Trump navrhol, aby si ľudia do žíl vpichovali dezinfekciu, zabijú tak vraj koronavírus

  • Vyhlásil to na včerajšej tlačovej konferencii
  • Viaceré médiá a odborníci reagovali rozhorčene
trump (2)
Zdroj: TASR/AP, CDC: Unsplash.com
  • Vyhlásil to na včerajšej tlačovej konferencii
  • Viaceré médiá a odborníci reagovali rozhorčene

V Bielom dome sa včera museli médiá vysporiadať s absurdným návrhom prezidenta Donalda Trumpa. Ten vyhlásil, že by si ľudia na skúšku mohli otestovať dezinfekčný prostriedok na báze chlóru aj vstrekovaním do žíl, píše BBC.

Reagoval tak na vyjadrenie šéfa amerického Ministerstva vnútornej bezpečnosti (DHS), ktorý za svoj vedecký tím vyslovil tvrdenie, že koronavírus dokáže zničiť intenzívne slnečné žiarenie či vlhkosť. 

Predmetom včerajšieho brífingu boli aj debaty, či koronavírus dokáže prežiť v lete a kedy nastane otváranie ďalších zariadení ako kúpeľov, salónov a tetovacích štúdií. 

Vedecký tím predstavil novú štúdiu

Na jeho čele stojí William Bryan. Štúdia tiež ukázala, že bielidlo na báze chlóru by mohlo zabiť vírus v slinách alebo respiračných tekutinách do piatich minút a izopropylalkohol by ho mohol zabiť ešte rýchlejšie, informuje BBC s odvolaním sa na štúdiu.

Sám Donald Trump vyhodnotil ,že s novým výskumom treba zaobchádzať opatrne a v tejto oblasti navrhol ďalší výskum, poznamenal tiež, že ak dezinfekčný prostriedok zabije vírus do pár minút, injekčná forma by bola vhodná. 

Ako sami vidíte, vírus napadne pľúca a následne ich veľmi poškodí. Bolo by teda zaujímavé to otestovať,“ povedal včera v Bielom dome prezident Spojených štátov s dodatkom, že možno to funguje a možno nie. 

Pľúcny lekár Vin Gupta, ktorý takéto zásahy do organizmu pozná, reagoval na jeho tvrdenie zhrozením. Takto reagovať je podľa jeho slov absolútne nezodpovedné. Ide totiž o spôsob, ktorý používajú ľudia, keď sa chcú zabiť. 

Od Trumpa si odborné rady neberte,“ zhodujú sa lekári, ktorí mali s týmto výrokom dočinenia. 

Spojené štáty sú stále krajinou s najvyšším počtom potvrdených prípadov s ochorením COVID-19. Aktuálne to je 886 709 nakazených a viac ako 50 000 úmrtí. Za posledné hodiny pribudlo 267 nových prípadov. 

Zdroje: bbc.com, nbcnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK