Verí, že 11. september sa nestal a že streľby v školách sú divadlo. Marjorie Greene, vychádzajúca hviezda Republikánov

  • Nová členka Snemovne reprezentantov USA republikánka Marjorie Taylor Greene (Georgia) si užíva veľkú mediálnu pozornosť
  • Nejde však o pozitívnu publicitu, do podvedomia ľudí sa dostala podporou konšpiračných teórií
  • Republikánka v minulosti šírila množstvo bizarných konšpiračných teórií a dokonca súhlasila aj s myšlienkou popravy demokratov
  • Tieto názory ju stáli miesto vo výbore. Ako sa z obyčajnej podnikateľky stala jedna z najznámejších členov Snemovne?
Greene trump
SITA/AP, Brynn Anderson
  • Nová členka Snemovne reprezentantov USA republikánka Marjorie Taylor Greene (Georgia) si užíva veľkú mediálnu pozornosť
  • Nejde však o pozitívnu publicitu, do podvedomia ľudí sa dostala podporou konšpiračných teórií
  • Republikánka v minulosti šírila množstvo bizarných konšpiračných teórií a dokonca súhlasila aj s myšlienkou popravy demokratov
  • Tieto názory ju stáli miesto vo výbore. Ako sa z obyčajnej podnikateľky stala jedna z najznámejších členov Snemovne?

V posledných mesiacoch sa novej členke Snemovne reprezentantov USA, republikánke Marjorie Taylor Greene (Georgia) dostáva veľká mediálna pozornosť. To nie je obvyklé a už vôbec nie v prípade nováčikov. Naposledy sa takto výrazne médiá venovali demokratke Alexandrii Ocasio-Cortez (New York), keď bola zvolená prvýkrát.

Greene je pravý opak a publicita, ktorej sa jej dostáva, je vo väčšine prípadov negatívna. Politička, ktorá šírila rozsiahle konšpiračné teórie si vyslúžila kritiku od svojich vlastných kolegov a demokrati s podporou niekoľkých republikánov ju stihli už aj stiahnuť z výboru.

Greene v minulosti podporovala mnohé bizarné konšpiračné teórie od QAnonu, konšpirácie o 11. septembri, o požiaroch v Kalifornii, Clintonovcoch ako sériových vrahoch a masových streľbách na školách.

Koniec gigantických SUV. Prezident Biden plánuje nahradiť celú flotilu americkej vlády elektromobilmi

Pred nebezpečím, aké Greene predstavuje, varoval najvyšších predstaviteľov aj jej republikánsky oponent z primárok John Cowan, no neúspešne. Greene je „presne ten typ bojovníčky, ktorá je vo Washingtone potrebná, aby sa so mnou postavila proti radikálnej ľavici,“ vyhlásil republikán Jim Jordan podľa Washington Post.

Teraz mnohí už také nadšenie z Greene nezdieľajú. Napriek tomu novú členku Snemovne podporuje bývalý prezident Donald Trump a znejú aj hlasy, že ľudia ako Greene by mohli byť novou tvárou Republikánskej strany.

Aká bola cesta neznámej majiteľky fitness centier do vrcholovej politiky USA, kde sa zaradila k najznámejším členom Snemovne? 

Texaský ľadový masaker: Milióny ľudí sú celé dni v tme a zime, dorazili ich tisícové účty za elektrinu, ktorú nemajú

Úspešná apolitická podnikateľka 

Ešte predtým než sa rozhodla Greene vstúpiť do politiky, prezentovala sa ako úspešná podnikateľka. Podľa Washington Post (WP) jej otec Robert Taylor založil stavebnú spoločnosť, ktorú Greene pomáhala spravovať. Neskôr založila fitness centrum s názvom CrossFit Passion, ktorú propagovala v médiách. Washington Post uvádza, že v rozhlasovom rozhovore v relácii Business Radio X sa nezmienila o svojich politických vyhliadkach, namiesto toho sa sústredila na túžbu pomáhať ľudom, aby sa dostali do formy.

„Nesúdim ani jedného človeka,“ uviedla Greene v rádiu „Keď sa chcú zlepšovať, chcú vidieť svoje lepšie ja.“ Podľa WP ju najviac znepokojoval fakt, že deti trávia množstvo času pred televíziou namiesto pohybu.

zdroj: SITA/AP, Susan Walsh

Greene sa pôvodne prezentovala ako apolitická osoba. Počas politických debát pred prezidentskými voľbami v 2016 uviedla: „Chcem iba prezidenta, vládu a kongres, ktorí budú pracovať na skutočných riešeniach, ako je náš národný dlh vo výške 20 miliárd dolárov, potopenie systému zdravotnej starostlivosti a vytvorenie rastúcej ekonomika, ktorá zvyšuje pracovné miesta pre Američanov. Nezaujíma ma, či sú červení alebo modrí (červená je farba republikánov, a modrá demokratov pozn. red.), to mi naozaj nevadí. Ak mám byť úprimná, som z politikov ustatá a znechutená.“

Postupne sa stala podporovateľkou Trumpa a QAnonu 

Postupne sa Greene stala veľkou podporovateľkou Trumpa, neskôr začala veriť konšpiračným teóriám QAnonu o satanistickej pedofilnej sekte. Priaznivci QAnonu veria, že elity, na ktorých čele mala stať bývala ministerka zahraničia Hillary Clinton, vedú satanistickú pedofilnú sektu a dokonca aj jedia deti.

Do rozsiahleho sprisahania majú byť zapojené politické elity aj hollywoodske celebrity. Clinton mala v roku 2016, teda v čase volieb, ovládať sektu z washingtonskej pizzerie, kde sa mali konať rituálne orgie, odtiaľ pochádza aj prezývka Pizzagate. Konšpiračná teória bola vyvrátená viacerými médiami, ako aj políciou. Tajným bojovníkom voči sekte mal byť práve Trump.

Greene sa pýtala svojich priateľov a sledujúcich na sociálnych sieťach, či sledujú patriota Q, ktorý mal celé sprisahanie odhaliť. Odporúčala im miesta na internete, kde sa môžu o celej „pravde“ dozvedieť viac.

Budúca politička sa do konšpirácii zamotávala čoraz viac. NBC News ešte v auguste minulého roka pred voľbami do Snemovne upozornila, že Greene sa stala korešpondentkou na konšpiračnej stránke „American Truth Seekers“, kde sa šírili rôzne podložené teórie. „MUSÍTE SI PREČÍTAŤ – Demokratická strana zapojená do sexu detí, satanizmu a okultizmu,“ znel jeden z príspevkov Greene. Ďalšie konšpiračné teórie šírila vo videách na sociálnych sieťach.

Konšpiračné teórie boli čoraz bizarnejšie

V príspevkoch zverejnených na dnes už neexistujúcom webe „American Truth Seekers“ v roku 2017 sa Greene priaznivo zastávala QAnonu. Naznačovala, že je pravdivá konšpiračná teória Clinton Kill List, ktorá verí, že Hillary Clinton s manželom Billom má na svedomí niekoľko vrážd svojich politických oponentov.

„Je to ďalšia z vraždenia Clintonovej,“ uviedla Greene podľa New York Times na adresu smrti Johna F. Kennedyho mladšieho pri leteckej nehode v roku 1999. Podľa Greene to naznačuje, že bol na neho bol spáchaný atentát, pretože bol potenciálnym rivalom Hillary Clinton v boji o senátorské kreslo za štát New York.

Greene sa postupne čoraz viac radikalizovala a jej tvrdenia sa stali čoraz bizarnejšie. Budúca politička začala spochybňovať teroristické útoky z 11. septembra 2001, keď boli unesené štyri lietadlá. Dve z nich vrazili do veží Svetového obchodného centra, jedno do budovu Pentagonu vo Virgínii a štvrté po vzbure cestujúcich havarovalo do poľa v Pennsylvánii. Podľa Greene boli útoky súčasťou vládneho sprisahania a lietadlo do Pentagónu v skutočnosti nevrazilo.

Greene, sama držiteľka niekoľkých zbraní, uviedla, že masové streľby sú v skutočnosti zinscenované, aby politici mali argument zrušiť druhý dodatok ústavy, ktorý Američanom umožňuje držať a vlastniť strelné zbrane. Ako príklad uviedla masaker z roku 2017 v Las Vegas i streľbu na škole Parklande v roku 2018.

Video z roku 2019 ju zachytáva, ako obťažuje preživšieho streľby z Parklandu, kde zahynulo 17 študentov, Davida Hogga, ktorý sa zasadzoval o sprísnenie legislatívy na držbu strelných zbraní. Greene ho vo videu podľa NBC News nazývala „idiotom“, ktorý je „vycvičený ako pes.“

Za požiare môžu laserové lúče zo židovského satelitu 

Greene v príspevku na Facebooku z roku 2018 tvrdila, že laserové lúče z vesmírneho satelitu mohli spustiť požiare v Kalifornii, čo je ďalšia nepodložená teória QAnon. Prvýkrát o príspevku informovala agentúra Media Matters for America, ktorá preskúmala históriu Greene Facebooku a Twitteru. Príspevok bol medzičasom odstránený, webová stránka pripojila ​​snímky obrazovky s príspevkom.

Podľa Global News Greene spájala požiare s energetickou spoločnosťou, železničným projektom, satelitom a Rothschildovcami, bohatou židovskou rodinou, ktorá je už viac ako dve storočia terčom antisemitských konšpiračných teórií. Práve Rothschildovci mali ovládať satelit, ktorý zapríčinil požiare.

zdroj: Media Matters for America

Okrem toho tvrdila, že Barack Obama, ktorý je kresťan, je v skutočnosti moslim a prvé dve moslimské ženy, zvolené vo voľbách 2018 do Kongresu boli súčasťou „islamskej invázie do našej vlády“.

Greene, ktorá sa dnes prezentuje ako konzervatívna kresťanská matka troch detí je vydatá za manžela Perryho Greenea od roku 1995. Napriek političkiným slovám o rodinných a konzervatívnych hodnotách, Daily Mail odhalil, že Greene mala aféry s viacerými mužmi počas manželstva.

Za zvolenie vďačí zmene okresu 

S popularitou konšpiračného hnutia QAnon naberali na popularite aj príspevky budúcej političky na sociálnych sieťach. Greene začala uvažovať, že kandiduje do Kongresu za okres neďaleko Atlanty, kde žila. Tam ju ale odpísali, v rovnakom čase sa uvoľnilo miesto po Tomovi Gravesovi zo severu Georgie, z okresu so silne republikánskym zastúpením voličov.

Okres je silne biely, evanjelický, protrumpovský aj výrazne podporujúci držbu zbraní a odporujúci meniacej sa Amerike. Greene uviedla, že top republikáni z Washingtonu ju mali požiadať, aby zmenila okres a tým pádom aj voľby.

zdroj: SITA/AP, Brynn Anderson

Greene uviedla, že ju začali oslovovať členovia takzvaného House Freedom Caucus z Kongresu, ktorý je ideovo totožný s hnutím Tea Party. Zvlášť angažovať sa mala Debbie Meadows, ktorej manžel Mark Meadows v tom čase odchádzal zo Snemovne, aby sa stal Vedúci kancelárie Bieleho domu.

Debbie Meadows sa stala výkonnou riaditeľkou politického akčného výboru Right Women, ktorý sa snaží podporovať voľbu žien, no podmienkou je, že budú súhlasiť s členstvom v Caucuse. Washington Post upozorňuje, že web výboru tvrdí, že má „rozsiahly proces preverovania“ kandidátov, čo naznačuje, že členovia výboru si museli byť vedomí komentárov Greene.

Budúca hviezda republikánov 

Kampaň nádejnej političky sa tiež nevyhla škandálom, keď poverila tvorbou kampane spoločnosť Neighborhood Research and Media, ktorá čelila podozreniu z rasizmu. Najväčšiu sumu na reklamu minula na kontroverznej aplikácii Parler, na ktorej sa zoskupujú priaznivci konšpiračných teórií. Kampaň Greene podporovali aj zbrojárske skupiny.

Po výhre v republikánskych primárkach v auguste mala Greene čeliť demokratovi Kevinovi Van Ausdalovi, ten pre osobné problémy stiahol kandidatúru. Voľby v novembri tak boli už len formalitou.

Organizovali útok na Kapitol a počúvali Trumpa. Proud Boys skončili na jednom zozname s ISIS a Al-Káidou

„Republikánske zriadenie bolo proti mne. Močiar DC bol proti mne. Klamlivé, falošné spravodajské médiá nenávidia ma, nenávidia“ povedala podľa NBC News Greene. Trump jej následne zablahoželal k jej prvému víťazstvu a označil ju za „budúcu republikánsku hviezdu“. „Marjorie je silná vo všetkom a nikdy sa nevzdáva – skutočný VÍŤAZ!“ tweetoval Trump.

Greene minulý rok pre Fox News uviedla, že sa rozhodla „zvoliť inú cestu“, a jej hovorca Nick Dyer pre The New York Times uviedol, že už nepodporuje QAnon.

Napriek tomu od svojho zvolenia 5. novembra podporila mnoho konšpirácií týkajúcich sa QAnonu, vrátane konšpiračných tvrdení, že Trump voľby vyhral. Začiatkom januára jej Twitter kvôli tvrdeniam o volebných podvodoch na krátky čas pozastavil účet.

zdroj: SITA/AP, Brynn Anderson

 

Podporovala myšlienku popravy demokratov 

Neskôr novinári CNN odhalili, že Greene vo svojich starších príspevkoch podporovala myšlienky popravy demokratických zákonodarcov. V jednom príspevku z januára 2019 sa Greene páčil komentár, v ktorom sa uvádza, že „guľka do hlavy bude rýchlejšia“. Príspevok sa dotýka predsedníčky Snemovne Nancy Pelosi (D-Kalifornia). V ďalších príspevkoch sa Greene páčili komentáre k popravovaniu agentov FBI.

V jednom prejave na podporu petície Greene navrhla, aby Pelosi mohla byť popravená za vlastizradu. „Je zradkyňou našej krajiny, je vinná z vlastizrady,“ hovorí Greene vo videu, ktoré vtedy zverejnila na Facebooku. „A je to, je to trestný čin, za ktorý sa dá uložiť trest smrti. To je to, čo je zrada. Nancy Pelosi je vinná z vlastizrady. “ Greene sa páčia aj príspevky, ktoré žiadali obesenie pre Obamu alebo bývalého ministra zahraničia Johna Kerryho.

Po útoku na Kapitol a prevalení Greeninej minulosti zosilneli hlasy, ktoré žiadali, aby bola Greene odvolaná z výboru. Nancy Pelosi uviedla, že „nepriateľ je v Snemovni“, čo je odkaz na republikánku. „Keď ju pridelia výboru pre vzdelávanie, keď sa vysmieva zabíjaniu malých detí na týchto školách, čo by si mohli myslieť, alebo myslia, príliš veľkorysé slovo na to, čo by mohli robiť?“ povedala Pelosi o republikánskych vodcoch. Pelosi tiež citovala zákonodarkyňu históriu propagácie násilia proti demokratom na sociálnych sieťach a uviedla, že jej členstvo vo výbore pre vzdelávanie „absolútne otrasné “.

Vodcovia republikánov jej výroky odsúdili, zastal si ju Trump

Vodca menšiny v Snemovni Kevin McCarthy (R-Kalifornia) uviedol, že Greeneovej komentáre sú „desivé“. Senátor Mitch McConnell (R-Kentucky) uviedol, že Greene je „rakovinou“ pre Republikánsku stranu. Predsedníčka republikánskeho národného výboru Ronna McDaniel označila tieto príspevky za „nechutné“ a dodala, že „nemajú v našej strane miesto“ a „treba sa nimi zaoberať“.

Greene vo svojom vyhlásení pre The Washington Post uviedla, že „demokrati a ich hovorcovia vo Fake News Media sa nezastavia pred ničím, aby porazili konzervatívnych republikánov.“ Neskôr tweetovala, že mala „SKVELÝ hovor s mojím najobľúbenejším POTUSom (President of the United States) , prezidentom Trumpom! Som veľmi vďačná za jeho podporu. . . . Môžem ti to sľúbiť. . . . Neustúpim, nikdy sa neospravedlním. A vždy budem bojovať za ľudí. “ Republikáni na vplyvných postoch ale neurobili nič, čím by Greene potrestali, naopak za zatvorenými dverami mala dostať vlnu potlesku.

Ďalšia členka Snemovne Cori Bush (D-Missouri) obvinila Greene z toho, že ju šikanovala a prenasledovala v halách Kapitolu. Greene mala ohrozovať Bush a jej tím, preto si presťahovala kanceláriu ďalej od republikánky. Greene naopak označila Bush za „vodkyňu teroristického davu Black Lives Matter v St. Louis“ a tvrdila, že Bush bola agresorom ich interakcie.

zdroj: SITA/AP, Susan Walsh

Nočná mora Squadu 

Snemovňa na začiatku februára odhlasovala odvolanie Greene z funkcií vo výbore. Hlasovalo sa v pomere 230 – 199, pričom 11 členov Republikánskej strany hlasovalo spolu s demokratmi, uvádza CNN. Greene pred hlasovaním tvrdila, že už neprezentuje tieto názory a vie, že teroristické útoky z 11. septembra sa naozaj stali, rovnako, ako sú reálne streľby v školách.

Jedným z najsilnejších momentov odvolávania patril moment, keď vodca väčšiny v Snemovne Steny Hoyer (D-Maryland) chodil po Snemovni a ukazoval svojim kolegom plagát reklamy na Facebooku od volebnej kampane Greene.

Na snímke bola fotografia Greene, ktorá držala zbraň, spolu so snímkami demokratiek takzvaného Squadu Alexandrie Ocasio-Cortez, Ilhana Omara a Rashidy Tlaibovej. Pod ním bol nápis: „Najhoršia nočná mora Squadu“. „Žiadam svojich kolegov, aby sa pozreli na tento obrázok a povedali mi, akú správu si myslíte, že vysiela,“ uviedol Hoyer. „Tu je vyzbrojená smrtiacou útočnou puškou zameranou na tri demokratické členky.“

Greene sa z odvolania z výboru vysmiala a podľa mnohých sa ani nepoučila. V deň Trumpovho impeachmentu sa podľa mnohých vyhrážala Jaime Beutler (R-Washington), ktorá vypovedala proti Trumpovi. Na Twitteri napísala „Najskôr si hlasovala za obvinenie nevinného prezidenta Trumpa, potom si doslovne tlačila a hádzala lídrov republikánov pod autobus a teraz si nástrojom ako svedok pre demokratov, ktorí vedú cirkusový proces. Sleduje ťa verných 75 miliónov Trumpov.“

Zdroje: Washington Post, NBC News, New York Times, NBC News, Media Matters for America, Media Matters for America, Global News, Daily Mail, CNN, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá