Trump mladší prirovnáva chýbajúce potraviny v USA ku komunistickému Československu: Stával som tam v rade na chlieb

  • Spojené štáty americké majú problém so zásobovaním, čo vyústilo do prázdnych regálov v obchodoch
  • Situácie sa chytil aj syn bývalého prezidenta Donalda Trumpa
  • Ten situáciu prirovnal ku komunistickému Československu
  • Jeho mama Ivana pochádza z Československa. Donald mladší trávil u nás prázdniny
Donald Trump Jr.
TASR via AP Photo/Eric Gay
  • Spojené štáty americké majú problém so zásobovaním, čo vyústilo do prázdnych regálov v obchodoch
  • Situácie sa chytil aj syn bývalého prezidenta Donalda Trumpa
  • Ten situáciu prirovnal ku komunistickému Československu
  • Jeho mama Ivana pochádza z Československa. Donald mladší trávil u nás prázdniny

Spojené štáty v posledných týždňoch trápi nedostatok tovaru. Regály niektorých obchodných centier v Spojených štátoch amerických údajne zívajú prázdnotou. Chýbajú všetky druhy tovaru, od liekov po potraviny.

Situácie sa šikovne chytil aj Donald Trump mladší, syn bývalého prezidenta USA. Ten v rozhovore pre televíziu Newsmax tvrdil, že mu súčasná situácia v Štátoch pripomína komunistické Československo v 80. rokoch, keď trávil u starých rodičov šesť až osem týždňov letných prázdnin.

Jeho matka, modelka Ivana Trump, za slobodna Zelníčková, totiž pochádza z Československa, z ktorého emigrovala. Bývalá lyžiarka zo Zlína sa stala manželkou milionára Donalda Trumpa, s ktorým sa v 90. rokoch rozviedla. S milionárom má tri deti Ivanku, Donalda a Erica.

„Čakal som v radoch na chlieb. Teraz začínam vidieť prázdne regály, aké som zažil v komunistickom Československu v 80. rokoch, v USA práve teraz. Všetci sme vedeli, že to príde,“ povedal moderátorovi Trump mladší.

Jeho otec tiež neváhal obyvateľov USA strašiť so socializmom, ktorý podľa neho reprezentujú demokrati. Súčasného prezidenta Joe Bidena ešte počas kampane viackrát nazval socialistom, rovnako ako viceprezidentku Kamalu Harris. 

Príbehom z detstva sa oháňal už viackrát

Ako upozorňuje portál Independent, nestalo sa prvýkrát, keď Donald Trump mladší rozpráva o detstve v Československu.

V roku 2020 tiež použil príhodu s radmi na chlieb, keď opisoval situáciu, ako by vyzeralo USA, keby Bernie Sanders vyhral demokratickú prezidentskú nomináciu.

„Moja matka utiekla z komunistickej krajiny, vyrástol som tam, hovoril som ich jazykom, mám priateľov z komunistického Československa,“ povedal pri tej príležitosti. „Čakal som v radoch na chlieb. Môžem vás ubezpečiť, že nie sú také očarujúce, ako ich dnes Bernie a akademická obec prezentujú.“

Trump mladší tým narážal na prejav Bernieho Sandersa z roku 1985, keď sa sociálny demokrat zastal prídelov potravín.

„Je to smiešne, niekedy americkí novinári hovoria o tom, aká je krajina zlá, keď ľudia stoja v rade na jedlo. Je to dobrá vec! V iných krajinách ľudia nestoja v rade na jedlo. Bohatí dostanú jedlo a chudobní zomierajú od hladu.“ hovoril vtedy Sanders.

Republikánske televízie zavádzajú 

Platforma PolitiFact, ktorá slúži na overovanie výrokov politikov a médií, však upozorňuje, že nie všetky snímky prázdnych regálov sú pravdivé. Televízie Newsmax a Fox News, ktoré sa profilujú ako konzervatívne televízie a ich diváci sú zvyčajne republikáni, totiž podľa nich použili ilustračné zábery prázdnych obchodov z minulého roka.

Niektoré snímky dokonca pochádzajú z Londýna, Berlína, Japonska či Austrálie a vytvorené boli v roku 2012.  Ilustračný obrázok tak mohol navodiť pocit, že ide o súčasný stav obchodných reťazcov.

Chýbajú zamestnanci  

Dodávateľský sektor v USA je momentálne ochabnutý z dôvodu, že obyvatelia začali nakupovať a míňať viac peňazí na spotrebiteľské produkty ako zvyčajne. To spôsobilo, že reťazce nestíhajú tovar dopĺňať. Sociálne siete aj médiá tak zaplavujú fotografie regálov, kde chýba tovar.

Niektoré nevybavené objednávky stoja v prístavoch, a tak brzdia zásobovanie. Spoločnostiam sa nedarí zosúladiť súčasný dopyt spotrebiteľov s ponukou. Dodávatelia tiež bojujú s nedostatkom zamestnancov. V USA chýbajú tisícky zamestnancov, a to hlavne na kľúčových pozíciách. 

FOX 11 uvádza, že len vodičov nákladných vozidiel chýba 80-tisíc. Zvýšila sa tiež cena energií, a tak je zásobovanie ešte drahšie ako kedysi. Američanom chýbajú hlavne čipy, autodiely a liečivá.

Zdroje: Newsmax, Independent, FOX 11

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie