Toyota RAV4 – prvé SUV s pohonom 4×4, aké tu kedy bolo

  • Pred 24 rokmi sa vývojárom v Toyote podarilo celkom výrazne zmeniť spôsob, akým sa ľudia dovtedy pozerali na bežné autá.
  • Prelomovým sa stal model RAV4.
  • Dokázal to, čo vo svojej dobe vedeli iba omnoho väčšie, ťažšie a drahšie vozidlá.
  • Toto auto prešlo vývojom vo svojich štyroch generáciách a stále patrí medzi najobľúbenejšie SUV značky Toyota.
  • A s príchodom hybridných pohonov sa jeho schopnosti posúvajú ešte ďalej.
rav4-hybrid-ext-18
Toyota
  • Pred 24 rokmi sa vývojárom v Toyote podarilo celkom výrazne zmeniť spôsob, akým sa ľudia dovtedy pozerali na bežné autá.
  • Prelomovým sa stal model RAV4.
  • Dokázal to, čo vo svojej dobe vedeli iba omnoho väčšie, ťažšie a drahšie vozidlá.
  • Toto auto prešlo vývojom vo svojich štyroch generáciách a stále patrí medzi najobľúbenejšie SUV značky Toyota.
  • A s príchodom hybridných pohonov sa jeho schopnosti posúvajú ešte ďalej.

Skok na začiatok

Úplne prvé koncepčné vozidlo pre aktívne trávenie voľného času RAV (Recreational Active Vehicle) s pohonom všetkých štyroch kolies s názvom RAV-FOUR bolo predstavené na autosalóne v Tokyu v roku 1989. Pochádzalo z dielne japonskej automobilky Toyota. O päť rokov neskôr prišiel na svet model Toyota RAV4 a s ním sa zrodil dovtedy neexistujúci automobilový segment kompaktných crossoverov kategórie SUV.

Model slávil okamžite úspech. Ľudia si jazdné vlastnosti aj vonkajšiu podobu RAV4 rýchlo obľúbili, veď podobné autá v tom čase neboli. Toto vozidlo nastúpilo na cestu, počas ktorej sa v priebehu 20 rokov zvýšil jeho predaj 10-násobne. RAV4 v priebehu rokov elegantne dozrieval a jeho výkon silnel. Vývoj sa ustálil na zatiaľ štvrtej generácií, ktorá je na trhu od roku 2013.

Bezpečnosť na prvom mieste

Aktuálna generácia RAV4 má okrem radu v súčasnosti už bežne ponúkaných prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti aj niečo navyše. Špecifikom tohto SUV je  tzv. systém Toyota Safety Sense. Ten obsahuje balík technologicky vyspelých prvkov aktívnej bezpečnosti na báze moderných elektronických riešení, s ktorými minimalizujete riziko nehody skutočne na minimum.

Toyota RAV4 celkovo prekvapuje ponukou pokrokových technológií, akými sú napr. systém panoramatického sledovania situácie okolo vozidla, ktorý pomocou štyroch kamier ponúka pohľad v rozpätí 360°, nechýba ani systém sledovania mŕtveho uhla výhľadu (BSM) v spätných zrkadlách. Farebný TFT 4,2″ displej v prístrojovom štíte vás spoľahlivo informuje o jazde, fungovaní systému bezpečnosti či hybridnej sústavy pohonu.

Výkonný a úsporný hybrid

Hybridný pohon v modeloch Toyota sa stáva zákazníkmi stále viac preferovaný. Inak tomu nie je ani v prípade modelu RAV4. Až 65 % predajov tohto modelu tvorí práve hybridná verzia. Celkový výkon je 197 koní a z nuly na 100-vku zrýchlite iba za 8,3 sekundy. Auto si pri tom dokáže udržiavať priemernú spotrebu paliva iba 5,1 l/100 km. Takéto čísla pri konvenčnom pohone nedosiahnete.

Ďalšou výhodou hybridného pohonu je tichá jazda bez emisií, lacnejšia údržba a spoľahlivá prevádzka podporená 10-ročnou zárukou na akumulátor. Automatická prevodovka je pri hybridnom pohone štandardom. Môžete si vďaka tomu zjednodušiť jazdu v meste. Napríklad v dopravnej špičke môžete jazdiť iba na elektrinu a pritom sa nemusíte obmedzovať v komforte – riadenie prebieha elektronicky, a auto nie je potrebné dobíjať, takže nie ste obmedzovaní dojazdom ako v prípade čisto elektrických áut.

Pohon predných aj zadných kolies

RAV4 má tzv. Integrovaný systém jazdnej dynamiky (IDDS), ktorý zlepšuje jazdné schopnosti a prispieva k čo najlepšiemu záberu kolies. Auto pomocou niekoľkých senzorov aktívne monitoruje stav vozovky a podľa toho posiela pokyny rôznym komponentom, ktoré automaticky pomáhajú vodičovi. Napríklad  koordinovanými zásahmi systému pohonu 4×4, upraveným elektrickým posilňovačom riadenia či užitočným systémom riadenia stability vozidla (VSC+).

Predošlé generácie má v génoch

RAV4 bolo prvým SUV-čkom a toto dedičstvo si odnáša v svojom výzore doteraz. Auto okamžite zaujme svojou masívnou a robustnou kapotou, rozhodným svetelným podpisom LED zdrojov denného svietenia a 18″ kolesami. A s každou generáciou je aj priestrannejší. RAV4 sa dnes pýši jedným z najlepších parametrov miesta pre nohy vo svojej triede.

Zatiaľ čo v minulosti bol považovaný za primárne auto pre dobrodruhov, Toyota sa svojou súčasnou generáciou netají tým, že ho chce ponúkať aj pre rodiny ale aj na business využívanie. Ovládateľnosť, úspornosť, priestrannosť, vyvýšený pohľad na cestu a vynikajúce jazdné vlastnosti po mestách, na diaľniciach ale aj v prírodnom teréne  ocení veľa z nás.

Ak vás téma zaujala a chcete sa pozrieť na RAV4 bližšie, kliknite SEM.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech