KOMENTÁR: Blinkenovi vôbec nejde o Trnku. Jeho zákaz vstupu do USA je odkazom pre celú strednú Európu

Blinken Trnka
TASR/AP, Martin Baumann, Carolyn Kaster

V piatok uplynul presne mesiac odkedy minister zahraničia Antony Blinken zastáva svoju funkciu. Odvtedy už tento veterán diplomacie stihol poslať silný odkaz smerom ku strednej Európe. Nestáva sa každý deň, aby tak vplyvný štátnik riešil lokálnych podvodníkov typu Dobroslava Trnku. Neslávne známy bývalý generálny prokurátor sa oficiálne stal v USA persona non grata. Informoval o tom web Ministerstva zahraničia USA, rovnako ako pracovníci ministerstva na svojich twitterových účtoch a aj samotný Blinken prostredníctvom Twitteru.

Blinken tak učinil pre Trnkovu „účasť na významnej korupcii.“ „Trnka sa vo funkcii generálneho prokurátora Slovenska podieľal na korupčných činoch, ktoré narúšali vládu zákona a vieru slovenskej verejnosti v demokratické inštitúcie, úradníkov a verejné procesy ich vlády,“ píše sa vo vyhlásení.

Blinken zdôraznil, že predmetné rozhodnutie bolo vydané výlučne na základe platného amerického zákona o rozpočtových prostriedkoch rezortu diplomacie a zahraničných programoch. Cieľom tohto kroku nie je ovplyvniť alebo prejudikovať prebiehajúce alebo budúce právne konania týkajúce sa Trnku na Slovensku. Toto označenie sa vykonáva podľa oddielu 7031 písm. C) zákona o rozpočtových prostriedkoch ministerstva zahraničných vecí a súvisiacich programov z roku 2020. Okrem bývalého generálneho prokurátora bol takto označený aj jeho syn Jakub Trnka. Obaja majú zakázaný vstup na územie Spojených štátov.

„Toto označenie opätovne potvrdzuje záväzok USA bojovať proti korupcii na Slovensku. USA aj naďalej stoja pri obyvateľoch Slovenska v boji proti korupcii. Ministerstvo bude naďalej využívať tieto orgány na podporu zodpovednosti za korupčné subjekty v tomto regióne a na celom svete,“ píše sa v závere rozhodnutia.

Signál regiónu, kde bol premiér tresne stíhaný 

Práve posledná veta ukazuje skutočný zámer americkej diplomacie. V skutočnosti nejde o nášho „Dobroša“. Keby mal Blinken riešiť všetkých našich korupčníkov, mal by veľmi dlhý zoznam. Akcie NAKA odhalili rozsiahlu korupciu naprieč štátnou správou. Ku Dobrošovi by kľudne mohla pribudnúť Kočnerova „opička“ Jankovská alebo ostatní sudcovia z akcie Búrka. To sa pravdepodobne nestane a skôr ide o signál, ktorý tým vyslala do spomínaného regiónu.

Nová administratíva Joea Bidena tak dáva jasne najavo, že mieni byť v regióne prítomná a nemieni akceptovať korupciu a porušovanie zásad právneho štátu prípadne porušovanie ľudských práv.

Vzhľadom ku stavu, v akom sa región nachádza, pôjde o veľkú výzvu pre Blinkena. Stačí sa pozrieť na premiéra Česka Andreja Babiša, ktorý bol tresne stíhaný a čelil obvineniam z podvodu s eurofondami. Pamätné je jeho „ja nikdy neklamem, nikdy nekradnem a nikdy neodstúpim.“

Maďarsko a Poľskona tom nie sú s korupciou o nič lepšie. Naopak, sú horší v dodržiavaní zásad právneho štátu a ľudských práv. Z oboch krajín sa pomaly vytrácajú slobodné médiá a o právach žien a LGBTQ komunity nemôže byť ani reč.

Snemovňou USA prešiel prelomový zákon o právach LGBTQ. Na Slovensku je „sčítanie“ obrovský krok pre komunitu

Všetky vlády v strednej Európe, ktoré sú aspoň trochu príčetné, museli pochopiť na príklade Trnku, že Blinken nemieni sedieť so založenými rukami, ale budú nasledovať akcie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Ministerstvo zahraničia USA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá