Twitter naletel 17-ročnému Američanovi. Tváril sa, že je prezidentský kandidát

  • Modré políčko s „fajkou" vedľa mena je pri profile na Twitteri brané ako dôkaz dôveryhodnosti
  • Sociálna sieť ho však schválila aj falošnému kandidátovi na prezidenta
  • Daný účet vytvoril istý 17-ročný stredoškolák, ktorý tým vraj len zabíjal nudu
Unsplash
Unsplash
  • Modré políčko s „fajkou" vedľa mena je pri profile na Twitteri brané ako dôkaz dôveryhodnosti
  • Sociálna sieť ho však schválila aj falošnému kandidátovi na prezidenta
  • Daný účet vytvoril istý 17-ročný stredoškolák, ktorý tým vraj len zabíjal nudu

Modré políčko s „fajkou“ vedľa mena je pri profile na Twitteri brané ako dôkaz dôveryhodnosti, sociálna sieť ho však nedávno umiestnila aj na účet úplne fiktívneho politika. Andrew Walz sa prezentoval ako „osvedčený líder biznisu“ a republikánsky kandidát do Kongresu, taký človek však neexistuje. Daný účet vytvoril istý 17-ročný stredoškolák, ktorý tým vraj len zabíjal nudu, zistila televízia CNN.

Čítaj viac TU>>Bloomberg: Miniem aj všetky svoje peniaze na zbavenie sa Trumpa

„To, že násťročná osoba bola schopná vo svojom voľnom čase bez významnejších prostriedkov rýchlo vytvoriť fiktívneho kandidáta a získať od Twitteru overenie (identity) vyvoláva otázky ohľadom pripravenosti tejto spoločnosti zvládnuť to, ako sa budú na jej platforme odvíjať voľby roku 2020,“ konštatuje CNN.

Američania budú na začiatku novembra okrem prezidenta voliť tiež členov oboch komôr Kongresu a guvernérov 11 štátov.

Priblížil sa k svetovým osobnostiam

Neexistujúci politik Walz vraj dostal odznak pre overené účty pri širšej snahe Twitteru potvrdiť autenticitu profilov spojených s predvolebnou kampaňou. Modré políčko je pritom kľúčovým prvkom fungovania sociálnej siete, ktorá ho udeľuje oficiálnym účtom najrôznejších celebrít, politikov, novinárov či inštitúcií.

V rámci úsilia súvisiaceho s nadchádzajúcimi voľbami platforma od decembra známkou dôveryhodnosti opatrila takmer 1 500 profilov kandidátov v snahe „pomôcť skvalitniť informácie pre voličov“.

Keď Twitter svoju iniciatívu oznámil, spomínaný stredoškolák zo štátu New York sa rozhodol, že overovací proces otestuje. „Počas vianočných prázdnin som sa trochu nudil a veľa som sa toho naučil na hodinách dejepisu, ale aj v správach sa viac hovorilo o dezinformáciách,“ vysvetlil mladík CNN, ktorá vzhľadom na vek neuvádza jeho meno.

Nevyžadovali žiadne overenie totožnosti

Vytvorenie twitterového profilu mu vraj zabralo asi 5 minút, ďalších 20 minút venoval tvorbe webovej stránky Andrewa Walza. Využil pri tom okrem iného fotografiu stiahnutú z webu This Person Does Not Exist („táto osoba neexistuje“), na ktorom sú k dispozícii realisticky vyzerajúce snímky ľudí generované sofistikovaným algoritmom. Identitu virtuálneho kandidáta potom dotvoril vyplnením dotazníka na webe Ballotpedia, ktorý pomáha Twitteru s overovaním politických profilov.

Študent povedal CNN, že Twitter ani jeho partnerská platforma nepožiadali žiadne dokumenty alebo doklad totožnosti ako dôkaz, že Andrew Walz je reálne existujúcou osobou. „Ballotpedia tu rozhodne pochybila,“ reagoval šéf organizácie Geoff Pallay.

zdroj: Unsplash

Twitter po upozornení reportéra daný účet vyradil z prevádzky a vo vyhlásení uviedol, že vytvorenie účtu pre falošného kandidáta porušuje pravidlá tejto sociálnej siete a účet bol natrvalo zablokovaný. Jeden z hovorcov platformy pritom nedávno uvádzal, že nesprávne udelenie symbolu pre overený profil by bolo v kontexte predvolebnej kampane tým „najhorším možným scenárom“.

Profil fiktívneho kandidáta Walza mal pred zablokovaním iba desať sledujúcich. Jeho autor ho úmyselne nepropagoval a uviedol, že Twitter považuje za užitočnú službu. Podľa neho by sociálna sieť mohla preverovania kandidátov ľahko vylepšiť napríklad kontrolou záznamov Federálnou volebnou komisiou alebo žiadosťou o predloženie dokladu totožnosti. „U mňa to nebolo potrebné,“ konštatoval.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá