Voskovú figurínu Donalda Trumpa museli schovať. Návštevníci ju udierali, škriabali a vybíjali si na nej zlosť

  • Voskovú figurínu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa museli v Texase schovať
  • Návštevníci voskového múzea bývalého prezidenta opakovane udierali aj škriabali
  • Nepomohol ani jeho presun, správanie k figuríne sa zhoršilo počas prezidentskej kampane
  • Aj v reálnom živote sa k Trumpovmu okoliu správajú ľudia podobne
Don2
SITA/AP, Evan Vucci
  • Voskovú figurínu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa museli v Texase schovať
  • Návštevníci voskového múzea bývalého prezidenta opakovane udierali aj škriabali
  • Nepomohol ani jeho presun, správanie k figuríne sa zhoršilo počas prezidentskej kampane
  • Aj v reálnom živote sa k Trumpovmu okoliu správajú ľudia podobne

Voskovú figurínu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa museli v Texase schovať. Voskové múzeum v San Antoniu (Texas) čelilo opakovaným vandalským útokom na Trumpovu figurínu. Návštevníci voskového múzea bývalého prezidenta opakovane udierali aj škriabali, až ho vedenie múzea nechalo previesť do skladu.

Trump otočil, začal propagovať očkovanie a vyzval na to aj svojich priaznivcov

Útokom na Trumpa nezabránil presun na iné miesto

„Ak ide o vysoko politickú osobnosť, útoky môžu byť problémom,“ uviedol Clay Stewart, regionálny manažér spoločnosti Ripley Entertainment, ktorá je vlastníkom múzea voskových figurín pre San Antonio Express-News.

Trumpovu figurínu teraz čakajú opravy a neskôr sa vráti naspäť. Stewart ale nešpecifikoval, kedy presne, uviedol, že pravdepodobne až keď dorazí nová figurína úradujúceho prezidenta Joea Bidena.

trump
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Útoky návštevníkov na Trumpa nabrali intenzitu od volebnej kampane počas minulého leta. Trumpa preto presunuli do vstupnej haly, kde bol viac na očiach pracovníkom múzea, ale ani to nezabránilo návštevníkom v ďalších útokoch. Trump patrí k najviac polarizujúcim prezidentom, the Hill dokonca odkazuje na prieskum, v ktorom vyšiel ako najhorší prezident v histórii USA.

Bili aj iných prezidentov 

Podľa pracovníkov múzea boli napádaní aj iní prezidenti USA. „S prezidentskou časťou sme mali vždy problémy, pretože bez ohľadu na to, aký prezident to bol, či Bush, Obama alebo Trump, vždy sa našli ľudia, ktorí ich zbili,“ uviedol Stewart pre San Antonio Express-News. „Obamovi odtrhli šesťkrát uši. A potom tu bol Bush, ktorému odrhli nos.“

Po odchode z funkcie prezidentov sa väčšinou situácia upokojí. „Od svojho odchodu z funkcie nebol toľko bitý,“ uviedol Stewart na adresu Baracka Obamu.

Voskové múzeum v Texase nie je jediné, ktoré stiahlo voskovú figurínu Donalda Trumpa. Ešte pred voľbami tak učinili v Múzeu voskových figurín Madame Tussauds v Berlíne. Tam ho umiestnili do koša a odtlačili do skladu. Podľa agentúry Reuters to múzeum zdôvodnilo ako preventívne opatrenie.

Aj reálni Trumpovci čelia útokom 

Podobným reakciám ako čelila vosková figurína Donalda Trumpa čelí aj jeho okolie už dlhodobo. Podľa Independent sa v roku 2019 odohral v Chicagu incident, keď mladšieho z Trumpových synov, Erica, opľula barmanka v reštaurácii. Ďalšia žena bola obvinená z útoku na Trumovu poradkyňu v Bielom dome, Kellyanne Conway, v mexickej reštaurácii v Bethesde. Hovorkyňu Bieleho domu, ktorá pri Trumpovi vydržala najdlhšie, Sarah Huckabee Sanders, vyhnali z reštaurácie vo Virgínii.

Pre podobné útoky sa Trumpovci po odchode z Bieleho domu nepresťahovali naspäť do New Yorku, kde sú mimoriadne neobľúbení. Donald Trump pritom celý svoj život s výnimkou vysokoškolských čias v Pennsylvánii a prezidentovania vo Washingtone D. C. prežil v New Yorku. Teraz žije vo svojej floridskej rezidencii Mar-a-Lago a presťahovať sa musela aj dcéra Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom, ktorí žijú v Miami.

V New Yorku, ktorý je tradične demokratický, stratili priateľov a dokonca sa nejaký čas po meste objavovali billboardy s ich podobizňou. Na prvom je vyobrazený usmievajúci sa Kushner so založenými rukami pri vreciach na mŕtvoly s nápisom: „Newyorčania budú trpieť, a to je ich problém.“ Túto vetu údajne vyslovil na stretnutí 21. marca, kde diskutoval o získaní osobných ochranných prostriedkov (OOP) počas pandémie koronavírusu.

Na druhom z billboardov sa usmieva Ivanka a píše sa v ňom „33 366 Newyorčanov, 221 245 Američanov“. New York bol na začiatku pandémie najzasiahnutejším štátom v USA s najväčším potom obetí.

Zdroje: San Antonio Express-News, the Hill, Reuters, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie