Trump sa stále cíti ako víťaz, na svojom Twitteri si opäť kladie podmienky k odchodu z Bieleho domu

  • Donald Trump v piatok uviedol, že Joe Biden môže vstúpiť do Bieleho domu len vtedy, ak dokáže, že volebné hlasy nezískal nezákonne
  • Prezident naďalej trvá na volebných podvodoch. Stále nepredložil konkrétne dôkazy, ktoré by ich dokazovali
  • Trumpov tím v súdnej sieni o podvodoch nehovorí, pred kamerami áno 
  • Prezidentovo vyhlásenie je už druhé, ktoré pripúšťa odchod z Bieleho domu
trump
TASR/AP/Evan Vucci
  • Donald Trump v piatok uviedol, že Joe Biden môže vstúpiť do Bieleho domu len vtedy, ak dokáže, že volebné hlasy nezískal nezákonne
  • Prezident naďalej trvá na volebných podvodoch. Stále nepredložil konkrétne dôkazy, ktoré by ich dokazovali
  • Trumpov tím v súdnej sieni o podvodoch nehovorí, pred kamerami áno 
  • Prezidentovo vyhlásenie je už druhé, ktoré pripúšťa odchod z Bieleho domu

Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Joe Biden môže vstúpiť do Bieleho domu len vtedy, ak dokáže, že volebné hlasy nezískal nezákonne.

„Biden môže vstúpiť do Bieleho domu ako prezident, iba ak dokáže, že jeho absurdných 80 000 000 hlasov nebolo získaných podvodom alebo nezákonným spôsobom. Keď uvidíte, čo sa stalo v Detroite, Atlante, Filadelfii a Milwaukee, aké masívne podvody s voličmi, má veľký neriešiteľný problém!“ napísal Trump na svojom Twitteri. Sociálna sieť znovu označila jeho príspevok za sporný. 

Trumpov tím v súdnej sieni o podvodoch nehovorí, pred kamerami áno 

Trump stále tvrdí, že došlo k masívnym podvodom, ktoré mali zvýhodňovať kandidáta demokratickej strany Joea Bidena. Doteraz však nepredložil žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by toto tvrdenie potvrdili.

Volebné výsledky už potvrdila väčšina štátov, v ktorých malo podľa Trumpa dôjsť k podvodom, medzi nimi aj štáty Michigan a Georgia. Pennsylvánia alebo Nevada tak plánujú urobiť v blízkej dobe. Súd v Pennsylvánii aktuálne zamietol žiadosť Trumpovho tímu, ktorý žiadal aby výsledky volieb nevoli potvrdené. „Obvinenia z neférovosti sú vážne. Ale označiť voľby za neférové z nich ešte neurobí neférové. Obvinenia vyžadujú konkrétne argumenty a potom dôkazy. Nemáme tu ani jedno,“ napísal sudca Stephanos Bibas v rozsudku, uvádza Washington Post.

Dvojica Biden/Harris ako prvá v histórii získala viac ako 80 miliónov hlasov.

Trumpov tím sa začal obhajovať tým, že začal útočiť na Georga Sorosa. Bez hanby

Prezidentovi sa nedarí zvrátiť výsledky volieb ani na súdoch. Väčšina jeho žalôb bola opätovne odmietnutá ako bezdôvodná, a navyše jeho právnici v súdnych miestnostiach nepoužívajú vyjadrenia o podvode, pretože v USA platí zákon, podľa ktorého právnikom, ktorí zámerne klamú pred súdmi, hrozí odobratie licencie. Ostré slová tak opakujú len pred televíznymi kamerami a na sociálnych sieťach.

Trumpove vyhlásenie je už druhé, ktoré pripúšťa odchod

Donald Trump vo štvrtok po prvý raz povedal, že opustí úrad, ak Zbor voliteľov potvrdí zvolenie Joea Bidena. Zároveň však povedal, že nie je pripravený uznať prehru, informuje spravodajský portál CNN.

„Určite odídem a vy to viete,“ odpovedal Trump na otázku, či odíde z Bieleho domu, keď 14. decembra vyhlásia Bidena za víťaza prezidentských volieb.

„Bude to veľmi ťažké, uznať prehru, pretože vieme, že došlo k masívnemu podvodu,“ povedal tiež bez toho, aby svoje tvrdenie podložil. Následne dodal, že ak Bidena vyhlásia za víťaza, Zbor voliteľov „urobí chybu, pretože voľby boli podvod“.

Vo štvrtok to bolo po prvý raz od volieb z 3. novembra, čo Trump odpovedal na otázky novinárov. Dovtedy síce mal pár tlačových konferencií, ale na otázky novinárov odmietol odpovedať.

Odvtedy, čo viaceré médiá začiatkom mesiaca pripísali výhru vo voľbách Bidenovi, Trump odmietal výsledky prijať. Namiesto toho hovorí nepodložené konšpirácie o tom, ako mu víťazstvo ukradli, a podnikol aj právne kroky, aby tieto výsledky zvrátil.

Začiatkom tohto týždňa Správa všeobecných služieb informovala Bidena, že Trumpova administratíva je pripravená začať formálny proces odovzdania moci. Hoci to bol prvý krok administratívy v uznaní Trumpovej prehry, on sám naďalej trvá na tom, že bude bojovať ďalej.

Biden vo voľbách získal 306 voliteľov, zatiaľ čo Trump má na konte 232. Prezidentské voľby tradične vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

Zdroje: SITA, TASR, CNN, NBC News, Washington Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK