Trump prvýkrát naznačil svoju prehru. Stále trvá na tom, že voľby boli zmanipulované v prospech Bidena

  • Donald Trump v nedeľu naznačil, že prezidentské voľby „vyhral“ Joe Biden
  • Prezident zopakoval svoje tvrdenie, že voľby boli zmanipulované
  • V ďalších príspevkoch napísal, že nič "neprizná"
Trump Titulka
TASR/AP, Christoph Soeder
  • Donald Trump v nedeľu naznačil, že prezidentské voľby „vyhral“ Joe Biden
  • Prezident zopakoval svoje tvrdenie, že voľby boli zmanipulované
  • V ďalších príspevkoch napísal, že nič "neprizná"

Prezident Donald Trump v nedeľu naznačil, že prezidentské voľby „vyhral“ Joe Biden, pričom zopakoval svoje tvrdenie, že voľby boli zmanipulované.

„Zvíťazil, pretože voľby boli zmanipulované,“ napísal Trump a zároveň nepravdivo tvrdil, že pri sčítavaní hlasov nesmeli byť povolení žiadni pozorovatelia ani sľedovatelia. Sociálna sieť označila jeho príspevok za sporný.

„Všetky mechanické „závady“, ktoré sa uskutočnili v predvolebnú noc, boli skutočne vytvorené NIMI, keď boli prichytení pri pokuse kradnúť hlasy. Podarilo sa im to však veľmi, bez toho aby ich prichytili. Voľby poštou sú chorý vtip!,“ uviedol prezident, ktorý doteraz odmietol priznať prehru a tvrdí, že hlasovanie poštou bol volebný podvod zosnovaný Demokratickou stranou v prospech ich kandidáta Joea Bidena.

V ďalších príspevkoch odmietol uznať prehru

„Vyhral iba v očiach Fake News médií. Nepriznávam NIČ! Čaká nás ešte dlhá cesta. Toto boli zmanipulované voľby,“ napísal v ďalšom príspevku Twitteri, ktorý bol tiež označený za sporný. V nasledujúcom zas uviedol, že „toto vyhráme.“

Na otázku, či tweet bol začiatkom Trumpovej verzie uznania výsledku, úradník Bieleho domu podľa televízie NBC News odpovedal: „Môže to tak byť“ a uviedol, že išlo o druhý takýto signál, ktorý Trump v posledných dňoch vyslal. Prvým udalosť počas piatkovej tlačovej konferencie, na ktorej informoval o plánoch týkajúcich sa autorizácie a distribúcie vakcíny proti koronavírusu a možného lockdownu, takmer pripustil, že v Bielom dome už nebude veľmi dlho, uviedla agentúra DPA.

„Nech sa v budúcnosti stane čokoľvek, ktovie, ktorá administratíva tu bude, myslím, že to ukáže čas. No môžem povedať, že táto vláda do lockdownu nepôjde,“ vyhlásil Trump.

A zdá sa tiež, že pripúšťa, že Biden vyhral Arizonu.

Neexistujú žiadne dôkazy o podvodoch

Podľa amerických volebných predstaviteľov neexistujú nijaké dôkazy o tom, že by sa v prezidentských voľbách z 3. novembra stratili hlasy alebo došlo k ich prepisovaniu či inému skorumpovaniu volebného systému.

Úradníci zodpovední za bezpečnosť volieb v USA tak vo štvrtok odmietli obvinenie dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa a niektorých republikánov tvrdiacich, že práve volebné podvody a strata hlasovacích lístkov viedli k Trumpovej prehre nad demokratickým kandidátom Joeom Bidenom. Informovala o tom agentúra AFP.

Trump sa promenádoval s demonštrantmi. Po strete jeho odporcov a priaznivcov je niekoľko desiatok zranených a zatknutých

„Voľby z 3. novembra boli najzaistenejšími v amerických dejinách… Neexistujú nijaké dôkazy o tom, že by niektorý z volebných systémov stratil hlasy, zmenil ich či akýmkoľvek iným spôsobom skompromitoval,“ uvádza sa vo vyhlásení americkej koordinačnej rady pre volebnú infraštruktúru patriacej pod americkú Bezpečnostnú agentúru pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru (CISA).

Biden získal 306 voliteľov, Trump 232

Americké média už do projekcie zaradili všetky štáty, v ktorých boli výsledky do nedávna nerozhodné. Joe Biden získal Arizonu a Georgiu. Donald Trump zas Severnú Karolínu. Biden tak získal 306 voliteľov z potrebných 270. Trump získal 232 voliteľov. V roku 2016 boli počty obrátené Donald Trump získal 306 voliteľov a Hillary Clinton 232.


Click the map to create your own at 270toWin.com

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: TASR, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK