Trump plánuje svoju vlastnú sociálnu sieť. Svetlo sveta by mala uzrieť o 2-3 mesiace

  • Bývalý americký prezident Donald Trump sa má údajne vrátiť do sveta sociálnych sietí s vlastnou sieťou
  • Spustená by mala byť o dva až tri mesiace. Trump má na ňu pritiahnuť milióny ľudí
  • Bývalý prezident ma zablokované účty na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach
  • V minulosti na nich šíril konšpiračné teórie o zmanipulovaných voľbách, zablokovali mu ich po útoku na Kapitol
Trump
TASR/AP/John Raoux
  • Bývalý americký prezident Donald Trump sa má údajne vrátiť do sveta sociálnych sietí s vlastnou sieťou
  • Spustená by mala byť o dva až tri mesiace. Trump má na ňu pritiahnuť milióny ľudí
  • Bývalý prezident ma zablokované účty na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach
  • V minulosti na nich šíril konšpiračné teórie o zmanipulovaných voľbách, zablokovali mu ich po útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Donald Trump sa má údajne vrátiť do sveta sociálnych sietí s vlastnou sociálnou sieťou. Spustená by mala byť o dva až tri mesiace, povedal v nedeľu pre televíziu Fox News jeden z najbližších Trumpových poradcov Jason Miller.

Jason Miller, hovorca Trumpovej volebnej kampane z roku 2020, uviedol, že exprezident pripravuje novú platformu, ktorá „úplne predefinuje“ doterajšie pravidlá hry, a ktorú budú sledovať desiatky miliónov ľudí.

Bližšie podrobnosti o pripravovanej platforme Miller ani ďalší Trumpovi spolupracovníci neposkytli.

„Táto nová platforma bude veľká,“ dodal v nedeľu Miller. „Každý ho chce a on prinesie na túto platformu milióny a milióny – desiatky miliónov.“

Zablokované účty mu ostali aj po odchode z Bieleho domu 

Trump ma zablokované účty na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach. V minulosti na nich viackrát opakoval nepodložené konšpirácie o zmanipulovaných voľbách. Podľa Trumpa boli zmanipulované v prospech demokratického kandidáta Joea Bidena. Podvody sa mali diať prostredníctvom hlasov odoslaných poštou a aj volebných mašín.

Do manipulácie mali byť zapletení miliardár Goerge Soros, Clintonovci, CIA a dokonca aj zosnulý prezident Venezuely Hugo Chávez. Trump ale nepredložil žiadne relevantné dôkazy a neuspel ani s desiatkami žalôb na súdoch.

Voskovú figurínu Donalda Trumpa museli schovať. Návštevníci ju udierali, škriabali a vybíjali si na nej zlosť

Sociálne siete zablokovali účty bývalého šéfa Bieleho domu po útoku protrumpovských demonštrantov na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára. Útok totiž zrejme podnietil Trump svojimi nepodloženými vyjadreniami o sfalšovaných voľbách, hoci on sám tvrdil, že svojich stúpencov nevyzýval k násiliu, ale len k protestom.

Napriek tomu odmietal povolať Národnú gardu, ktorá zasiahla po viac ako troch hodinách po prieniku do Kapitolu. A keď svojich stúpencov žiadal, aby opustili Kapitol, povedal im: „Ste výnimoční, milujem vás.“

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Za potencionálnu aplikáciu, na ktorú by mohol Trump prejsť, sa označovala aplikácia Parler, ktorá je prezývaná ako „Twitter konzervatívcov.“ Parler tiež čelil problémom po útoku na Kapitol, niektorí jeho užívatelia na ňom mali plánovať koordinovaný útok.

Na Parleri tiež podľa mnohých kritikov absentovala kontrola príspevkov. Pre násilný obsah ho Apple aj Google stiahli zo svojich obchodov a Amazon prestal poskytovať hosting pre jeho servery, čo zapríčinilo, že Parler prešiel do offline módu. Teraz je už online pomocou ruských serverov. 

Trumpov megafón 

Donald Trump počas svojho úradovania intenzívne využíval Twitter, prostredníctvom ktorého prezentoval nielen svoje názory a postoje, ale aj dôležité politické rozhodnutia či personálne zmeny. Napríklad o svojej výpovedi sa dozvedel prostredníctvom Twittera jeho prvý minister zahraničia Rex Tillerson.

KOMENTÁR: Aj my máme svojho Trumpa, je ním Matovič. Obaja namiesto „zmeny“ priniesli len chaos

Svojim poradcom prezident svojimi tweetmi neraz spôsobil vrásky na čele. Hope Hicksová ešte ako riaditeľka komunikačného odboru Bieleho domu mu mala viackrát dohovárať, aby tweety nepísal impulzívne.

„Je to môj megafón. To som ja. Takto komunikujem. Preto som bol zvolený. Preto som tak úspešný,“ oponoval Trump, uvádza novinár Bob Woodward vo svojej knihe Strach (Trump v Bielom dome).

Zdroje: Fox News, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech