Trump: Výrok o liečbe COVID-19 vpichovaním dezinfekcie bol sarkazmom

  • TRUMP: "Existuje nejaký spôsob, ako by sme to mohli nejako vstreknúť dovnútra?... Bolo by zaujímavé to preveriť,"
  • "Predstava o vpichovaní alebo požití akéhokoľvek typu čistiaceho prostriedku je nezodpovedná a nebezpečná," povedal pre televíziu NBC Vin Gupta, pulmonológ a odborník na globálnu zdravotnú politiku. "
trump
  • TRUMP: "Existuje nejaký spôsob, ako by sme to mohli nejako vstreknúť dovnútra?... Bolo by zaujímavé to preveriť,"
  • "Predstava o vpichovaní alebo požití akéhokoľvek typu čistiaceho prostriedku je nezodpovedná a nebezpečná," povedal pre televíziu NBC Vin Gupta, pulmonológ a odborník na globálnu zdravotnú politiku. "

Prezident USA Donald Trump v piatok vyhlásil, že svoju výzvu – brániť sa pre koronavírusom SARS-CoV-2 vnútrožilovou aplikáciou dezinfekčného prostriedku – myslel ako sarkazmus. „Tú otázku som položil sarkasticky novinárom ako vy, len pre to, aby som videl, čo sa bude diať,“ uviedol prezident pred novinármi v Bielom dome.

V skutočnosti však Trump podľa agentúry AFP v miestnosti pre brífingy neodpovedal na otázku novinára, ale hovoril priamo s úradníkom ministerstva vnútornej bezpečnosti Billom Bryanom, vedľa ktorého sedela poradkyňa Bieleho domu pre koronavírus Dr. Deborah Birxová.

Trump o tom hovoril po prezentovaní výsledkov výskumu amerických vedcov podporovaného vládou, ktorý naznačil, že nový koronavírus rýchlejšie zaniká pri vystavení slnečnému žiareniu a teplu. Štúdia tiež ukázala, že bielidlo môže vírus zabiť v slinách alebo respiračných tekutinách do piatich minút a izopropylalkohol, používaný ako čistidlo a odmasťovač, ho zlikviduje ešte rýchlejšie.

„Existuje nejaký spôsob, ako by sme to mohli nejako vstreknúť dovnútra?… Bolo by zaujímavé to preveriť,“ konštatoval následne Trump v noci na piatok po pravidelnom zasadaní krízového štábu vlády. Odborníci ho za tieto výroky následne kritizovali. Lekári varovali, že prezidentove špekulácie sú nebezpečné a môžu mať fatálne následky.

kampan zadarmo od startitup

„Predstava o vpichovaní alebo požití akéhokoľvek typu čistiaceho prostriedku je nezodpovedná a nebezpečná,“ povedal pre televíziu NBC Vin Gupta, pulmonológ a odborník na globálnu zdravotnú politiku. „Je to bežná metóda, ktorú ľudia používajú, keď sa chcú zabiť,“ dodal.

Nie je to prvýkrát, čo tvrdenia amerického prezidenta v súvislosti s liečbou ochorenia COVID-19 vyvolali vlnu kontroverzie a kritiky. Trump je totiž veľkým zástancom používania liekov chlorochín a hydroxychlorochín, ktoré sa používajú na liečbu malárie a experimentuje sa s nimi aj v súvislosti s ochorením COVID-19. Napriek nedostatku klinických testov je Trump presvedčený o ich účinku.

Biely dom však kritiku svojho šéfa odmietol. Jeho tlačová tajomníčka Kayleigh McEnanyová povedala, že prezident „opakovane“ odporúčal Američanom, aby sa v súvislosti s koronavírusom obracali na lekárov. „Nechajme médiá, nech si nezodpovedne vytrhávajú slová prezidenta Trumpa z kontextu a robia negatívne titulky,“ poznamenala sarkasticky McEnanyová.

Trump podpísal najnovší balík stimulov v hodnote 484 mld. USD

Trump v piatok podpísal najnovší balík stimulov v hodnote 484 miliárd USD (448,15 miliardy eur) na pomoc malým podnikom a zdravotníctvu počas pandémie nového koronavírusu. Balík zahŕňa 370 miliárd USD na úvery malým a stredným firmám prostredníctvom Programu ochrany výplat (Paycheck Protection Program), ktoré si ponechajú väčšinu svojich zamestnancov na výplatnej listine.

Ďalších 75 miliárd USD je určených na granty pre nemocnice, ktoré zápasia s prílevom pacientov nakazených novým koronavírusom a 25 miliárd USD dostanú zdravotníci na zvýšenie počtu testov.

zdroj: tasr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech