Turisti v Číne dostanú jedinečnú možnosť. Nové múzeum ukáže artefakty, ktoré doposiaľ nikto nevidel

  • Výstavba múzea trvala iba 5 rokov a bola financovaná z daru
  • Niektoré artefakty budú vystavené len na krátku dobu a vrátia sa do Zakázaného mesta
Hong Kong Palace Museum
CNN/ROCCO Design Associates Architects Limited, Hong Kong Palace Museum
  • Výstavba múzea trvala iba 5 rokov a bola financovaná z daru
  • Niektoré artefakty budú vystavené len na krátku dobu a vrátia sa do Zakázaného mesta

V pekinskom Zakázanom meste sa nachádza múzeum, ktoré pozostáva z najväčšej svetovej zbierky čínskeho umenia. Tá opisuje takmer 5-tisíc rokov čínskej histórie. Viac ako 900 kúskov z tejto zbierky je v súčasnosti vystavených v novom múzeu Hong Kong Palace Museum. 

Medzi exponátmi nájdu návštevníci napríklad kaligrafické diela, keramiku, nefrit a ďalšie. Predseda hongkonského múzea Bernard Chan pre CNN uviedol, že je to prvýkrát, čo sa obrovské množstvo týchto národných pokladov vynáša do inej kultúrnej inštitúcie.

Zaujímavosťou je, že za týmto presunom stojí približne 100 poisťovní z celého sveta.

V múzeu budú umiestnené aj artefakty, ktoré sú považované za národné poklady prvého stupňa. Mnohí ľudia sa s nimi mohli stretnúť na viacerých tematických prehliadkach.

Jedna z nich bola napríklad zameraná na aspekty cisárskeho života v Zakázanom meste, iná na inovatívny dizajn a výrobné techniky.

Čo však môže zaujať potenciálnych zákazníkov je to, že medzi artefaktmi budú aj dve také, ktoré doposiaľ na verejnosti vystavované neboli. Hlavnou a zároveň dominantnou atrakciou múzea bude podľa zástupkyne riaditeľa inštitúcie Daisy Wang Yiyou rotujúca výstava čínskych malieb a kaligrafií z dynastií Jin, Tang, Song a Yuan.

Uvádza, že tieto diela sú mimoriadne krehké a vzácne, čiže po 30 dňoch výstavy budú vrátené späť do skladu v Zakázanom meste, kde budú pred ďalšími možnými výstavami odpočívať niekoľko ďalších rokov. 

Rozloha múzea je neuveriteľných 7 803 štvorcových metrov a jeho dizajn sa približuje k slávnej architektúre Zakázaného mesta. Realizácia tohto múzea trvala len 5 rokov a ako informuje CNN, výstavba bola financovaná z daru v hodnote 450 miliónov dolárov od Hong Kong Jockey Club. Hoci sa môže zdať, že tento čas je dosť dlhý, opak je pravdou. Podobným inštitúciám totiž realizácia trvá aj dvakrát dlhšie.

Možné politické dôvody

Napriek tomu, že pôvodné plány rozľahlej umeleckej štvrte neobsahovali Hong Kong Palace Museum, ukázalo sa, že ide o skvelý nápad. Múzeum totiž dokáže priblížiť kultúru Zakázaného mesta, ktorú nepoznajú mnohí zahraniční turisti.

Vyššie spomenutá umelecká štvrť leží na kúsku rekultivovanej pôdy a rozvíja sa od začiatku 21. storočia. Neočakávané odhalenie plánov týkajúcich sa múzea z roku 2016 niektorí kritici považovali za prostriedok na získanie politickej priazne u čínskej ústrednej vlády. Tvrdenia, že projekt vznikol na základe politických dôvodov, boli vyvrátené. 

Hoci rozsah úlohy Pekingu zostáva neznámy, múzeum je v súlade s víziou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o „čínskom sne“ alebo „veľkom omladení čínskeho národa“.

Tradičná čínska kultúra by mala byť podľa jeho vízie vnímaná ako zdroj inšpirácie pre súčasné literárne a umelecké inovácie. Čínsky prezident vyjadril nádej, že Hongkong by mohol podporiť tradičnú čínsku kultúru a jej výmeny medzi Čínou a Západom.

Snaha Pekingu o mäkkú moc prichádza v čase, keď je sloboda prejavu v Číne obmedzovaná po masových prodemokratických protestoch a rozsiahlych zákonoch o národnej bezpečnosti.

V dôsledku toho však bolo ohrozené aj umenie v meste, pričom politicky citlivé diela boli zjavne cenzurované a umelci vstúpili do dobrovoľného exilu. 

O Hong Kongu bolo v minulosti známe, že ide o jediné mesto, v ktorom si ľudia mohli slobodne pripomínať obete krvavých represií, bolo v ňom zároveň v dôsledku obmedzenia slobody prejavu strhnutých niekoľko významných umeleckých diel venovaných masakru na Námestí nebeského pokoja, vrátane známeho „Stĺpu hanby“

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá