Toto mesto zažíva nevídaný rozvoj. Sťahujú sa sem ľudia z celého Slovenska

  • Slováci dlhodobo uvažujú nad zmenou bývania a odchodom do menších miest. Láka ich nové prostredie a nižšie ceny
  • Nitra je stále zaujímavejšou alternatívou pre život. Ponúka kultúrno-spoločenské vyžitie, aj kvalitnú bytovú rezidenciu v centre mesta
  • Na záujemcov čaká moderné bývanie pod nitrianskym hradom. Prvotriedne vybavenie a príjemné prostredie
Nitra a projekt pod hradom
Turistické informačné centrum Nitra
  • Slováci dlhodobo uvažujú nad zmenou bývania a odchodom do menších miest. Láka ich nové prostredie a nižšie ceny
  • Nitra je stále zaujímavejšou alternatívou pre život. Ponúka kultúrno-spoločenské vyžitie, aj kvalitnú bytovú rezidenciu v centre mesta
  • Na záujemcov čaká moderné bývanie pod nitrianskym hradom. Prvotriedne vybavenie a príjemné prostredie

Súčasná pandémia vo veľkom ovplyvnila prístup k práci z domu. Veľa zamestnávateľov kvôli prísnym opatreniam umožnilo (a v niektorých prípadoch aj nariadilo) svojim zamestnancom, aby pracovali z domu.

Skúsenosť ľudí s tzv. „home office” priniesla aj zmenu postoja k bývaniu. Keďže mnohým zamestancom odpadla povinnosť chodiť do kancelárie fyzicky, začali reálne uvažovať o zmene svojho bydliska. Vo viacerých prípadoch aj o presťahovaní sa do iného mesta.

zdroj: Turistické informačné centrum Nitra/Collavino – Historické centrum je srdcom každého fungujúceho mesta.

Slovenské mestá a moderný prístup k urbanizácii

V slovenských mestách sa pomaly do verejnej dopravy zapájajú elektrobusy a rôzne alternatívne druhy prepravy. Medzi ne patria aj kolobežky či požičiavanie bicyklov a rozširovanie cyklistických ciest. Pribúdať by mali aj nabíjacie stanice pre elektromobily.

Jednou z nedávnych noviniek sú inteligentné lavičky. Okrem klasického sadnutia si poskytujú aj možnosť nabíjať svoje mobilné zariadenia či pripojiť sa na internet. Prichádza možnosť kúpiť si MHD lístky platobnou kartou priamo vo vozidle, staré cestovné poriadky nahrádzajú digitálne tabule. Na sídliskách pribúdajú špecializované kontajnery na triedenie odpadu.

Vďaka zavádzaniu moderných technológií a smart riešení sa aj zo slovenských miest postupne stávajú moderné miesta pre život. Ukážkovým príkladom sa stáva aj Nitra, ktorá okrem iného láka aj štýlovým mestským bývaním priamo pod hradom.

zdroj: Turistické informačné centrum Nitra/P. Kováč – Nočný pohľad na Nitru.

V Nitre na Slovákov čakajú moderné byty

Moderný dizajn bytového domu Bývanie pod hradom rešpektuje svoje umiestnenie do historického jadra Nitry a prináša tak zaujímavé spracovanie. Pre budúcich obyvateľov je vybudované aj privátne zelené nádvorie s predzáhradkami.

Čo sa týka súčasného štandardu moderných bytov, samozrejmosťou sú drevené podlahy, veľké okná a dizajnová sanita. Na nových majiteľov tiež čakajú nadštandardné prvky ako podlahové kúrenie či predpríprava na klimatizáciu. Finálny dizajn však už záleží na konkrétnych preferenciách nového majiteľa.

Život v modernom bytovom dome ešte spríjemní balkón alebo loggia – prípadne miesto nich predzáhradka na prízemí – ktoré spolu s pivničnou kobkou patria ku každému bytu. Rezidencia má aj podzemnú garáž so 42 parkovacími miestami – to síce patrí k výbave moderného bývania, ale nie je samozrejmosťou v starších bytovkách.

Byvanie pod hradom - Nitra(2)
zdroj: byvaniepodhradom.sk / K modernému bývaniu patrí aj množstvo zelene

Moderné bývanie v centre diania

Nitra vďaka svojmu rozkvetu láka Slovákov a vďaka tomu aj developerov. Jedným z nich je napríklad púvava development s projektom Bývanie pod hradom. Ten ponúka 33 bytov v 4 nadzemných podlažiach – a to priamo v centre mesta, čo prináša ďalšie výhody.

Pre budúcich rezidentov tak bude všetko potrebné na dosah niekoľkých minút pešou chôdzou. Môžu tak napríklad rýchlo nakúpiť potraviny v blízkom obchode a za pár minút sedieť vo svojej obľúbenej kaviarni. Alebo si spraviť spontánnu prechádzku historickou pešou zónou.

Centrum Nitry ponúka aj množstvo príležitostí na kultúrne vyžitie. Zároveň ako univerzitné mesto plné mladých ľudí pulzuje životom cez deň aj v noci. Koho láka mestský ruch, príde si v centre mesta na svoje. Koho nie, môže si oddýchnuť v tichom prostredí svojho nového bytu.

Super bývanie pod hradom: V centre Nitry vznikajú byty, o ktoré sa mladí Slováci potrhajú

Byty pod hradom v Nitre sú zariadené moderne
zdroj: byvaniepodhradom.sk / Byty pod hradom v Nitre sú zariadené moderne

Nitra je zaujímavou alternatívou pre život

Možno trochu paradoxne, ale v prvom rade hrá rolu celková história tohto univerzitného mesta. Tá je skutočne bohatá – Nitra sa pýši krásnym hradom a celkovo je plná zaujímavých historických budov či zákutí. Napríklad Nitriansky hrad s bazilikou sv. Emeráma, hradisko Zobor či socha Corgoňa plniaca priania po pošúchaní jeho nohy, sú len niektoré z nich.

Z mesta tiež sála atmosféra kultúry. Koniec koncov, Nitra je mekkou divadelníctva, ktorého súčasným reprezentantom je napríklad známe Divadlo Andreja Bagara. Múzeá, galérie, pravidelné koncerty a spoločenské akcie zaručia dostatočne veľa príležitostí na kultúrne vyžitie.

K mestu neodlučiteľne patria aj dve univerzity – Slovenská poľnohospodárska a Univerzita Konštantína Filozofa. Vďaka nim prúdi do centra množstvo mladých ľudí, čo ešte viac obohacuje jeho kultúrny a spoločenský život.

V Nitre zároveň rozkvitá priemysel a mesto zažíva stavebný boom. To znamená nárast biznisu a pre obyvateľov dostatok pracovných príležitostí. A to aj pre ľudí, ktorých neláka práca z domu.

zdroj: pupava.com / Centrum Nitry ponúka množstvo príležitostí na kultúrne vyžitie.

Množstvo zelene a priestoru na športovanie

To, čo prispieva ku kvalite bývania v meste, je aj úroveň mestskej zelene. V Nitre je množstvo krásnych parkov, ktoré sú ideálne na prechádzky, športovanie či príjemne strávené chvíle na rodinnom pikniku.

Samotné mesto obklopuje bohatá slovenská príroda vhodná na dlhšie aj kratšie výlety. Napríklad, jedným zo siedmich pahorkov obklopujúcich toto mesto, je známy Zobor s viacerými vyhliadkovými vežami.

Aj nábrežie rieky Nitra ponúka mimo krásny výhľad a priestor na prechádzku možnosť  športovo sa realizovať. Veľa ľudí ho využíva na behanie, prechádzky či cyklovýlety. Spolu s rôznymi fitness centrami je možností na športovanie a udržiavanie svojej kondície naozaj veľa.

zdroj: Turistické informačné centrum Nitra/Roman Oravec – Nad Nitrou sa týči hrad s históriou až z 9. storočia.

Moderné prvky mesta Nitra

Nitra chce podľa oficiálnych vyhlásení patriť k lídrom v rámci konceptu Smart City. Hoci k naplneniu tohto bodu od jeho schválenia v roku 2016 má, rovnako ako ostatné slovenské mestá, ešte dlhú cestu, zavádzajú sa tu opatrenia na šetrenie zdrojov, minimalizáciu produkcie emisií či výrazné vylepšenie siete infraštruktúry.

Mesto má rozbehnutý bikesharing, ktorý rozhodne šetrí prostredie. Zároveň sa tu rozširujú cyklotrasy. Keďže Nitra je kopcovité mesto, uvažuje sa o zavedení požičiavania elektroskútrov.

K ekologickým opatreniam bude patriť výhodnejšie hospodárenie s vodou, teplom a dôraz na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Rovnako tak modernizácia odpadového hospodárstva. Nitra hrá už teraz na Slovensku prím v inteligentnom vyprázdňovaní kontajnerov.

Toto všetko spolu so spoločensko-kultúrnymi možnosťami a modernými nehnuteľnosťami robí z Nitry zaujímavú alternatívu pre moderný život.

zdroj: Turistické informačné centrum Nitra/Jaroslav Košťál – Prekrásny Nitriansky hrad sa týči nad 6. najväčším slovenským mestom.

Nad čím Slováci uvažujú pri zmene bývania

V prvom rade zohráva významnú rolu cena. Tá je aj častou motiváciou k presunu z väčších miest do ich okolia, kde sú ceny nehnuteľností dostupnejšie, ako napríklad v hlavnom meste. Slováci chcú svoje bývanie prevažne vlastniť, než žiť v podnájme.

Čo sa týka bytov, najmenší záujem je o tie v panelových domoch. Jedným z dôvodov je aj často zvýšená úroveň hluku. Oproti starším tehlovým bytovkám ľudia vysoko preferujú bývanie v moderne vybavených novostavbách.

Keď Slováci uvažujú o presťahovaní sa do iného mesta, veľkú rolu zohráva úroveň jeho modernizácie. To sa týka najmä infraštruktúry, ale aj kvality poskytovaných služieb obyvateľom, či možnosti kultúrneho a spoločenského vyžitia. Jedna pošta otvorená pre verejnosť tri hodiny denne už dávno nestačí.

Zvažuješ v súčasnosti zmenu bývania?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá