Trump si chce nechať od Číny preplatiť škody, ktoré spôsobil COVID-19. Pýta 160 miliárd dolárov

  • Prezident Donald Trump vyhlásil, že USA vystaví Číne účet
  • Krajina má vraj zaplatiť za škody, ktoré spôsobila nedostatočným podchytením koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z mesta Wu-chan
facebook.com/WhiteHouse
  • Prezident Donald Trump vyhlásil, že USA vystaví Číne účet
  • Krajina má vraj zaplatiť za škody, ktoré spôsobila nedostatočným podchytením koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z mesta Wu-chan

Nemecko už pred časom vyčíslilo, že dopady koronavírusu na ekonomiku krajiny sa pohybujú okolo 160 miliárd dolárov, informuje CNBC. Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome dostal otázku, či aj on uvažuje o získaní finančného odškodnenia zo strany Číny. Trump prezradil, že má „omnoho jednoduchší“ nápad a povedal, že plánuje získať oveľa viac, než navrhujú Nemci.

„Máme spôsoby, ako robiť veci omnoho jednoduchšie,“ uviedol Trump. „Nemecko sa pozerá na veci a my sa pozeráme na veci a hovoríme o oveľa vyššej sume peňazí, než o akej hovorí Nemecko,” povedal.

Napriek tomu, že sa Trump počas pandémie pochválil svojím dobrým vzťahom s čínskym prezidentom Xi Jinpingom, pripustil možné sankcie. „Ako pravdepodobne viete, realizujeme veľmi vážne vyšetrovania. A nie sme s Čínou spokojní. Nie sme spokojní s touto celou situáciou,” konštatoval.

Trump verí, že šíreniu koronavírusu sa dalo predísť, ak by sa ho podarilo zastaviť už pri zdroji. „Mohlo sa to rýchlo zastaviť a nerozšírilo by sa to po celom svete.“

Šéf Bieleho domu je podľa jeho slov pripravený USA opäť nakopnúť. „Vybudoval som najväčšiu ekonomiku, akú kedy svet videl a urobím to znova,“ oznámil.

Z prieskumu, o ktorom informovala Národná asociácia podnikových ekonómov (NABE) vyplýva, že tak ako aj iné krajiny, aj USA sa má z čoho spamätávať.

Pokles hospodárstva očakáva v aktuálnom roku až 86 % oslovených ekonómov. Počet firiem, ktoré v uplynulých troch mesiacov evidovali nižšie tržby, bol vyšší než tých, ktoré dosiahli rast. To sa stalo prvýkrát od globálnej finančnej krízy v roku 2009.

kampan zadarmo od startitup

Zber dát do aktuálneho prieskumu NABE uskutočnila medzi 13. a 16. aprílom. V tom čase sa väčšina Američanov nachádzala v karanténe a milióny ľudí boli bez práce, informuje SITA.

Tretina firiem uviedla, že obmedzenia ekonomiky mali pre ich podnikanie „veľmi vážne dôsledky“. Zhruba tri štvrtiny oslovených podnikov však veria, že v horizonte šiestich mesiacov dokážu fungovať bez závislosti na pomoci od federálnej vlády. Asi 30 % podnikov očakáva návrat do normálu už za najbližších päť či osem týždňov.

Zdroje: facebook.com/WhiteHouse, SITA, NABE, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá