Turistické pasce medzi reštauráciami: 8 znamení, že ťa čaká zlé jedlo za veľké peniaze

 • Na dovolenke na nás číhajú turistické pasce
 • Nezáleží im na tvojom zážitku, väčšina zákazníkov sa k nim už nevráti
 • Takto ich spoznáš
reštaurácia
Pixabay/NoName_13
 • Na dovolenke na nás číhajú turistické pasce
 • Nezáleží im na tvojom zážitku, väčšina zákazníkov sa k nim už nevráti
 • Takto ich spoznáš

Na dovolenke väčšinou neobraciame v ruke každé euro a zvykneme si dopriať, aj pokiaľ ide o jedlo. Na druhej strane chceme, aby sme za svoje peniaze dostali kvalitné a čerstvé jedlo, na ktorom si pochutíme a užijeme si fakt, že sme ho nemuseli variť sami. Na dovolenkárov však číhajú turistické pasce, ktorým nejde o zážitok zákazníka, ale len o jeho plnú peňaženku.

Turistické pasce sú reštaurácie, ktoré sa primárne zameriavajú na turistov, pričom často poskytujú jedlo a služby priemernej kvality za premrštené ceny. Vedia totiž, že väčšina zákazníkov sa k nim už nikdy nevráti. Tu je niekoľko znakov, ktoré ti naznačia, že jedlo za tie peniaze naozaj nestojí.

Ako spoznať turistické pasce

 • Reštaurácie priamo pri hlavných turistických atrakciách sú často drahšie a menej kvalitné. Prvotriedna nehnuteľnosť nemusí nutne znamenať prvotriedne jedlo. Neplatí to paušálne, mnoho skvelých reštaurácií je priamo v centrách miest a s dokonalou polohou, no je to skôr výnimka ako pravidlo.
 • Turistické pasce ti prinesú menu hneď v niekoľkých jazykoch a veľakrát v ňom nechýbajú obrázky jedál. Majitelia podniku sa tak prispôsobujú medzinárodnej klientele. Je to bežná praktika turistických pascí. Reštaurácia, ktorá cieli na lokálnu klientelu, nebude mať menu ani len v angličtine.
 • Dotieravý personál je veľký red flag. Ako upozorňuje Thrillist, ak personál stojí vonku a snaží sa nalákať ľudí dnu, alebo je obzvlášť agresívny v snahe prinútiť vás, aby ste si sadli, je to často zlé znamenie. Taktiež sa ti snažia predať to najdrahšie na lístku.
 • Nafúknuté ceny, ktoré sa ti zdajú privysoké, sú pravdepodobne naozaj privysoké. Niektoré turistické pasce neuvádzajú ceny vôbec a až po vystavení účtu sa dozvieš, že si prejedol polovicu výplaty. 
 • Podnik bez miestnych: Ak tam nevidíš jesť žiadnych miestnych, je to vo všeobecnosti varovný signál. Miestni poznajú najlepšie miesta vo svojom meste.
 • Príliš okaté a prehnané dekorácie ti naznačia, že reštaurácia sa príliš snaží napodobniť kultúrne alebo regionálne stereotypy. To znamená len jedno, potrebuje ohúriť turistov a nalákať ich na „autentický“ zážitok.
 • Slabé recenzie alebo väčšina recenzií od turistov na Mapách Google či TripAdvisore by ti mali rozblikať kontrolky. Reštaurácie, ktoré miestni obľubujú, sa niečím takým „pochváliť“ nemôžu.
 • Hotové jedlá a nekvalitné prísady. Bufet s jedlom, ktoré pod lampami čaká na svoj osud, je zvyčajne znakom, že reštaurácia uprednostňuje rýchlosť pred kvalitou. Najlepšie reštaurácie majú krátke menu so sezónnymi položkami.

Jedlo
zdroj: pixy.org

Ako spoznať kvalitný podnik

Ak si v meste, ktoré nepoznáš, a hľadáš miesto na obed či večeru, stačí sa držať presného opaku vyššie uvedených tipov. Najlepšie odporúčania ti vždy dajú miestni. Opýtaj sa ich na podniky, v ktorých radi jedia. Dobré podniky majú konzistentné recenzie na platformách a väčšinou od miestnych. 

Už na prvý pohľad čistý podnik napovedá, že majitelia sa o reštauráciu starajú a záležím im na pohodlí hostí. Zvláštnu pozornosť venuj toaletám. Ak sú čisté, vyhrávaš jackpot. 

Menu nie je dlhé ako ruský román. Priveľká ponuka značí jedno jediné, a síce že väčšina jedál na lístku nie je čerstvá. Nie je v silách žiadnej kuchyne uchovávať suroviny na 300 jedál čerstvé, takže si buď istý, že v tomto prípade vyjedáš miestnu mrazničku, alebo dostaneš len ohriaty polotovar. Krátke menu s čerstvou a sezónnou ponukou je to, čo hľadáš.

Transparentný cenník je základ. Dobrá reštaurácia si dá záležať na tom, aby vyložila všetky karty na stôl a netajila žiadne poplatky, ktoré by ťa mohli prekvapiť. 

Zdroje: AI, Thrillist

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá