Trump otočil, začal propagovať očkovanie a vyzval na to aj svojich priaznivcov

  • Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok znova vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu
  • Trumpova výzva prichádza len niekoľko dní potom ako imunológ Anthony Fauci vyzval Trumpa, aby využil svoj vplyv
  • Až 42 percent republikánskych voličov uviedlo, že sa pravdepodobne alebo určite nedá zaočkovať proti koronavírusu
  • Trump sa vyjadril aj ku možnej kandidatúre v roku 2024 alebo ku hlasovaniu poštou
trump
TASR/AP/Evan Vucci
  • Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok znova vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu
  • Trumpova výzva prichádza len niekoľko dní potom ako imunológ Anthony Fauci vyzval Trumpa, aby využil svoj vplyv
  • Až 42 percent republikánskych voličov uviedlo, že sa pravdepodobne alebo určite nedá zaočkovať proti koronavírusu
  • Trump sa vyjadril aj ku možnej kandidatúre v roku 2024 alebo ku hlasovaniu poštou

Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok znova vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať proti novému koronavírusu. Informoval o tom v stredu denník The New York Times.

KOMENTÁR: Aj my máme svojho Trumpa, je ním Matovič. Obaja namiesto „zmeny“ priniesli len chaos

Vakcína je bezpečná a funguje, prehlásil Trump 

Trump v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News povedal, že očkovanie odporúča „mnohým ľuďom, ktorí (vakcínu) nechcú dostať, ako aj pre mnohých, čo ho volili“. Dodal, že je to bezpečná vakcína a je to niečo, čo funguje.“

Uviedol, že ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť, či sa nechajú zaočkovať alebo nie. „Máme naše slobody a musíme podľa nich žiť, a ja s tým súhlasím. Ale je to skvelá vakcína,“ vyhlásil.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

 

Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu verejnej mienky tlačovej agentúry AP a chicagského sociologického inštitútu NORC, až 42 percent republikánskych voličov uviedlo, že sa pravdepodobne alebo určite nedá zaočkovať proti koronavírusu. Vakcínu v prieskume odmietlo len 17 percent demokratických voličov.

Trumpova výzva ku jeho priaznivcom prichádza len niekoľko dní po tom, ako imunológ Anthony Fauci v nedeľu uviedol, že Trump by mal využiť svoju popularitu medzi republikánmi a presvedčiť ich, aby sa nechali zaočkovať. Informuje agentúra AP. „Keby išiel a povedal: Choďte sa dať zaočkovať. Je to skutočne dôležité pre vaše zdravie, zdravie vašej rodiny a zdravie krajiny,“ cituje Fauciho rozhovor pre Fox News Sunday agentúra AP.

Trump sa neobjavil v kampani s Carterom, Clintonom a Bushom

Trump sa neobjavil v novej vakcinačnej kampani, ktorá zahŕňala bývalých prezidentov Jimmyho Cartera, Billa Clintona, Georgea W. Busha a Baracka Obamu. Všetci traja bývalí prezidenti aj ich manželky sa už dali zaočkovať proti koronavírusu.

Trump, ktorý v minulosti popieral nebezpečenstvo nákazy koronavírusom, svoj postoj neskôr pozmenil a očkovanie obhajoval už i koncom februára na výročnej konferencii konzervatívnych aktivistov (CPAC) vo floridskom meste Orlando. Všetkých ľudí vtedy vyzval, aby sa dali zaočkovať.

Trump sa ešte počas výkonu funkcie dal spolu so svojou manželkou Melaniou zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Podľa dostupných informácií Trumpovci dostali prvú dávku niekedy začiatkom roka, keďže Donaldovi Trumpovi mandát oficiálne vypršal 20. januára. Druhou dávkou bol bývalý prezidentský pár zaočkovaný na Floride po odchode z Bieleho domu.

Trump chce získať Kongres späť 

Okrem vakcinácie sa moderátorka relácie Maria Bartiromo pýtala aj na Trumpovu možnú kandidatúru v roku 2024 alebo na hlasovanie poštou.

Trump znova zopakoval nepodložené konšpiračné teórie o zmanipulovaných voľbách poštou. Podľa medializovaných informácií si pritom vyžiadal voľbu poštou v lokálnych voľbách na Floride.

Zatiaľ sa s určitosťou nevyjadril, či bude kandidovať v roku 2024. „Na základe každého prieskumu chcú, aby som kandidoval znova, ale ideme sa pozrieť a uvidíme,“ uviedol Trump.

Dodal, že teraz sa venuje hlavne voľbám v Kongrese, ktoré prebehnú v roku 2022 na základe ich výsledkov sa rozhodne. Kandidátov má podporovať na telekonfrenciách. „Myslím si, že máme veľmi, veľmi dobrú šancu získať Snemovňu späť,“ uviedol Trump v rozhovore pre Fox News. „Máme veľkú šancu získať späť Senát a úprimne povedané, potom sa rozhodneme.“

Podľa New York Times pritom minulý týždeň vrcholil spor medzi Trumpom a Rebulikánskym národným výborom (R.N.C.). Trumpovi sa nepáčilo, že pri vyberaní peňazí na podporu kandidátov do Kongresu používajú jeho meno. Výbor sa bránil, že má právo používať meno bývalého prezidenta. „R.N.C., samozrejme, má plné právo odvolávať sa na osobnosti verejného života, pretože sa zúčastňuje na základnom politickom prejave chránenom prvým dodatkom, a bude tak činiť aj naďalej pri dosahovaní týchto spoločných cieľov,“ uviedli predstavitelia R.N.C. vo vyhlásení, ktoré cituje New York Times.

Zdroje: TASR, New York Times, AP, Fox News, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK