Toto sú najkrajšie slovenské rieky, ktoré sa túto sezónu oplatí splaviť

  • Ak si plavec a chceš privoňať k raftingu či splavovaniu, nemusíš chodiť ďaleko
  • Prinášame ti 5 slovenských riek, na ktorých si užiješ zábavu aj adrenalín
Untitled design(114)
Eurorafting/Ponukame/Raftingove-zajazdy, Pixabay
  • Ak si plavec a chceš privoňať k raftingu či splavovaniu, nemusíš chodiť ďaleko
  • Prinášame ti 5 slovenských riek, na ktorých si užiješ zábavu aj adrenalín

Možnosti pre dobrodružstvá z raftingu nemusíš namáhavo hľadať. Splav riek ponúka viacero slovenských spoločností. Na výber más početné množstvo trás nielen na Slovenku, ale aj v Rakúsku, Slovinsku či Čiernej Hore. Poďme si však priblížiť možnosti splavovania v našej krajine.

Belá pod Kriváňom

Okrem túry a pozemných aktivít ti toto miesto ponúka aj splav na svojej rieke Belá. Mnohí ju hodnotia ako najlepšiu a jedinú voľbu skutočného raftingu na Slovensku. Splav Belej láka svojim horským charakterom, úzkym korytom a rýchlym spádom. Svojou výnimočnou polohou v blízkosti Vysokých Tatier a Liptova sľubuje úžasné výhľady na Kriváň a Západné Tatry. 

Všetko potrebné na tento zážitok ti zabezpečí spoločnosť Eurorafting. Pre nástup na palubu musíš spĺňať len dve veci, a to mať minimálne 15 rokov a byť plavcom. Ostatné už povedie inštruktor, s ktorým sa po rieke vydáš.

Začína od Podbanského a pokračuje až do miesta, kde sa Belá zlieva s Váhom v Liptovskom Hrádku. Veľmi náročný dvojhodinový zjazd, nie je vhodný pre začiatočníkov. Preverí tvoje raftovacie schopnosti a zaručene ti dvihne hladinu adrenalínu.

Cena je 35 eur na osobu.

zdroj: Eurorafting/Ponukame/Raftingove-zajazdy

Prielom Hornádu

Nepatrí k najťažším, no zato najkrajším kaňonom na Slovensku. Donedávna bolo možné obzrieť si jeho výhľady iba zo súše, no od roku 2016 sa stal prístupným aj pre vodákov.

Počas splavu sa rieka zarezáva do skalného masívu a vytvára hlboký vápencový kaňon – Prielom Hornádu. Brehy sú tam strmé, okolo rieky síce ide chodník, ale dostať sa na neho z vody je na niektorých miestach nemožné. Počas plavby ťa  čakajú aj divoké pereje a v zákrutách, ktoré sú pomerne ostré, si musíš dávať pozor na náklon a silný prúd vody, ktorý ťa môže tlačiť do skál.

Splav trvá príjemné 3-4 hodiny, na osobu stojí 39 eur aj so zarátaním poplatku za povolenie splavu.

zdroj: Splavujeme/Splav-prielomu-hornadu

Rieka Orava

Je splavná po celom svojom toku, preto máš na výber dve trasy. Je pokojná, no určite sa na nej veslovaním aj unavíš, nakoľko v pokojnejších častiach je potrebné riadne zabrať. Neobávaj sa však toho. Pohľad na svet z člna je neobyčajný a určite stojí za to si to aspoň vyskúšať.

Spoločnosť  Orava Splav ti ponúka trasu so štartom z lodenice v Dolnom Kubíne a cieľom v Kraľovanoch, alebo splav so štartom v hornej časti Oravy a cieľom v lodenici v Dolnom Kubíne.

Obe trasy trvajú od 3 do 4 hodín, za dvojmiestne kanoe zaplatíš 24 eur, cena je bez inštruktora, ktorého si môžeš doobjednať dohodou.

zdroj: Oravasplav/Galeria

Rafting v Liptovskom Mikuláši a na Čunove

Ak si skúsenejším vodákom a slovenské rieky máš zjazdené krížom-krážom, výbornou možnosťou utužovania schopností a získavania nových skúseností sa ti naskytá v Areáli vodných športov v Liptovskom Mikuláši.

Tu ťa vrelo privítajú aj bez olympijského zlata. Preto si môžeš počas času stráveného na vode opakovane užívať a skúšať nové kúsky v perejách. Všetko potrebné dostaneš do rúk a inštruktor ti bude vždy po boku. Zúčastniť sa môže každý, kto má viac ako 10 rokov a je plavcom.

Klasický program splavovania trvá 2,5 hodiny, počas ktorých je len na tebe, koľko z času stráviš vo vode. Toto príjemné a vždy dostupné dobrodružstvo stojí na osobu 30 eur.

Obdobný zážitok si môžeš zadovážiť aj v Areáli vodných športov Čunovo, ktorý je blízko pri Bratislave. Dĺžka trvania programu je 1,5 hod a na hlavu stojí 35 eur.

zdroj: Eurorafting/Ponukame/Raftingove-zajazdy

Bonus: Rieka Morava

Síce začínaš v Česku, no končíš na Slovensku, preto sme zaradili  do výberu aj rieku Morava.

Možnosť splavu sa naskytá na Morave pod Králickým Snežníkom, odkiaľ môžeš začať splav pokojnej a pomerne pomalej rieky Morava až k hradu Devín v Bratislave. Tam by mal splav oficiálne končiť, ak sa ti však nebude chcieť, môžeš pokračovať na rôznych častiach Dunaja, do ktorého sa Morava vlieva.

Na úrovni obci Sekule je hať, ktorá sa odporúča preniesť, pretože predovšetkým pri vyššej hladine vody môže byť dosť nebezpečná. Je to jediné problematickejšie miesto celého uvedeného úseku. Na tento splav si vyhraď celý deň, nakoľko dĺžka toku je vyše 320 km a variácií trás nadostač.

Dvojmiestne kanoe si môžeš zapožičať od spoločnosti Splavuj už za 12,50 eur bez dopravy.

zdroj: Raftovanie/clanok/sr-splav-maly-dunaj
Zdroje: Eurorafting, Splavuj, Splavujeme, Orava Splav

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech