Tretia vlna je pandémiou mladých a neočkovaných, ukazujú Dáta bez pátosu. Nárast sa spomaľuje, no nie je to dobrá správa

  • Ráno začalo resuscitáciou inak zdravého, nezaočkovaného 40-tnika. Neúspešnou, opisuje Sabaka
  • Situácia je na Slovensku lepšia než minulý rok. Infikujú sa deti, ohrození seniori menej často
koronavirus
Unsplash/ Samuele Giglio, Unsplash/ Mat Napo
  • Ráno začalo resuscitáciou inak zdravého, nezaočkovaného 40-tnika. Neúspešnou, opisuje Sabaka
  • Situácia je na Slovensku lepšia než minulý rok. Infikujú sa deti, ohrození seniori menej často

Zdá sa, že antivaxeri predsa len nemajú pravdu. V súčasnosti je na Slovensku viac zaočkovaných ľudí, než tých nezaočkovaných. V nemocniciach však jednoznačne prevláda len jedna zo spomínaných skupín. Situácia je z tohto hľadiska v každom kraji rovnaká, informujú Dáta bez pátosu.

Pomer zaočkovaných a nezaočkovaných je na Slovensku podobný, zaočkovaných je podľa posledných informácií 2 377 299 ľudí a nezaočkovaných 2 375 000. Veľmi blízky počet ľudí v oboch skupinách ponúka priestor na zaujímavé štatistiky.

Z dát zo slovenských nemocníc je zrejmé, že očkovanie funguje

Ak by koronavírus ohrozoval obe skupiny rovnako, v nemocniciach by sme mali dnes 225 ľudí. Aktuálne je u nás však hospitalizovaných 737 pacientov. Z nich je nezaočkovaných 625. Predstava, že by sme ani dnes nemali k dispozícii vakcínu ponúka až dvojnásobné číslo.

Infektológ Peter Sabaka dnes pridal na sociálnu sieť príspevok, v ktorom opisuje začiatok jeho dňa v nemocnici: „Dnešok začal resuscitáciou inak zdravého, nezaočkovaného 40-tnika. Žiaľ neúspešnou,“ ľudí na záver vyzýva, aby sa išli očkovať.

Čísla sa ustália, v počte nových prípadov brzdíme

Už sme ťa informovali o tom, že zdravotné sestry odmietajú pracovať na COVID oddeleniach a často z nemocníc odchádzajú úplne. Dobrou správou pre nich je, že počet pribúdajúcich pacientov v nemocniciach sa bude znižovať.

Ak si porovnáme aktuálne čísla s tými mesiac starými, tempo rastu pozitívnych prípadov kleslo na štvrtinu. Dá sa teda predpokladať, že klesne aj počet vážnych prípadov. Dáta bez pátosu predpokladajú, že sa to v štatistikách ukáže o desať dní.

Čísla infikovaných, ktoré nám sú hlásené v týchto dňoch lepšiu situáciu nenapovedajú. Bežne sa hýbeme medzi tisícom a dvoma tisícmi nakazených denne. Podobné čísla sme mali v jeseni minulého roku, len o týždeň neskôr. Ako Dáta bez pátosu však už spomínali, ich nárast sa spomaľuje, zatiaľ čo minulý rok len naberal na rýchlosti. Zároveň to však znamená, že si na vyvrcholenie vlny počkáme dlhšie.

ZÁSADNÉ, AJ KEĎ NÁROČNEJŠIE ČÍTANIE – KRÁTKOV týchto dňoch od 1. do 10. októbra 2021 Vás v správach bombardujú číslami…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, October 8, 2021

 

Dobrou správou tiež je, že sa nakazí omnoho menší počet seniorov, v porovnaní s minulým rokom je to 3 až 6 krát menej. Na druhú stranu, infekciu často zisťujú pri deťoch, ktoré na rozdiel od starších takmer neumierajú a málokedy vyžadujú lekársku pomoc.

Nárast prípadov aj hospitalizovaných spomaľuje. Situácia je bez debaty lepšia ako minulý rok. Vtedy čísla každým dňom rýchlo stúpali a nemocnice sa v tomto čase už prepĺňali.

Zdroje: Dáta bez pátosu, Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech