Tretina ľudí v Košiciach mala koronavírus a nemusela o tom ani vedieť. Odhalili to testy na protilátky

  • U 25 ľudí potvrdil typ protilátok, ktoré poukazujú na práve prebiehajúce ochorenie COVID-19
  • Zhruba u tretiny testovaných osôb sa vyskytujú protilátky na koronavírus
  • Testovanie potrvá do piatku, 30. apríla
testovanieprotilatok1
Mesto Košice
  • U 25 ľudí potvrdil typ protilátok, ktoré poukazujú na práve prebiehajúce ochorenie COVID-19
  • Zhruba u tretiny testovaných osôb sa vyskytujú protilátky na koronavírus
  • Testovanie potrvá do piatku, 30. apríla

Metropola východu ponúka možnosť bezplatne sa otestovať na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19. Tú možnosť využili tisícky ľudí. Testovanie potrvá do piatku, 30. apríla, a bude sa ho môcť zúčastniť najviac 10-tisíc záujemcov. Testovanie sa koná v priestoroch magistrátu.

Na hladkom priebehu sa podieľa 25 zamestnancov Lekárskej fakulty UPJŠ a mesta Košice. Cieľom výskumu v rámci klinickej štúdie Prevcoveast je zistenie kolektívnej imunity obyvateľov východného Slovenska formou detekcie protilátok.

Mnohí netušili, že prekonali koronavírus

Prednostka Ústavu epidemiológie a prodekanka LF UPJŠ Monika Halánová pripomína, že testovania sa nemôžu zúčastniť zaočkované osoby, a to ani po prvej dávke ktorejkoľvek vakcíny. Testy, ktoré sú pri štúdii používané, sú totiž určené na zistenie prítomnosti protilátok po prekonaní ochorenia, a nie na protilátky po absolvovanom očkovaní.

„Z doterajších výsledkov štúdie vyplynulo, že u zhruba tretiny testovaných osôb sa vyskytujú protilátky. Znamená to, že v minulosti prekonali ochorenie Covid-19, o čom ani nemuseli vedieť.“

zdroj: Mesto Košice

Zároveň sa doposiaľ u 25 ľudí potvrdil typ protilátok, ktoré poukazujú na práve prebiehajúce ochorenie COVID-19. „Každý z nich dostal odporúčanie, aby sa čo najskôr išiel otestovať PCR alebo antigénovým testom,“ uviedla Monika Halánová.

Na testovanie protilátok sa nie je potrebné objednávať. Každý záujemca po príchode na magistrát vypíše dotazník so svojimi osobným údajmi a zdravotným stavom a podpíše svoj informovaný súhlas k zapojeniu sa do tejto štúdie. 

Krv z bruška prstu

Každému, kto splní podmienky účasti, prítomní zdravotníci odoberú z bruška prsta niekoľko kvapiek krvi a vykonajú rýchlotest. Výsledok je zväčša do 15 minút zaslaný v SMS správe. V úvode testovania dostali niektorí ľudia SMS s nesprávnymi výsledkami ich testov. Podľa Moniky Halánovej však vývojári z externej firmy, ktorá naprogramovala aplikáciu na objednávku Lekárskej fakulty, chybný kód hneď po zistení opravili.

„Mali sme menšie technické problémy, keď naše počítače zaslali asi 200 SMS správ s chybnými výsledkami. Údaje do počítača síce boli zadané správne, no aplikácia rozposielala opačnú SMS-ku. Dôvodom bola chyba v aplikácii, ktorá je už našťastie minulosťou. Všetci ľudia následne dostali SMS-ku so správnymi údajmi aj s ospravedlnením.“

V súčasnosti už všetko funguje tak, ako má, doplnila prodekanka LF UPJŠ s tým, že testovanie na prítomnosť protilátok potrvá do piatku, 30. apríla. 

zdroj: Mesto Košice
Zdroj: Mesto Košice

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech