Koniec gigantických SUV. Prezident Biden plánuje nahradiť celú flotilu americkej vlády elektromobilmi

  • Nový americký prezident Joe Biden sa zaviazal, že vymení celú automobilovú flotilu americkej vlády
  • Flotilu s približne 650 000 vozidlami chce vymeniť za elektrické modely
  • Biden tak spraví v rámci svojho volebného prísľubu zamerania sa na zelenú energiu a zmenu klímy
  • Vozidlá budú pochádzať výhradne z USA. Biden tak podporí domácu ekonomiku a vytvorí pracovné miesta
pjimage (4)
SITA/AP, David Tulis, Evan Vucci
  • Nový americký prezident Joe Biden sa zaviazal, že vymení celú automobilovú flotilu americkej vlády
  • Flotilu s približne 650 000 vozidlami chce vymeniť za elektrické modely
  • Biden tak spraví v rámci svojho volebného prísľubu zamerania sa na zelenú energiu a zmenu klímy
  • Vozidlá budú pochádzať výhradne z USA. Biden tak podporí domácu ekonomiku a vytvorí pracovné miesta

Nový americký prezident Joe Biden sa zaviazal, že nahradí automobilovú flotilu americkej vlády s približne 650 000 vozidlami za elektrické modely. Biden tak spraví v rámci svojho volebného prísľubu zamerania sa na zelenú energiu a zmenu klímy.

 „Federálna vláda vlastní tiež obrovskú flotilu vozidiel, ktorú nahradíme čistými elektrickými vozidlami vyrobenými americkými robotníkmi priamo v Amerike,“ cituje Bidena agentúra Reuters.

Prezident rozhodnutie oznámil po podpise nového výkonného nariadenia „Buy America.“ Nariadenie má podporiť kúpu domácich produktov vyrobených v Spojených štátoch.

 CNBC upozorňuje, že kompletné nahradenie vládnej flotily elektromobilmi bude nákladné a bude si vyžadovať čas. Federálna vláda je hlavným odoberateľom amerického automobilového priemyslu. Autá slúžia vládnym úradníkom, ministrom alebo poštárom. Neraz ide o autá typu SUV, ktoré predstavujú veľký problém pre životné prostredie s vysokými emisiami CO2.

Šokujúce číslo: Donald Trump je kráľ neprávd, počas prezidentovania zavádzal a klamal prakticky neustále

Súčasná ponuka elektromobilov je slabá 

V súčasnosti je v USA iba niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú elektromobily, a to Tesla, General Motors a Nissan Motor. Ford Motor a ostatní výrobcovia zatiaľ len plánujú zaviesť výrobu elektromobilov, čo môže predstavovať problém pre Bidena. Napríklad Ford je tradičný výrobca policajných a federálnych áut.

„Súčasná ponuka je dosť slabá, ale toto odvetvie chystá spustiť lavínu nových produktov a veľa z nich vyrobených v Severnej Amerike,“ povedala Kristin Dziczek, viceprezidentka pre priemysel, prácu a ekonomiku v Centre pre automobilový výskum pre CNBC. „Takmer každý závod v USA bude mať hybridný alebo elektrický produkt.“

zdroj: SITA/AP, David Tulis. Na snímke federálne auto čakajúce na viceprezidentku Kamalu Harris a jej manžela Douga Emhoffa.

Zatiaľ nie je jasné, či plán Bidenovej administratívy zahŕňa plug-in hybridné elektrické vozidlá, ktoré využívajú kombináciu elektromotorov a tradičných spaľovacích motorov. Pri oznámení plánov sa zmienil o novom vozovom parku zloženom z elektrických vozidiel „s nulovými čistými emisiami“.

Vytvorenie nových pracovných miest

Podľa Reuters sa Biden ešte ako prezidentský kandidát zaviazal, že vytvorí 1 milión nových pracovných miest v „americkom automobilovom priemysle, domácich dodávateľských reťazcoch a automobilovej infraštruktúre, od dielov cez materiály až po nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá.“

CNBC cituje údaje americkej vlády (GSA), ktoré uvádzajú, že americká vláda mala k roku 2019 645 000 vozidiel, ktoré najazdili 4,5 miliardy míľ a spotrebovali 375 miliónov galónov benzínu a motorovej nafty. Asi 35% z týchto vozidiel podľa agentúry GSA prevádzkovala americká poštová služba.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Z amerických vládnych vozidiel bolo k júlu 2020 iba 3 215 elektrických vozidiel, uviedla agentúra GSA.

Bidenova podpora elektoromobility sa dotkne aj obyčajných občanov. Biden prisľúbil podporu zliav pre nových spotrebiteľov na výmenu starých, menej efektívnych vozidiel za nové elektrické vozidlá a stimuly pre výrobcov, aby budovali alebo prestavovali továrne na montáž elektromobilov a náhradných dielov.

Biden taktiež avizoval, že postaví 550 000 nabíjacích staníc pre elektromobily a viac investuje do výskumu čistej energie.

Súčasť boja proti klimatickým zmenám 

Biden sa ešte ako prezidentský kandidát zaviazal na boj proti klimatických zmenám a uviedol, že znova pristúpi ku Parížskej klimatickej dohode, čo urobil hneď po inaugurácii. Jeho predchodca Donald Trump bol zarytým popieračom globálneho otepľovania. Počas Trumpovej administratívy sa skupina progresívnych demokratov na čele s Berniem Sandersom a Alexandriou Ocasio-Cortez pokúsili pretlačiť plán na boj s klimatickými zmenami. „Green New Deal“ ako sa legislatíva volala, sa ale nepodarilo schváliť.  

Automobiloví výrobcovia z USA už neskrývajú svoju radosť. General Motors vo svojom vyhlásení uviedol, že „je povzbudený záväzkom prezidenta Bidena podporovať americkú výrobu a teší sa na preskúmanie podrobností objednávky.“

Zdroje: Reuters, CNBC, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech