Keď Texas zamrzol, odletel sa vyhrievať do Mexika. Ted Cruz chcel byť prezidentom, dnes je za vyvrheľa

  • Republikán Ted Cruz čelí vlne kritiky po tom, čo opustil obyvateľov svojho domovského štátu Texas
  • Tisícky obyvateľov štátu dali jasne najavo, čo si o Cruzovi myslia, keď mu písali na Twitter
  • Niektorí obyvatelia dokonca požadujú, aby rezignoval. Takýmto výzvam nečelí prvýkrát
  • Ako sa stal z nádejného kandidáta na prezidenta jeden z momentálne najkritizovanejších ľudí v USA?
cruz
SITA/AP, Dan Christian Rojas, Marie D. De JesĂşs
  • Republikán Ted Cruz čelí vlne kritiky po tom, čo opustil obyvateľov svojho domovského štátu Texas
  • Tisícky obyvateľov štátu dali jasne najavo, čo si o Cruzovi myslia, keď mu písali na Twitter
  • Niektorí obyvatelia dokonca požadujú, aby rezignoval. Takýmto výzvam nečelí prvýkrát
  • Ako sa stal z nádejného kandidáta na prezidenta jeden z momentálne najkritizovanejších ľudí v USA?

Republikán Ted Cruz čelí vlne kritiky po tom, čo opustil obyvateľov svojho domovského štátu Texas, ktorých zastupuje v Senáte a odišiel do teplého Mexika. Úplným vrcholom bolo, že nechal v ľadovom dome mrznúť svojho psa. Extrémne mrazy si podľa Washington Post vyžiadali prinajmenšom 58 životov len v Texase.

Tisícky obyvateľov štátu dali jasne najavo, čo si o Cruzovi myslia, keď mu písali na Twitter, akým problémom musia čeliť, kým on si užíva teplo v slnečnom Cancúne. Ako sa stal z nádejného kandidáta na prezidenta jeden z momentálne najkritizovanejších ľudí v USA?

Texaský ľadový masaker: Milióny ľudí sú celé dni v tme a zime, dorazili ich tisícové účty za elektrinu, ktorú nemajú

Dúfam, že si užívaš Cancún

Užívatelia Twitteru mu odfotografovali ich zúfalé podmienky, v ktorých mrazy prečkávali. Mnohí z nich ostali bez elektriky a bez zdroja pitnej vody, pretože vodovodné potrubie potrhal mráz.

Objavili sa aj smutné príbehy, ako napríklad príbeh rodiny, ktorej staršia sučka sa pošmykla na ľade z prasknutého potrubia a spadla zo schodov. „Pred 36 hodinami môj pes Maddie spadol zo schodov po tom, čo vedľa praskla rúra. Moja ulica je blokovaná ľadom a ja nemôžem odísť. Sotva reaguje, Ted Cruz a guvernér Abbott toto je na vás,“ napísal užívateľ s prezývkou Horse Tornado, ktorý neskôr oznámil, že Maddie museli nechať utratiť. Zároveň sa zaprisahal, že pomôže zmeniť Texas na modro, čo je farba Demokratickej strany.

Vlnu kritiky vyvolalo aj Cruzove správanie ku vlastnému psovi, ktorého nechal v zamrznutom Texase, zatiaľ čo on sa slnil v Mexiku. „Nevoľte nikoho, komu by ste nezverili svojho psa,“ uviedla Hillary Clinton na svojom Twitteri.

Cruz už svoju cestu do Cancúnu oľutoval, vrátil sa a uviedol, že to bola chyba a nechal sa presvedčiť svojimi dcérami, ktoré boli premrznuté. Obyvateľom Texasu to ale nestačí a požadujú, aby rezignoval, pričom ho označujú za zradcu, ktorý ušiel do bezpečia, keď mal pomáhať vlastným voličom.

Zavádzal ohľadom klimatických zmien 

Hneď ako sa Cruzova cesta prevalila, vznikli rôzne meme s jeho fotkou a kufrom ako cestuje po rôznych kútoch sveta alebo ako sa vyhrieva na pláži. Nešetrila ho ani satirická relácia Saturday Night Live (SNL), kde sa objavil cez víkend až dvakrát.

Na smiech ale nie je Texasanom, ktorí poznajú jeho históriu popierania a zavádzania v oblasti klimatických zmien. „Uverím v klimatickú zmenu, keď Texas zamrzne,“ šíri sa v príspevku na Twitteri, aj keď CNN upozorňuje, že ide pravdepodobne o falošný tweet, existujú aj iné s podobným obsahom.

CNN tvrdí, že senátor sa pri problematike klimatických zmien viackrát dopustil klamstiev alebo zavádzania. Keď prezident Joe Biden v prvý deň svojho funkčného obdobia znovu pristúpil ku Parížskej dohode, Cruz ho kritizoval. „Prezident Biden opätovným pripojením sa k Parížskej klimatickej dohode naznačuje, že sa viac zaujíma o názory občanov Paríža ako o pracovné miesta občanov Pittsburghu. Táto dohoda málo ovplyvní podnebie a poškodí živobytie Američanov, “ napísal Cruz na Twitteri.

Odpoveď Cruzových kritikov dlho nenechala čakať. „Pekný tweet, senátor Cruz! Rýchla otázka: veríte tiež tomu, že Ženevský dohovor bol o názoroch občanov Ženevy?,“ napísala kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez (D-New York). Cruza vtedy vysmiala aj švédska aktivistka Greta Thunberg. „Som tak šťastná, že sa USA konečne pripojili k Pittsburskej dohode. Vitaj späť!“ napísala sarkasticky Thunberg.

Demokratka vyzbierala takmer 5 miliónov, Cruz doniesol pár balení vody 

Práve Ocasio-Cortez obviňovali republikáni na čele s guvernérnerom Texasu Gregom Abbottom, že podobné katastrofy sa budú opakovať, keď demokrati schvália zelenú legislatívu Green New Deal. Ocasio-Cortez sa bráni, že o legislatíve sa ešte ani len nerokuje a presne toto sa bude diať, ak sa neprijme.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Washington Post, CNN, the Hill, CBS News, Washington Post, RealClear Politics, Washington Post, CNN, TASR, Houston Chronicle

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech