Truban predáva Websupport: Slovákov odmietol, firmu posunie do zahraničia

  • Michal Truban vybudoval najväčšiu firmu na Slovensku v oblasti webhostingu
  • Vďaka inovatívnemu prístupu z firmy vybudoval za 15 rokov spoločnosť, ktorá zaujala zahraničných investorov z Dánska
  • Tí chcú jej úspech preniesť na celoeurópsku úroveň
27356415_148077122656429_4403563945230156747_o
Facebook/Michal Truban
  • Michal Truban vybudoval najväčšiu firmu na Slovensku v oblasti webhostingu
  • Vďaka inovatívnemu prístupu z firmy vybudoval za 15 rokov spoločnosť, ktorá zaujala zahraničných investorov z Dánska
  • Tí chcú jej úspech preniesť na celoeurópsku úroveň

„Svoj podnikateľský sen som si už splnil. Dokázal som, že úspešná slovenská firma sa dá vybudovať čestne a čisto. Teraz idem naplno do politiky, aby som ukázal, že tak čestne a transparentne sa dá riadiť aj štát. Potrebujeme tam dostať ľudí, ktorí v živote niečo dokázali,” povedal podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Svoje podiely vo firme predávajú aj ďalší dvaja spoluvlastníci spoločnosti Pavel Stano aj Ivan Štefunko. „Presná suma je predmetom obchodného tajomstva, no jedná sa o dvojciferné číslo v miliónoch eur,“ povedal pre Startitup Ľubomír Ondrejkovič, riaditeľ komunikácie Progresívneho Slovenska.

„Vďaka peniazom, ktoré som zarobil, môžem byť v politike naozaj slobodný. Nebudú za mnou ani za Progresívnym Slovenskom stáť žiadni oligarchovia alebo mecenáši v pozadí, ktorí by si od nás potom nárokovali nejaké kšefty so štátom,” pokračoval.

„Okrem víťaznej ponuky z Dánska, prišla ponuka od “slovenského finančného žraloka”. Túto ponuku som však odmietol, aj napriek tomu, že bola vyššia. Chcel som, aby firma skončila v slušných rukách,” dodal Michal Truban ako riaditeľ Websupportu roky upozorňuje na korupciu v štátnom IT.

Založil neziskovú organizáciu na odhaľovanie korupcie Slovensko.Digital. Neskôr spoluzaložil politické hnutie Progresívne Slovensko, ktorého cieľom je posunúť Slovensko dopredu. Na jeseň predstavil svoj plán “Radikálnej digitalizácie” krajiny.

100% pozornosti budúcnosti Slovenska

Skúsenosti z vybudovania úspešnej Slovenskej IT firmy chce Truban využiť v prospech Slovenska. „Chcem odstrániť papierovačky a prebujnelú byrokraciu tým, že radikálne digitalizujeme štát. Dnes nám technické možnosti dovoľujú, aby občania dokázali všetko čo potrebujú riešiť so štátom a úradmi pohodlne z domu cez mobil,” povedal.

Príbeh WS pokračuje na medzinárodnej úrovni

K transakcii prichádza vo veľmi úspešnom období výrazného rastu (viac ako 17% YoY) a po niekoľkých rokoch odmietania ponúk. Dánska investičná spoločnosť Axcel ponúkla okrem vysokej valuácie aj množstvo synergií a hlavne ambíciu posunúť úspešný príbeh ďalej za hranice Slovenska. Slovenská hostingová jednotka sa stáva členom Loopia Group. Pridáva sa tak k švédskej jednotke Loopia a českej trojke Active24. Výber WebSupportu bol založený na dlhodobej finančnej výkonnosti, spokojnosti zákazníkov, unikátnej kultúre a silnom tíme. Axcel je investičná spoločnosť s hlavným sídlom v Kodani, ktorá spravuje kapitál súkromných investorov a investuje predovšetkým do stredne veľkých podnikov v rôznych odvetviach. V súčasnosti disponuje piatimi fondami s celkovým kapitálom v hodnote viac ako 1,9 miliardy eur.

Podnikateľ telom aj dušou

Príbeh úspešnej firmy Truban spísal v knihe Support, kde popísal budovanie úspešného biznisu WebSupportu od prvej bety až po stabilnú platformu, ktorá dnes pôsobí okrem Slovenska aj v Rakúsku, Česku a Maďarsku. Za rok 2017 dosiahla spoločnosť tržby vo výške bezmála 4 milióny eur a na slovenskom trhu je najväčším hostingom. V súčasnosti má WS pod sebou viac ako 170-tisíc domén a cez 140-tisíc zákazníkov. Ako CEO tu pôsobí Ján Cifra.

WebSupport je svetlým príkladom všetkých ambicióznych začínajúcich podnikateľov, keďže ho Truban vybudoval od nuly už počas štúdia, no neskôr sa začal venovať aj iným úspešným firmám ako Nice Reply, Trantor alebo InHiro, CropTech a ďalším. Často ho môžeš stretnúť na diskusiách, prednáškach a iných marketingových eventoch. Je mentorom mnohých startupov a zároveň angel investorom. V roku 2015 sa stal IT osobnosťou roka, v roku 2016 blogerom roka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá