Toto sú TOP knihy, ktoré si treba podľa zakladateľov vydavateľstva toto leto jednoznačne prečítať

  • Leto je už v plnom prúde, niekto plánuje zostať na Slovensku, iný to riskne a odcestuje do zahraničia
  • Väčšina z nás si zrejme na dovolenku pribalí aj dobré knihy
knihy
Absynt, Unsplash/Annie Spratt
  • Leto je už v plnom prúde, niekto plánuje zostať na Slovensku, iný to riskne a odcestuje do zahraničia
  • Väčšina z nás si zrejme na dovolenku pribalí aj dobré knihy

My sme spolu so zakladateľmi vydavateľstva Absynt pre teba vybrali tie najlepšie knižné kúsky na leto. Nájde si medzi nimi každý to svoje.

Po ich prečítaní s veľkou pravdepodobnosťou uznáš, že Filip Ostrowski a Juraj Koudela za 6 rokov vedenia vydavateľstva získali naozaj dobrý čuch na knihy, ktoré stoja za to.

Najbohatší muž všetkých čias, Greg Steinmetz

Kto je najbohatší muž všetkých čias? Mark Zuckerberg? Elon Musk? Bill Gates? Ani náhodou. Ponorme sa hlbšie do dejín. Tento muž financoval veľké vojenské výpravy, ale aj Magalhãesovu plavbu okolo sveta.

zdroj: Absynt

Zoznám sa s Jakobom Fuggerom, najväčším bankárom a obchodníkom všetkých čias. Kto vlastne bol tento Rockefeller renesancie? Keď v roku 1 525 zomrel, jeho majetok tvoril zhruba 2 % celoeurópskej hospodárskej produkcie.

Takýmto bohatstvom sa po ňom nemohol pochváliť už nikto iný. Moc Jakoba Fuggera bola prakticky neobmedzená. Počas života sa mu podarilo vybudovať obrovské impérium, vďaka ktorému prinútil pápeža, aby vyškrtol úroky z pôžičiek zo zoznamu hriechov a neváhal hroziť exekúciou ani samotnému cisárovi. Cena knihy je 13,52 eur.

Vo vlnách, AJ Dungo

Surfer a ilustrátor AJ Dungo vo svojom grafickom románe rozpráva o svojich dvoch láskach. V spomienkach sa vracia ku krehkému vzťahu s Kristen, ktorú mu príliš skoro a príliš rýchlo vzala rakovina. Paralelne s intímnym príbehom lásky a neodvratného odchádzania ťa však pozýva aj na výlet do fascinujúcich dejín surfingu.

Ako sa zo zábavy domorodých Havajčanov stal celosvetovo rozšírený šport? Kto boli priekopníci jazdy na vlnách? A aký vplyv mal masový turizmus na nedotknuté havajské pláže?

zdroj: Absynt

Oboma neoddeliteľnými svetmi ťa prevedú Dungove čisté ilustrácie, ktoré sú ako morská hladina – naoko celkom pokojné, no pod ich povrchom prúdi nepredstaviteľný život.

Ide o skutočne pekný príbeh o krehkosti lásky, sile priateľstva, ale aj bezmocnosti pred smrťou. Pretkaný je aj vášňou pre jazdu na divokých morských vlnách. Cena knihy je 16,92 eur.

Utópia v Leninovej záhrade, Lukáš Onderčanin

Nie je to žiadna fatamorgána – pred očami sa im skutočne črtajú obrysy vysnívaného raja. Ďaleko za chrbtami nechávajú československú biedu a vyrážajú za volaním svojho srdca – do Sovietskeho zväzu.

zdroj: Absynt

Utópia v Leninovej záhrade sleduje cestu Slovákov a Čechov, ktorí sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do strednej Ázie, do dnešného Biškeku, a spoločne písali históriu československého družstva Interhelpo. Bol medzi nimi aj Amerikou sklamaný Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom. Cena knihy  je 14,32 eur.

Kufor, Sergej Dovlatov

Špekulanti, flákači, pašeráci i celkom obyčajní alkoholici – také sú postavy a postavičky pestrého panoptika absurdnej sovietskej každodennosti v autobiografických poviedkach Sergeja Dovlatova.

Ich hlavným hrdinom je obyčajný kufrík, s ktorým autor v roku 1978 opustil Sovietsky zväz a emigroval do USA. Znova ho objaví po siedmich rokoch a v ňom aj zopár starých harabúrd – celý absurdný majetok, s ktorým opustil svoju vlasť.

zdroj: Absynt

Kôpka vecí v ňom vyvolá spomienky na život v ZSSR. Každá z tých starých, nepotrebných vecí je totiž pre autora zdrojom spomienok, v každej z nich sa ukrýva jeden príbeh – tragikomický, pripomínajúci boj s veternými mlynmi, plný irónie i sebairónie. Cena knihy je 11,61 eur.

Kráľ, Szczepan Twardoch

V rozdelenom meste treba mať pri ruke zbraň alebo tvrdé päste, inak sú tvoje dni zrátané. A zároveň musíš mať jasno v tom, na ktorú stranu sa postaviť. Výnimočná noirová gangsterka, ktorá ťa dokonale omráči.

zdroj: Absynt

O tomto kúsku sa hovorí ako o literárnom knock-oute. Sedemnásťročný Mojžiš Bernštajn sedí v prvom rade preplnenej sály Mestského kina a pred jeho očami sa odohráva pästiarsky súboj o titul majstra Varšavy.

Nie je to však len zápas dvoch mužov, Andrzeja Ziembińského a Jakuba Šapira, ale aj súboj medzi Poliakmi a Židmi. A to na tribúnach i mimo nich. Mladý Mojžiš ešte netuší, že tento večer ho bude sprevádzať celý život a veľmi živo sa mu vynorí, aj keď si o pol storočia neskôr v Tel Avive sadne k písaciemu stroju, aby na papier preniesol spomienky na predvojnové varšavské podsvetie, ktorému kraľoval Kmotor Kaplica. Pekné autá, dievčatá, studená vodka a horúca krv – to je jeho svet. Cena knihy je 11,92 eur.

Zdroj: Absynt

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech