Turisti hlásia z obľúbených dovolenkových destinácií nepríjemné zdravotné problémy. Na tieto veci si daj pozor

  • Aj na dovolenke treba byť obozretný
  • Turistov trápi kontaminované jedlo aj sasanky
sasanky a žaludok
Archív Canva
  • Aj na dovolenke treba byť obozretný
  • Turistov trápi kontaminované jedlo aj sasanky

Ak sa chystáš na dovolenku, radšej si trikrát premysli, kam. Aj také bežné destinácie, akými sú Turecko a Grécko, poriadne potrápili českých turistov. Dovolenku im pokazilo kontaminované jedlo aj sasanky.

Návšteva tureckej Antalye sa pre niekoľkých Čechov skončila veľmi nepríjemne. Po návrate domov museli kvôli zdravotným problémom hospitalizovať jednu ženu spolu s jej synom. Obaja sa dostali vážne zdravotné komplikácie, ktoré si vyžiadali okamžitú lekársku starostlivosť. O udalosti informoval český portál TN.cz.

Žena, ktorá bola na dovolenke so svojím synom, popísala situáciu na sociálnej sieti. Po prílete z Turecka skončila v nemocnici na infúziách, pravdepodobne kvôli problémom s jedlom v hoteli. Jej syn mal tiež vážne problémy a musel navštíviť lekára kvôli nekontrolovateľnému vracaniu.

Aj na dovolenke si treba dávať pozor

Podľa odborníkov môže byť príčinou zdravotných problémov matky a syna tzv. cestovateľská hnačka, ktorá je často spôsobená kontaminovaným jedlom alebo vodou. Predseda českého Združenia praktických lekárov pre portál TN uviedol, že najpravdepodobnejšie ide o kontamináciu potravín baktériami.

Lekár odporúča dodržiavať základné pravidlá hygieny: olúpať, čo sa dá olúpať, uvariť, čo sa dá uvariť, a umyť všetko, čo sa dá umyť. Okrem toho, v prípade žalúdočných problémov na dovolenke nie je čierne uhlie prevenciou. Ak hľadáš účinnú prevenciu, ktorá ti zachráni dovolenku, pomôcť by ti mali probiotiká.

 „Ak to naozaj myslíte s prevenciou pred tráviacimi problémami na dovolenke vážne, tak si nasaďte 2-3 týždne pred odchodom na dovolenku probiotiká v bežnom dávkovaní. Prvý až tretí deň pobytu dávku zdvojnásobte. Od štvrtého dňa až do návratu domov užívajte opäť bežnú dávku,“ poradil nám farmaceut. Viac rád od odborníka sa dočítaš v našom PREMIUM článku

Dovolenkári, pozor na sasanky 

Ďalšia Češka, ktorá sa tiež podelila so svojím príbehom na facebookovej skupine Milujeme Řecko, odišla zo svojej dovolenky sklamaná. Počas dovolenky na Rhodose ju v mori popŕhlili sasanky, čo jej spôsobilo bolesť a červenú vyrážku, ktorej sa niekoľko dní nevedela zbaviť, informuje TN.cz.

Spočiatku si nebola istá, čo jej v mori ublížilo. Neskôr jej jedna žena vysvetlila, že by mohlo ísť o sasanky. Ukázalo sa, že majú túto skúsenosť z rovnakej lokality.

Sasanky sú morské živočíchy patriace do triedy Cnidaria. Ide o bezstavovce, ktoré sa vyznačujú svojimi pestrofarebnými telami a chápadlami obsahujúcimi pŕhlivé bunky nazývané nematocysty.

Tieto bunky slúžia na obranu a chytanie potravy. Keď sasanka príde do kontaktu s iným organizmom, jej pŕhlivé bunky vypustia toxíny, ktoré môžu spôsobiť podráždenie kože, bolesť alebo vyrážky.

Tento problém sa ukazuje ako rozsiahlejší a trápil turistov už dlhšie. Ďalší návštevník facebookovej skupiny vysvetlil, že sasanky sú v tejto oblasti bežné a na bolestivé vyrážky pomáha Fenistil masť. Česká dovolenkárka nakoniec našla riešenie a zbavila sa nepríjemnej vyrážky po pár dňoch. Kúpila si gél so čpavkom, ktorý pomohol zmierniť príznaky.

V podobných prípadoch popŕhlenia sasankou či dokonca medúzou vyhľadaj farmaceutickú starostlivosť, nakoľko rôzne druhy živočíchov spôsobujú rôzne závažné poranenia. Niektoré môžu byť extrémne bolestivé a závažné. Pri popŕhlninách zväčša zaberajú antihistaminiká vo forme tabliet, ale aj kortikosteroidné krémy s lokálnou aplikáciou.

Tieto príbehy pripomínajú každému nadšenému dovolenkárovi, aby rozhodne nezanedbal prípravu svojej lekárničky a bol obozretný pri kúpaní aj stravovaní. 

Zdroje: TN.cz, Redakcia Startitup, TN.cz, Facebook/Milujeme Řecko

Najnovšie videá

Trendové videá