KOMENTÁR: Konzervatívci sú ako sekta. Klaňajú sa zlatej soche Trumpa a bývalý prezident je najvyšším božstvom

CPAC
SITA/AP, John Raoux

Konferencia konzervatívcov CPAC býva v Spojených štátoch každým rokom jednou z najsledovanejších udalosti. Tento rok bude patriť k najbizarnejším udalostiam. Ak sa niekto zamýšľa, akí ľudia na konferencii vystupovali, nech si predstaví spojenie Kotlebovcov, poslancov okolo Záborskej, Fica s Blahom a Matoviča na jednej konferencii.

Tohtoročný CPAC by sa kľudne mohol premenovať na T-PAC, ako správne poznamenal Donald Trump mladší. Viac ako čokoľvek iné ukázal, že okolo bývalého prezidenta Trumpa sa vytvoril kult osobnosti aký poznáme z autoritárskych krajín. Trump bol prítomný všade, nechýbali predmety s jeho vyobrazením, výrokmi a dokonca aj zlatá socha s jeho podobizňou. Socha bola, mimochodom, vyrobená v Mexiku, a nadšení účastníci sa s ňou fotili a niektorí sa jej dokonca klaňali.

Stretnutie „podivínov“

Tím podivnosti nekončia na internet sa dostali zábery zle zaspievanej hymny, pri ktorej si ľudia uťahovali, že bola zaspievaná v tóne Q ako QAnon. Tancujúca poradkyňa bývalého prezidenta Kimberly Guilfoyle predviedla číslo vhodné do striptízového klubu.

Nechýbal odsúdený kriminálnik Roger Stones, ktorého usvedčili z krivej prísahy a ovplyvňovania svedkov pri vyšetrovaní ruských vplyvov na voľby v 2016. Ten pre zmenu tancoval pri rapovaní pred dodávkou s Trumpovou podobizňou, kde bol zobrazený ako Rambo.

Alternatívna realita 

Napriek zúriacej pandémii koronavírsusu by sme rúška u účastníkov konferencie hľadali márne. Nechýbalo ani zľahčovanie pandémie a kritika doktora Anthonyho Fauciho, ktorý je hlavným Bidenovým poradcom pre koronavírus. Guvernéri štátov Florida a Južná Dakota sa oslovovali ako novodobí hrdinovia bojujúci proti zlým reštrikciám.

Senátor z Texasu Ted Cruz si neodpustil vrieskanie o tom aké je Orlando na Floride (kde sa konal CPAC) úžasné. Ale nezabudol dodať, že nie je také úžasné ako Cancún. Práve do mexického Cancúnu Cruz odletel pred snehovou búrkou, ktorá pripravila o život približne 80 obyvateľov Texasu. Zatiaľ čo Cruz si užíval teplo, 11-ročný chlapec umrzol na smrť, keď sa snažil zachrániť pred zamrznutím svojho 3-ročného brata. Cruzovi to očividne neprekáža pri nemiestnom vtipkovaní, taktiež ako mu neprekáža obhajoba človeka, ktorý nazval jeho manželku škaredou a jeho otca obvinil z účasti na atentáte na Kennedyho. Ten človek bol Trump.

Nechýbalo popieranie reality. V tej alternatívnej, v ktorej republikáni, ktorí sa konferencie zúčastnili žijú, je Trump víťazom volieb. Takmer úplne abstinovali zmienky o súčasnom prezidentovi Joeovi Bidenovi. No reči o hroziacej hrozbe komunizmu nechýbali, lebo zdravotné poistenie pre všetkých ako máme v Európe je najstrašnejší prejav komunizmu, rovnako ako korporátna daň, snahy ochrániť prírodu alebo zvýšenie minimálnej mzdy.

Zloduchovia vo vlastných radoch a kult Trumpa

Republikáni si našli zloduchov vo vlastných radoch. Sú nimi 17 kongresmani, ktorí hlasovali za impeachment Trumpa. Mená Liz Cheney (R-Wyoming) a Mitta Romneyho (R-Utah) boli spomenuté snáď v každom prejave na konferencii. Trump spomenul každého zo 17 kongresmanov osobne, a vyzval ľudí, aby sa im postavili v republikánskych primárkach, pretože si to „zaslúžili“, asi obranou demokratických hodnôt, ktoré uprednostnili pred kultom Trumpa. Naopak Josh Hawley (R- Missouri), ktorý hlasoval proti potvrdeniu hlasovania zboru voliteľov bol na konferencii oslavovaný.

„Republikánska strana už nemá žiadne princípy, ani konzervatívne ani žiadne iné. Strana teraz nasleduje vedenie jedného muža, kdekoľvek ich povedie, čo je definícia kultu. Rast strany sa vyvíjal počas rokov a rokov, teraz ho vyhodili von oknom pre Trumpa, a to znamená, že popierajú pravdu a popierajú realitu,“ povedal bývalý republikánsky kongresman Mickey Edwards pre CNN.

S týmto názorom nie je ojedinelý. Mnohých trápi otázka, prečo prezident, pre ktorého prišli republikáni o Snemovňu, Senát, a ako prvý v dejinách dvakrát prehral populárna hlasovanie a taktiež dvakrát čelil impeachmentu stále drží taký pevný stisk nad Republikánskou stranou.

Trump rečnil prvýkrát od svojej prehry: Biden vedie Ameriku ku komunizmu. Možno budem kandidovať znova, tvrdí

Šéf menšiny v Snemovni Kevin McCarthy (R-Kalifornia) sa dostal do konfliktu s Trumpom a verejne ho kritizoval, zároveň neváhal zutekať na stretnutie s Trumpom. To isté platí aj o šéfovi menšiny v Senáte Mitchovi McConnellovi (R-Kentucky), ktorý v rozhovore pre Fox News uviedol, že ak získa Trump republikánsku nomináciu v 2024, bude ho podporovať. McConnell pritom uviedol, že Trump má podiel na udalostiach zo 6. januára, keď Kapitol napadli Trumpovi priaznivci.

Odpoveďou je, že títo republikáni si stále uvedomujú, že Trump je u voličov stále populárny a ich kreslá sú závislé práve na ňom. Preto sa z Republikánskej strany stala naozajstná sekta, kde väčšina poprie akékoľvek hodnoty len, aby sa udržala pri moci.

Zdroje: CNN, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech