Toto sú najkontroverznejšie stavby Slovenska, ktoré stáli milióny eur a dodnes polarizujú spoločnosť

  • Na Slovensku máme mnoho stavieb, ktoré možno považovať za kontroverzné
  • Väčšinu z nich preslávili politici a podnikatelia, ktorých mená sa s týmito budovami spájajú
TASR/Andrej Galica TASR/Radovan Stoklasa
  • Na Slovensku máme mnoho stavieb, ktoré možno považovať za kontroverzné
  • Väčšinu z nich preslávili politici a podnikatelia, ktorých mená sa s týmito budovami spájajú

Aj napriek tomu, že Bratislavu môžeme považovať za najrýchlejšie rastúcu oblasť Slovenska, kontroverzné stavby nájdeš aj v iných mestách. Za týmito stavbami stoja známe slovenské mená, s ktorými sú spojené tie najrôznejšie kauzy. Práve to robí z luxusných stavieb niečo kontroverzné. 

1. Bonaparte

Nezačneme ničím iným, než najznámejším bratislavským komplexom s názvom Bonaparte. Za komplexom stojí Ladislav Bašternák, ktorý bol v roku 2018 odsúdený na 5 rokov väzenia. Na podvodoch na daniach okradol štát o 2 milióny eur. 

zdroj: Screenshot/Youtube/Konzervatívny výber

Pozemok, na ktorom komplex v roku 2011 vyrástol, bol určený pre výstavbu občianskej vybavenosti. Dlho sa diskutovalo o tom, či na ňom bude hvezdáreň, detské ihrisko alebo parčík s občianskou vybavenosťou. Malo ísť o niečo, čo bude prospešné pre verejnosť. Lukratívny pozemok však čakal úplne iný osud.

Jedného dňa prišiel veľký podnikateľ, ktorý si ho uchmatol pre seba. Potajme. Jeho cieľom bolo na pozemku postaviť bytový komplex. Obyvatelia Bratislavy boli proti a po krátkom čase sa zistilo, že plány podnikateľa sú zbytočné, keďže pozemok je určený na výstavbu občianskej vybavenosti. 

V roku 2004 bol zastupiteľstvom schválený plán, v ktorom stál zámer realizácie polyfunkčného komplexu Bonaparte. Aby to verejnosť opäť nepobúrilo, miesto bolo určené na realizáciu polyfunkčného objektu vybavenosti s doplnkovou funkciou bývania. V pláne bolo zachovanie prírodných plôch a dodržanie funkcie. Komplex mal stáť na 45 % celkovej plochy.

Bonaparte
zdroj: Screenshot/Youtube/Konzervatívny výber

Podľa pôvodného stavebného plánu mal komplex ponúkať 38 veľkometrážnych bytov s výmerou 85 až 183 m2. Samotný počet a výmera sa však menili. Cena bytov začínala na 533-tisíc eur vrátane DPH, čo je po prepočte približne 4 100 až 4 300 eur za štvorec. 

Zabudnúť nesmieme ani na to, že najznámejším nájomníkom v komplexe bol Robert Fico. Luxusný byt si prenajímal od roku 2012 a opustil ho počas leta 2019. V októbri 2017 Fico tvrdil, že byt si prenajíma za  2 650 eur mesačne plus 200 eur záloha za energie. Odkiaľ na to mal? Novinárom povedal, že byt platila jeho manželka Svetlana.

Aj napriek tomu, že táto suma je pre bežného smrteľníka extrémne vysoká, Fico dostal byt s výraznou zľavou. Pôvodná výška mesačného nájmu bola 5 500 eur vrátane energií a internetu. Kaucia za byt mala výšku 5 000 eur. 

Po odchode bývalého premiéra z bytu ostali viacerí ľudia prekvapení. Fico si so sebou vzal všetko, čo sa dalo. V byte ostalo miesto po vytrhaných parketách a kuchynskej linke, a krb bez obloženia. Chýbali v ňom aj vaňa, umývadlá, lampy a vodovodné batérie. 

Bonaparte
zdroj: Screenshot/Youtube/Denník N

2. Vila po Rezešovi

Ďalšiu kontroverznú stavbu nájdeš v luxusnej košickej štvrti. Lukratívny dom patril do roku 2019 rodine niekdajšieho oceliarskeho magnáta a dobrého kamaráta Vladimíra Mečiara. Alexander Rezeš zomrel v roku 2002 na vzácnu chorobu – mal rozšírené srdce s obmedzenou činnosťou. Komplikácie spôsobil aj zápal pľúc. Vila sa v ponuke realitnej kancelárie objavila v roku 2019.

Pozemok, na ktorom je dom postavený, má celkovú výmeru 1 580 m² a jeho cena sa vyšplhala na viac ako pol milióna eur. Keďže kupci sa nehrnuli, realitná kancelária musela z ceny stiahnuť. V roku 2004 prešiel dom kompletnou rekonštrukciou a je zariadený v barokovom štýle. Do roku 2019 žila v dome vdova po Rezešovi Eva s dcérou, ktorú v roku 2018 prepustili z väzenia.

Rezešovci v 90. rokoch zarobili stovky miliónov korún. Toto je kontroverzný príbeh “najznámejšej“ slovenskej rodiny

Súčasťou luxusného domu je bazén, garáž pre 4 autá, koberce Versace a kachle potiahnuté 24-karátovým zlatom. Nový majiteľ sa môže tešiť aj z centrálnej klimatizácie, mozaikových dubových parkiet a z postele s baldachýnom a pozlátenou konštrukciou. 

Po takmer dvoch rokoch sa vilu konečne podarilo predať. V novembri 2020 sa majiteľom stal len 22-ročný Košičan Róbert Juraj. Cena vily, ktorá dýchala luxusom, sa vyšplhala na takmer 900-tisíc eur. 

zdroj: Screenshot/TV Pravda

3. Vila Pavla Ruska

V Záhorskej Bystrici sa taktiež nachádza niekoľko kontroverzných stavieb. Jednou z nich je vila, v ktorej kedysi žil Pavol Rusko. V roku 2006 sa do nej presťahoval aj so svojou rodinou, no už v roku 2009 bola na predaj. Počas troch rokov si rodina mohla užiť bazén, tenisový kurt, posilňovňu a veľkú záhradu. Podľa katastra sa vila rozkladá na ploche 524 štvorcových metroch. 

V roku 2014 kúpil vilu Marian Kočner, od ktorého ju neskôr kúpil syn podnikateľa Juraja Širokého. Dňa 19. 11. 2019 prepísal Široký vilu na občianske združenie Podporme šport. Podľa dostupných informácií si Široký vilu kúpil na investičné a komerčné účely.  

zdroj: Screenshot/YouTube/Konzervatívny výber

4. Vila Elektra

S vilou Elektra sa spája meno Vladimír Mečiar. Stavba sa nachádza v Trenčianskych Tepliciach a nie raz spôsobila bývalému premiérovi vrásky na tvári. Keďže nikdy nevedel vysvetliť, z čoho ju financoval, tieto otázky mu veľmi vadili. Raz kvôli tomu napadol novinára. „Ešte raz sa ma to spýtaš, takú ti je…m, že sa nespamätáš,“ chytil v roku 2002 pod krk redaktora televízie Joj Ľuboslava Choluja.

Nad domom sa týčia dva stožiare – na jednom je vlajka Slovenskej republiky a na druhom je rodinný erb s troma prekríženými erbmi. V minulosti budova slúžila ako odborárska ubytovňa, no v roku 1999 ju Mečiar kúpil. Odkiaľ na ňu vzal peniaze nie je známe, no oficiálne si na ňu požičal 5 miliónov slovenských korún. Neskôr sa hovorilo o príchode nemeckého podnikateľa, ktorý mu požičal ďalších 100 miliónov korún.  Dom má až 4 podlažia a do aktuálnej podoby ho prerábal dlhé mesiace. Malo ho to stáť ďalších 41 miliónov korún. 

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

5. Nedobytná pevnosť Jána Počiatka

Obrovskú vilu chráni takmer 4-metrový múr a na celom pozemku je kamerový systém. Pomocou rozmernej obrazovky tak môže bývalý minister dopravy sledovať dianie aj na ulici pred domom. Vo vile sa nachádza niekoľko kúpeľní, luxusná posilňovňa, výťah a obklad zo vzácnych kameňov. Dom stojí na mieste bývalej záhrady Alexandra Dubčeka.

Cena vily sa odhaduje na viac ako 10 miliónov eur. Odkiaľ na to Počiatek vzal peniaze nie je známe, no okrem tejto luxusnej vily si v minulosti kúpil aj byt v komplexe Bonaparte. V záhrade vily pod Slavínom boli kedysi vysadené exotické rastliny, ktoré boli pri sadení pokladané žeriavom. Podľa denníka SME bola vila v roku 2020 takmer stále prázdna a zamknutá. 

zdroj: Screenshot/Youtube/Konzervatívny výber
Zdroje: SME, TREND, Pluska, Denník N, Pravda, Topky, idem voliť, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá