľa neho koronavírus vymizol.

Slovensko aj Česko si liek chráni 

Ministerstvo zdravotníctva na Slovensku aj v Čechách už prijalo mimoriadne opatrenie, ktoré reguluje predpisovaní lieku Plaquenil s cieľom zabezpečiť jeho dostupnosť. Mimoriadne opatrenie zakazuje predpisovať liek Plaquenil všetkým lekárom s výnimkou niektorých špecializovaných lekárov.

S ohľadom na fakt, že podľa dostupných vedeckých poznatkov sa liek Plaquenil javí ako potenciálne účinný pre liečbu ochorení COVID-19, je potrebné zabrániť jeho nedostupnosti ako pre liečbu pacientov v registrovaných indikáciách, tak pacientov s COVID-19 ,“ vysvetlil minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch v tlačovej správe.

 

Podľa informácii z nášho Ministerstva zdravotníctva, je tento liek určený na prevenciu a liečbu infekcii spôsobenej rôznymi typmi parazitov. Obsahuje liečivo, zo skupiny antimalarík, ktoré ničí pôvodcov malárie. Má protizápalový účinok a ovplyvňuje imunitné mechanizmy pri reumatických ochoreniach spojivového tkaniva. Používa sa pri liečbe malárie, pri reumatologických a kožných ochoreniach ako je napríklad aj reumatický zápal kĺbov, chronický zápal kĺbov u mladistvých, kožné problémy spôsobené slnečným svetlom. 

Zdroje: washingtontimes.com, mzcr.cz, health.hov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá