Toto malé zariadenie spraví za 20 minút čistú vodu zo špinavej

  • Vedci vytvorili malinké zariadenie vo veľkosti poštovej známky, ktoré zničí 99,99% baktérií v špinavej vode do 20 minút.
water-1_1024
  • Vedci vytvorili malinké zariadenie vo veľkosti poštovej známky, ktoré zničí 99,99% baktérií v špinavej vode do 20 minút.

Vystavenie kontaminovanej vody slnečnému žiareniu môže vodu vyčistiť, pretože UV žiarenie zničí mikroorganizmy a choroboplodné zárodky. Tento proces pritom zvyčajne trvá 48 hodín. Existuje ale malé zariadenie, ktoré to zvláda rýchlejšie, lebo využíva širšie spektrum slnečného žiarenia na urýchlenie čistenia.

„Naše zariadenie vyzerá ako malý obdĺžnik z čierneho skla. Iba sme ho hodili do poháru špinavej vody, pohár vystavili slnečnému žiareniu a Slnko urobilo celú prácu,“ vysvetľuje vedúci vedec tímu Chong Liu zo Stanfordskej univerzity.

water-1_1024

Foto: sciencealert.com

Celá premena zo špinavej na čistú vodu funguje nasledovne: Viditeľné slnečné žiarenie priťahuje elektróny v povlaku zariadenia, ktorý obsahuje sírnik molybdeničitý (často používaný ako priemyselné mazadlo) a to spôsobí chemické reakcie vo vode.

Peroxid vodíka a ďalšie dezinfekčné prostriedky sú tvorené z týchto chemických reakcií, ktoré odstraňujú choroboplodné zárodky vo vode. Pod mikroskopom môžeš vidieť materiál, ktorý sa skladá z mnohých miniatúrnych stien sírnika molybdeničitého uložených v tvare bludiska na povrchu obdĺžnikového čierneho skla. Z väčšej vzdialenosti toto zariadenie so stenami na jeho povrchu pripomína odtlačok prstu.

water-2

Foto: sciencealert.com

„Je veľmi vzrušujúce vidieť, že dobré navrhnutým materiálom môžeme dosiahnuť dobré výsledky. Naozaj to funguje. Naším zámerom je riešiť problémy znečistenia životného prostredia, aby mohli ľudia lepšie žiť,“ povedal Liu.

Jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý môže toto zariadenie spraviť rýchlo predávajúcim sa v každom obchode je, že sírnik molybdeničitý sa ľahko vyrába. A hlavne aj peniaze ušetrené na benzíne alebo elektrike, keďže toto zariadenie nevyžaduje vodu, ktorá bola predtým uvarená.

Tím vedcov zo Stanfordskej univerzity toho musí ešte veľa spraviť, ak chcú, aby sa zariadenie dostalo do domu každého z nás. Zatiaľ vyskúšali toto zariadenie len na troch druhoch baktérie.

Čistú a sviežu vodu my považujeme za samozrejmosť, ale vo svete je minimálne 650 miliónov ľudí, ktorí tento luxus nemajú a to je niečo, čo sa musí zmeniť.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj prezentačného obrázku: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech