Trnava zvýšila daň z ubytovania. Jej dve eurá za noc budú najdrahšie na Slovensku

  • Mesto oznámilo zvýšenie dane z ubytovania 25. júna
  • Rozhodnutie môže mať negatívny dopad na turizmus v meste a podporiť ubytovanie načierno
Pixabay
  • Mesto oznámilo zvýšenie dane z ubytovania 25. júna
  • Rozhodnutie môže mať negatívny dopad na turizmus v meste a podporiť ubytovanie načierno

Návštevníci Trnavy budú od októbra tohto roku platiť najvyššiu daň z ubytovania na Slovensku. Za osobu a noc je nová výška poplatku dve eurá, doteraz sa daň pohybovala v rozmedzí od 33 do 66 centov. Informuje o tom TASR.

Radnica si sľubuje zvýšenie objemu príjmov, ktoré samospráva používa na rozvoj turistického ruchu. Návrh schválilo mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom zasadnutí, ale nie všetci jeho členovia boli s návrhom stotožnení.

Zvýšenie dane má aj svojich odporcov

Jedným z odporcov návrhu je aj bývalý viceprimátor a súčasný poslanec Matej Lančarič. Poukázal na to, že výška poplatku v turisticky atraktívnych centrách Slovenskej, ale aj Českej republiky, je rádovo nižšia ako bude v Trnave.

„Praha má 0,23 eura, rovnako Karlove Vary či Český Krumlov. Banská Bystrica, Nitra i Žilina majú jedno euro, Košice 1,5 eura a Bratislava 1,7 eura,“ uviedol pre TASR Lančarič, podľa ktorého to bude zbytočná rana pre cestovný ruch v meste a priestor pre ubytovávanie načierno. Zvýšenie poplatku neprinesie, ako dodal, vyšší príjem do mestskej kasy.

Proti návrhu sa vyjadril aj na svojom profile na sociálnej sieti. „Včera na zastupiteľstve som nepodporil zvýšenie dane za ubytovanie v Trnave z 0,33 resp. 0,66 na 2 eurá. Poukázal som na to, že výška poplatku v turisticky atraktívnych centrách v SR i v Čechách je rádovo nižšia, ako bude v Trnave. Praha má 0,23 eura, rovnako Karlove Vary či Český Krumlov. Banská Bystrica, Nitra, Trenčín i Žilina majú jedno euro, Košice 1,5 eura a Bratislava 1,7 eura. Považujem to za zbytočnú ranu pre cestovný ruch v meste a hlavne priestor pre ubytovávanie načierno. Navyše o zvýšení dane neprebehla ŽIADNA verejná DISKUSIA s hoteliermi, ani na úrovni predsedov poslaneckých klubov,“ hovorí na svojom Facebooku.

Proti sú aj prevádzkovatelia hotelov

Proti zvýšenej dani, ktorá má dosiahnuť dve eurá za noc, boli aj prevádzkovatelia ubytovacích zariadení na čele s ich zástupcom Jánom Poldruhákom. Ten vo svojom vystúpení pred poslancami povedal, že poplatok nie je iba o tom, že ho zaplatia hostia, ale zasiahne aj výdavky prevádzkovateľov.

Poslanec Rastislav Mráz upozornil, že Trnava aj v súčasnosti bojuje s fenoménom, že nie je turistickou koncovou destináciou, ale cieľom jednodňových výletov hostí, ktorí z nej na nocľah odchádzajú. Vyjadril pochybnosť, že nová daň tomu napomôže.

>>Zvyšovanie dane z ubytovanie plánuje aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Viac sa o téme dočítate tu.

Mesto za zvýšením stojí

Poslanec Marcel Krajčo v obhajobe návrhu konštatoval, že mesto v súčasnosti reálne nemá návštevnícku atrakciu, pre ktorú by sa hostia ubytovávali a každý z návrhov na jej etablovanie si vyžaduje vysokú dávku nákladov. Trnava je podľa neho oproti turisticky známym centrám znevýhodnená. „Chceme robiť v meste rôzne investície, stavať, prečo by peniaze potrebné na turistický ruch mali ukrajovať z ich balíka v rozpočte?“ spýtal sa.

Hovorca mesta Trnava Ing. Pavol Tomašovič sa vyjadril, že úprava dane vychádzala primárne zo snahy sprehľadnenia a zjednotenia.

„Výška dane za ubytovanie bola doteraz 0,66 eur v prípade hotela, motela, penziónu či apartmánu a 0,33 eur v prípade rodinného domu, turistickej ubytovne a podobne. Schváleným VZN dochádza k zjednoteniu dane. V roku 2018 bol príjem mesta Trnava za ubytovania 111 466 eur,“ hovorí.

Mesto zatiaľ nevie odhadnúť, aké príjmy bude mať mesto po zvýšení dane. Má ich však v pláne investovať najmä do cestovného ruchu a s ním súvisiacich eventov, podujatí a infraštruktúry.

Zdroj: TASR, Facebook Mesto Trnava

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá