Trump rečnil prvýkrát od svojej prehry: Biden vedie Ameriku ku komunizmu. Možno budem kandidovať znova, tvrdí

  • Trumpove prvé vystúpenie po odchode z Bieleho domu trvalo dve hodiny
  • Povedal, že republikánska strana je jednotnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým
  • Naznačil aj svoj možný návrat: „Možno sa ešte rozhodnem poraziť ich tretíkrát“
  • Nevyhol sa ani kritike svojho nástupcu Joea Bidena
Trump
TASR/AP/John Raoux
  • Trumpove prvé vystúpenie po odchode z Bieleho domu trvalo dve hodiny
  • Povedal, že republikánska strana je jednotnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým
  • Naznačil aj svoj možný návrat: „Možno sa ešte rozhodnem poraziť ich tretíkrát“
  • Nevyhol sa ani kritike svojho nástupcu Joea Bidena

Americkí voliči rozhodli  minulý rok v novembri o tom, že v poradí 46. prezidentom sa stane demokrat Joe Biden. Porazil republikána Donalda Trumpa. Ten však stále odmieta priznať porážku. Joe Biden koncom januára pred západným krídlom washingtonského Kapitolu zložil slávnostnú prísahu a stal sa tak právoplatným prezidentom Spojených štátov.

KOMENTÁR: Blinkenovi vôbec nejde o Trnku. Jeho zákaz vstupu do USA je odkazom pre celú strednú Európu

Novú stranu nezakladá

Bývalý prezident Donald Trump sa v nedeľu vrátil na verejné pódiá s takmer dvojhodinovým prejavom. Forbes píše, že vo svojom prvom vystúpení po odchode z Bieleho domu na každoročnej politickej konferencii konzervatívcov CPAC rečnil o tom, že republikánska strana je jednotná a nezakladá novú. Takéto tvrdenia označil v Orlande na Floride za „fake news“. Uviedli to aj agentúry AFP a DPA.

„Máme republikánsku stranu. Bude jednotnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal Trump pred stovkami prívržencov, z ktorých drvivá väčšina nemala napriek pandémii koronavírusu rúška.

Trump naznačil, že o štyri roky by mohol znova kandidovať v prezidentských voľbách. „V skutočnosti vedia (demokrati), že práve prišli o Biely dom,“ vyhlásil. „Ale kto vie? Možno sa ešte rozhodnem poraziť ich tretíkrát, dobre?“ povedal Trump, pričom znova zopakoval nepodložené tvrdenie, že Biden zvíťazil vďaka volebným podvodom. Dodal, že neuveriteľná cesta, na ktorú sa vydal, ani zďaleka neskončila. „A nakoniec zvíťazíme,“  uviedol Trump.

zdroj: TASR/AP/John Raoux

Boj o budúcnosť

Spojené štáty sa podľa Trumpa ocitli uprostred boja o svoju budúcnosť. TASR informuje, že sú v zápase o prežitie Ameriky, ako ju poznáme. „Toto je boj. Je to strašný, strašný, bolestivý boj … nakoniec vždy zvíťazíme.“

Nevyhol sa ani kritike svojho nástupcu Joea Bidena, ktorý má podľa neho za sebou „najkatastrofálnejší prvý mesiac“ vo funkcii zo všetkých prezidentov v moderných dejinách USA. Hovoril, že jeho vláda robí opatrenia zamerané proti zamestnanosti, proti energetickej sebestačnosti, proti ženám, proti ochrane hraníc a proti vede.

Viac ako polhodinu spochybňoval výsledky volieb v roku 2020. Okrem prisťahovalectva zameral Trump veľkú časť svojho prejavu na výzvu, aby Biden znovu otvoril školy okamžite, pričom uviedol, že Biden drží americké deti zamknuté v ich domovoch a podvádza budúcu generáciu Američanov.

Krajina komunizmu

Biden podľa Trumpa otvoril hranice so susedným Mexikom a pustil do krajiny množstvo migrantov a kriminálnych živlov. Jeho politika vedie krajinu ku  „komunizmu“. „Za mesiac sme sa posunuli od America first, k America last ,“  povedal Trump za skandovania.

Verí, že 11. september sa nestal a že streľby v školách sú divadlo. Marjorie Greene, vychádzajúca hviezda Republikánov

TASR uvádza, že kontroverzný exprezident, ktorý má zakázaný prístup na Twitter a ďalšie sociálne siete, sa stále teší veľkej podpore veľkej časti Republikánskej strany i jej voličov. Ukázal to aj prieskum medzi účastníkmi konferencie CPAC o tom, kto bude najlepším republikánskym prezidentským kandidátom vo voľbách v roku 2024. Trump skončil na prvom mieste so ziskom 55 percent hlasom, druhý floridský guvernér Ron DeSantis získal len 21 percent.

Zdroje: Forbes, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech