Toto predsavzatie si Slováci dávajú najčastejšie a ty pravdepodobne patríš medzi nich

  • Na rok 2019 si na Slovensku plánovalo dať novoročné predsavzatie skoro polovica Slovákov
  • Viac ako polovica z opýtaných však priznáva, že dodržať ich im robí problém
  • Čo však chcú Slováci na sebe zlepšiť najviac?
Unsplash,
  • Na rok 2019 si na Slovensku plánovalo dať novoročné predsavzatie skoro polovica Slovákov
  • Viac ako polovica z opýtaných však priznáva, že dodržať ich im robí problém
  • Čo však chcú Slováci na sebe zlepšiť najviac?

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu dáva dalo niekedy v živote na Slovensku viac ako 72 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM/MARK, ktorý si u nás dala vypracovať sieť výživových poradní NATURHOUSE.

zdroj: STEM/MARK

Čo sa týka ich úspešnosti v plnení, 57 percent z opýtaných tvrdí, že dodržať ich im robí naozajstný problém. Ak ich však dodržia, 26 percent Slovákov tvrdí, že im to vydrží len pár dní.

zdroj: STEM/MARK

Čo máme v to-do liste najčastejšie?

Niektorí z nás sa chcú v ďalšom roku zlepšiť v cudzích jazykoch, žiť zdravšie či nájsť si nové zamestnanie. Podľa prieskumu je však na vrchole rebríčka najčastejších predsavzatí chudnutie, čo môže súvisieť aj s Vianocami a potreba chudnúť často nadväzuje na vianočné hodovanie.

zdroj: Unsplash

Prieskum dokazuje, že nadmerné množstvo jedla počas Vianoc konzumuje 81 % Slovákov, 47 % Slovákov dokonca v súvislosti s jedlom trpí počas Vianoc zdravotnými problémami. Nasleduje predsavzatie ako zdravo jesť či menej sa stresovať.

„Novoročné predsavzatia nevychádzajú väčšinou preto, lebo ľudia ich neberú veľmi vážne. Je to už stereotyp. Dôležité je mať silnú motiváciu. Človek by si nemal dávať nereálne ciele, napr. schudnem 10 kg za mesiac,“ myslí si Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE.

zdroj: STEM/MARK

Ako sú na tom naši susedia Česi?

Podobný prieskum v Českej republike realizovala agentúra Rondo Data. Podľa neho si novoročné predsavzatie tento rok chystá dať 42 percent opýtaných Čechov, pričom 34 percent z opýtaných priznáva, že im vydržia väčšinou len niekoľko dní. Niekedy v živote si novoročné predsavzatie dalo 78 percent z opýtaných.

Rovnako ako na Slovensku, tak aj v Českej republike je na vrchole rebríčka najčastejších predsavzatí chudnutie, či zdravo jesť. Česi na tretie miesto umiestnili možnosť „nedávať si už žiadne predsavzatia”.

zdroj: Rebríček predsavzatí na rok 2020 v ČR, zdroj dát: Rondo Data

Nedokážeš splniť novoročné predsavzatia? Toto sú najčastejšie dôvody prečo

Nový rok, nový začiatok. To si veľakrát povie väčšina z nás, keď si na prelome rokov spisujeme zoznam vecí, ktoré by sme chceli v našom živote zlepšiť. Na zmenu či odstránenie zlozvykov však nemusíme čakať na január a stravovať sa zdravšie môžeme začať hocikedy počas roka.

Svoje o tom vie aj slovenský neuropsychológ Robert Krause, ktorý nám prezradil, aké najčastejšie chyby robia ľudia pri tvorení predsavzatí. Čítaj viac TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech