Tváriš sa, že si dôležitý? Jediné, čo tým dokazuješ je, že nie si

  • Ľudia, ktorí sa tvária dôležito si väčšinou potrebujú permanentne hladkať ego a sami sebe dokazovať, že za niečo stoja. A väčšinou to nie sú tí vyrovnaní a úspešní.
123
  • Ľudia, ktorí sa tvária dôležito si väčšinou potrebujú permanentne hladkať ego a sami sebe dokazovať, že za niečo stoja. A väčšinou to nie sú tí vyrovnaní a úspešní.

Syndróm slovenského podnikateľa

Niektorí ľudia sú o 20 levelov dôležitejší ihneď, ako si založia s.r.o. alebo živnosť. Nevadí, že do troch mesiacov skrachujú, lebo o tom nič nevedia, nemajú žiadny plán, službu či produkt, ktorý by bol predajný. Nahodia oblek a odbijú vás vetou: “Ja som podnikateľ, nemám čas.” Možno aj kvôli tomuto správaniu niektorých jednotlivcov u nás ešte stále prevláda akási averzia voči podnikateľom a toto slovo je často vnímané takmer ako nadávka.

Businessman using mobile phone, laughing on bus

foto: blickamabend.com

 

Nastúpiš v obleku s kufríkom do mhd a vybavuješ nahlas veľmi dôležitý biznis hovor. Tak, aby ťa počul aj šofér vpredu,hoci si nastúpil do posledných dverí a jediné, čo si o tebe bude okolie myslieť je, že si otravný a úbohý.

Nezáleží koľko máš peňazí, koľko ľudí poznáš a čo všetko si v živote dosiahol, keď sa k čašníčke v podniku kam ideš na večeru správaš ako k poslednej handre. Zažila som pána milionára, ktorý ponižoval veľmi milú a ústretovú čašníčku, ktorá bola natoľko profesionálna, že sa ním nedala rozhodiť. Jeho dôležitosť však rozhodne v mojich a asi ani v jej očiach nestúpla.

5915912323_c6839d3fb1_b

foto: paretolaw.com

 

Šaty robia človeka

Nezáleží aký drahý máš oblek či hodinky, keď sa k “obyčajným” ľuďom správaš lacno. Arogantný prístup a hladkanie vlastného ega si nezaslúži pozornosť. Ak si niekto oblečie mikinu a rifle, stále môže mať dvojnásobne vyššie IQ než ty a môže mať za sebou oveľa viac úspechov. Napokon, ani Steve Jobs nenosil oblek a kravatu.

Samozrejme, nielen muži sa tvária dôležito, rovnako to platí aj pre ženy. Slovenským fenoménom sú dámy, ktoré nahodia legíny a čínske fejkové kabelky, zapália si slimku a pijúc latéčko z nich srší aura dôležitosti.

Nara-World-Blogger-Mariano-Di-Vaio-MDV-style-dicembre-2012-3-1024x682

foto: naracamicie.com

 

Ja ti robím službu

Toto funguje v dvoch rovinách – v rovine dôležitého zákazníka a v rovine dôležitého poskytovateľa služby. Prvé bolo spomenuté už vyššie. Ide o to, keď prídeš do obchodu, reštaurácie, ku kaderníčke, do fitka alebo kamkoľvek a tváriš sa že nákupom za 2 eurá alebo 3 centovým tringeltom robíš ľuďom obrovskú službu. Predavačke v obchode je absolútne jedno kto si a čo nakupuješ a čašníčku tie tri centy tiež nespasia. Budeš pôsobiť skôr smiešne.

Druhá rovina je, keď si na strane poskytovateľa služby, sedíš na úrade, na dverách máš bc. pred menom a zdrbávaš každého do radu. Si strašne dôležitý, lebo schvaľuješ projekty ľuďom, ktorí sa na rozdiel od teba snažia niečo dosiahnuť. Všetci občas mávame zlé dni, ale ak niečo predávaš a si neochotný, permanentne naštvaný a tváriš sa, že ťa každý jeden zákazník obťažuje, tak jediné, čo dosiahneš, je krach.

Ak si zamestnanec, tak vyhadzov. Nie každý má job snov, ale vždy sa všetko zvláda ľahšie s úsmevom a ak si príjemný k okoliu, aj okolie bude príjemné k tebe a môžeš mať krajšie dni.

158262878_6e7fb7_zpsc40342d3

foto: sledujufilmy.cz

 

Priživovanie sa na úspechu ostatných

Kamoška mojej kamošky pozná sesternicu Andrei Verešovej z druhého kolena. Máš ma teraz radšej? Zúfalé výkriky udupaného ega často volajú po obdive prostredníctvom úspechu iných ľudí. Keď nemáš svoj život, svoje skúsenosti, ale všetko vieš, lebo poznáš ľudí, ktorí poznajú ľudí a počul si, ako to všetko funguje.

Reálne vyrovnaných ľudí nebude zaujímať ani to, že poznáš Verešovú priamo a že si s ňou spolupracoval. Úspech sa meria tvojimi vlastnými výsledkami a nie výsledkami ľudí, ktorých poznáš.  Takisto nikoho nezaujíma, že tvoj frajer zarába 5000 eur mesačne, keď ty sama robíš v butiku za minimálku. Chválením sa touto informáciou vyznieš skôr, že ho zneužívaš a že si tak trochu zlatokopka. Je milé, ak ho podporuješ v tom, čo robí, ale stále je to jeho úspech a nie tvoj.

Takže na záver rešpekt všetkým ľuďom, ktorí niečo vlastnou snahou dosiahli a nepotrebujú to dávať najavo vyššie uvedeným spôsobom, nepotrebujú si hladkať ego a rovnako sa porozprávajú s bezdomovcom i s milionárom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech