Trump: Čína by mala čeliť následkom, ak bola „vedome zodpovedná“ za vypuknutie pandémie

  • Čína môže čeliť následkom za pandémiu nového koronavírusu
  • Austrália v nedeľu vyzvala na nezávislé prešetrenie globálnej reakcie na pandémiu nového koronavírusu. Jeho súčasťou má byť aj previerka postupu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a  krízového manažmentu čínskej vlády na začiatku pandémie
collage-5-13-1090x610-1-1090x610
TASR
  • Čína môže čeliť následkom za pandémiu nového koronavírusu
  • Austrália v nedeľu vyzvala na nezávislé prešetrenie globálnej reakcie na pandémiu nového koronavírusu. Jeho súčasťou má byť aj previerka postupu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a  krízového manažmentu čínskej vlády na začiatku pandémie

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že Čína by mala čeliť následkom, ak bola „vedome zodpovedná“ za vypuknutie pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters. „Ak to bola chyba, chyba je chyba. Ale ak bola (Čína) vedome zodpovedná, áno, myslím si, že by to určite malo mať následky,“ povedal Trump novinárom.

Trump a jeho poradcovia ostro kritizovali Peking za nedostatočnú transparentnosť po vypuknutí nákazy v stredočínskom meste Wu-chan koncom minulého roka.

Trump v sobotu opäť spochybnil počet obetí koronavírusu v Číne, ktorý Peking v piatok revidoval na 3699, čo je o 1290 viac ako doteraz uvádzal. Už v piatok Trump tvrdil, že skutočný počet úmrtí v Číne je „oveľa vyšší“ a „a oveľa vyšší než v USA“.

Austrália žiada prešetrenie globálnych opatrení proti koronavírusu

Austrália v nedeľu vyzvala na nezávislé prešetrenie globálnej reakcie na pandémiu nového koronavírusu. Jeho súčasťou má byť aj previerka postupu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a  krízového manažmentu čínskej vlády na začiatku pandémie, povedala v televízii ABC News austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Paynová.

Austrálska vláda chce podľa nej poznať aj podrobnosti o pôvode vírusu a žiada transparentnosť pri zverejňovaní informácií. Americký prezident Donald Trump nedávno obvinil WHO z nezvládnutia situácie okolo koronavírusovej pandémie a oznámil, že USA pozastavujú platby tejto agentúre OSN, ktoré v minulom roku dosiahli 400 miliónov dolárov. Vyčítal tiež Číne, že na začiatku krízy zatajovala jej skutočný rozsah.

kampan zadarmo od startitup

Paynová uviedla, že Austrália zdieľa tieto výhrady. Požadované vyšetrovanie by podľa nej nemala viesť WHO, pretože to by ste „urobili z capa záhradníka“.

Minister zdravotníctva Greg Hunt tvrdí, že Austrálii sa podarilo obmedziť šírenie vírusu, pretože nedodržala všetky odporúčania WHO. Austrália bola jednou z prvých krajín na svete, keď 1. februára zakázala cestujúcim z Číny vstup na svoje územie. Toto opatrenie síce WHO kritizovala, ale Austrálii krajine, povedal Hunt.

Prístup WHO k boju proti chorobám, ako sú detská obrna, osýpky a malária, je podľa neho dobrý, ale reakcia na pandémiu koronavírusu „svetu nepomohla“, dodal Hunt. Austrália doteraz zaznamenala 6605 prípadov nákazy koronavírusom a 70 úmrtí spojených s chorobou COVID-19.

zdroj: tasr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech