Trump pobúril vyhlásením: Pandémiu už máme takmer za sebou. A pritom v ten deň zomrelo vyše 900 ľudí

  • Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu majú Spojené štáty už to najhoršie za sebou
  • Štatistika zamestnanosti totiž ukázala, že sa v USA zvýšil počet nových pracovných miest, informovala agentúra AFP
pjimage-2020-04-14t120038-072-1090x610
Zdravotníci v ochranných odevoch privážajú pacienta s ochorením COVID-19 do zdravotníckeho zariadenia Elmhurst Hospital Center v New Yorku 7. apríla 2020. Vpravo americký prezident Donald Trump, TASR/AP/Kathy Willens, Patrick Semansky
  • Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu majú Spojené štáty už to najhoršie za sebou
  • Štatistika zamestnanosti totiž ukázala, že sa v USA zvýšil počet nových pracovných miest, informovala agentúra AFP

„Mali sme najúžasnejšiu ekonomiku v dejinách sveta. A jej sila nám pomohla prekonať, teda takmer prekonať, túto hrôzostrašnú pandémiu, myslím že sa nám naozaj darí,“ povedal na tlačovom brífingu Trump.

„Každé naše rozhodnutie bolo správne,“ komentoval americký prezident pôsobenie svojej administratívy počas koronakrízy v krajine, kde ochoreniu COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, podľahlo už takmer 110.000 ľudí, čo je najviac na svete.

Na margo americkej ekonomiky Trump povedal, že by sa spamätala rýchlejšie, ak by jednotlivé štáty a okresy ukončili tzv. lockdowny, teda reštriktívne opatrenia obmedzujúce ekonomické aktivity i slobodu pohybu. Ich cieľom je práve spomalenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý ochorenie spôsobuje.

„Chceme, aby jednotlivé štáty (Únie) ukončili pretrvávajúci celoplošný lockdown,“ povedal Trump. Predtým americké ministerstvo práce oznámilo, že v máji vzniklo 2,5 milióna nových pracovných miest a nezamestnanosť klesla na 13,3 percenta po tom, čo počas predchádzajúcich mesiacov došlo v dôsledku koronakrízy.

V Spojených štátoch zomrelo za posledných 24 hodín ďalších 922 ľudí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 109.042. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa z piatkového večera miestneho času.

Podľa priebežnej bilancie tejto univerzity zaznamenali v USA viac ako 1,89 milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Z ochorenia COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, sa v krajine vyliečilo približne 491.000 ľudí, informuje agentúra AFP.

Spojené štáty sú pandémiou najviac postihnutou krajinou, a to tak v celkovom počte prípadov nákazy, ako aj v počte úmrtí.

V prepočte na počet obyvateľov však má vyššiu úmrtnosť viacero európskych krajín – vrátane Francúzska, Talianska a Španielska.

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že jeho krajina má v súvislosti s koronavírusovou pandémiou to najhoršie už za sebou. Znova tiež apeloval na guvernérov jednotlivých štátov USA, aby zmiernili obmedzujúce opatrenia.

Podľa vedcov z Univerzity z Massachusetts, ktorí pri svojej predpovedi konečného počtu obetí kombinujú deväť epidemiologických modelov, sa predpokladá, že vírus spôsobí v USA do 27. júna celkovo asi 127.000 úmrtí.

Aj keď od svojho vrcholu v polovici apríla pandémia v USA vykazuje známky spomalenia, odborníci v oblasti zdravotníctva sa obávajú, že prebiehajúce celoštátne protesty proti policajnej brutalite a rasizmu by mohli v nasledujúcich týždňoch viesť k nárastu nových prípadov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech