Trnava ide proti horúčavám bojovať alejou plnou zelene, ktorá bude zachytávať aj dažďovú vodu

  • Dlho očakávaná realizácia projektu zazelenania lávky na Starohájskej ulici v Trnave sa začína
  • Výstavba konštrukcií a výsadba zelene majú byť hotové do začiatku novembra
  • Nová zeleň by mala už na budúcu jar plniť nielen estetickú, ale aj klimatickú úlohu
trnka
mesto Trnava, pixabay.com
  • Dlho očakávaná realizácia projektu zazelenania lávky na Starohájskej ulici v Trnave sa začína
  • Výstavba konštrukcií a výsadba zelene majú byť hotové do začiatku novembra
  • Nová zeleň by mala už na budúcu jar plniť nielen estetickú, ale aj klimatickú úlohu

Mesto na tento projekt získalo finančný príspevok 421-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celkové dokončenie projektu by však malo stáť 475-tisíc eur, tento rozdiel sa rozhodlo zaplatiť mesto Trnava.

Zeleň rapídne znižuje teplotu v mestách

Betónové premostenie spájajúce historické centrum mesta so sídliskom Hlboká sa extrémne prehrievalo už v čase svojho vzniku v roku 1987. Pretože klíma v meste sa z roka na rok zhoršuje a lávka je stále najvyužívanejšou trasou, po ktorej prejdú denne tisícky ľudí, mestská samospráva ju už v roku 2015 vytipovala ako jeden z prvých priestorov, kde sa uskutočnia úpravy na zmiernenie prehrievania v letných mesiacoch.

Betón pokryjú rastliny

Súčasťou projektu bolo aj zlepšenie hospodárenia s dažďovou vodou, ochrana pred exhalátmi ale aj hlukom automobilovej dopravy. Aj keď v tejto lokalite mesto vysadilo množstvo stromov, situácia na populárnej lávke sa týmto spôsobom zlepšiť nemohla.

Čítaj viac TU>>Trnava začala s výstavbou prvého automatického parkovacieho domu pre bicykle na Slovensku

Jediným riešením na dosiahnutie cieľa mesta bolo využitie zelene v kontajneroch a výsadba rastlín, ktoré dokážu pokryť betón, vyrásť do výšky lávky a zatieniť aj priestory pod pergolami. 

Na realizáciu tohto zeleného plánu by však musela byť tepna Trnavy v dobrom technickom stave. Bolo tak potrebné urobiť rekonštrukciu za 250-tisíc eur, ktoré poskytlo mesto.

TEPLOTY POVRCHOV V MESTEsme si dnes porovnali na Veternej pre teplote vzduchu 29 °C boli nasledovné:povrch betónu: 40 °Czelená tráva 27 °Cuschnutá tráva/hlina 42 stupňov CelsiaV tieni stromu je teplota bežne až o 10 stupňov nižšia než na slnku.SILA!

Gepostet von Peter Bročka am Mittwoch, 7. August 2019

Prechádzka lávkou by mala byť po novom zážitkom

Na lávke čoskoro pribudnú zátišia s lavičkami, ktoré majú postupne zatieniť špeciálne vyberané popínavé rastliny.

Aby to bolo čím skôr, voľba padla na pohánkovec čínsky, ktorý dokáže narásť za štyri roky do výšky 12 metrov, dobre znáša sucho aj znečistené ovzdušie a na jar ho zdobia veľké strapce bielych kvetov. Betónové pilóty lávky má obrásť pavinič päťlistý, ktorého lístie sa na jeseň sfarbuje do odtieňov červenej. Efekt bude nielen estetický, ale aj klimatický. Keď popínavky pokryjú celú konštrukciu, vytvoria 1 600 m2 vertikálnej zelene, ktorá dokáže znížiť teplotu ovzdušia až o päť stupňov Celzia, tlmiť hluk a zachytávať prachové mikročastice,” informovala Startitup Elena Ursínyová z Kancelárie primátora.

Viac čítaj TU>>Trnava ide príkladom všetkým slovenským mestám. Zavádza zóny bez pesticídov

Do nádob na lávke majú byť vysadené dokonca aj javory a na bielo kvitnúce muchovníky. Podsadené budú kvitnúcimi kríkmi, trvalkami a okrasnými trávami. O rozmanitosť zelene tu tak núdza naozaj nebude. Pribudnú aj nové trávniky, ktoré budú prispôsobené na to,aby efektívne absorbovali dažďovú vodu stekajúcu z chodníkov. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech