Ak ich spravíš pred ôsmou ráno, pomôžu ti na celý deň. Týchto 8 vecí by si mal robiť aj ty

 • Popravde, osvojenie kvalitnej rannej rutiny vôbec nie je jednoduché.
 • Ak ale každé ráno uro­bíš tieto veci, nebude zále­žať na tom, aký bude zvy­šok tvojho dňa, pre­tože to naj­dô­le­ži­tej­šie budeš mať už za sebou.
jon-tyson-JP94StOO1P8-unsplash
unsplash.com/jon tyson
 • Popravde, osvojenie kvalitnej rannej rutiny vôbec nie je jednoduché.
 • Ak ale každé ráno uro­bíš tieto veci, nebude zále­žať na tom, aký bude zvy­šok tvojho dňa, pre­tože to naj­dô­le­ži­tej­šie budeš mať už za sebou.

Život je rýchly. A splniť si všetky svoje sny sa v tak krátkom čase, ktorý máme k dispozícií, môže zdať nemožné. Ak každý deň cielene nepracuješ na dosahovaní svojich cieľov, tvoj čas sa iba stráca kdesi v kolobehu každodenných povinností. A než sa nazdáš, budeš starý a nevládny, a budeš premýšľať, kam sa všetok tvoj čas podel. Ako sa teda posunúť vpred?

V prvom rade, tento článok je určený na to, aby ťa povbudil k prehodnoteniu svojho prístupu k životu. Aby ti pomohol tvoj život zjednodušiť a prinútil ťa sústrediť sa na tie najpodstatnejšie veci. Pretože životy väčšiny ľudí sú veľakrát – bohužiaľ – preplnené nepodstatnými, ba až triviálnymi vecami. Preto mnohí z nich nemajú čas vybudovať čokoľvek zmysluplné. Sú v takzvanom móde prežívania – iba prežívajú zo dňa na deň. Si v ňom aj ty?

Minulá generácia zvykla žiť podľa podmienok a očakávaní iných. A mnoho ľudí tak žije dodnes, pretože je to jediná ideológia, ktorej boli naučení. Avšak ty si ten, kto určuje svoj osud. Ty si zaň zodpovedný. Ty sa rozhoduješ. Ty sa musíš rozhodnúť, pretože ak to neurobíš ty, urobí to niekto iný.

S touto krátkou rannou rutinou sa tvoj život rýchlo zmení k lepšiemu. Môže sa to zdať ako celkom dlhý zoznam, ale v krátkosti je celkom jednoduchý:

 • vstaň
 • pohni sa
 • daj svojmu telu to správne jedlo
 • priprav sa
 • inšpiruj sa
 • získaj perspektívu
 • urob niečo pre to, aby si sa pohol dopredu

Tak teda poď na to:

Dopraj si 7 a viac hodín spánku

Spánok je pre tvoje telo rovnako dôležitý ako jedlo a voda. Napriek tomuto faktu si ho milióy ľudí kažodenne nedoprajú tak, ako by mali. Až 40 percent dospelých ľudí zažíva niekoľko dní v mesiaci takú ospalosť počas dňa, ktorá zasahuje do ich každodenných aktivít. Pritom zdravý spánok pomáha napríklad zlepšovať pamäť a sústredenie, zmierňuje stres a depresiu, predlžuje život a zvyšuje kreativitu. A to predsa chceš, nie? Ak nedodržíš tento bod, zvyšok článku ti je nanič. Pamätaj na to, že dostatok spánku je základ.

Modli sa a medituj

Po prebudení zo zdravého a pokojného spánku sú modlitba alebo meditácia ďalším kľúčovým bodom dňa. Pomôžu ti vyčistiť myseľ a zorientovať sa smerom k pozitívnemu. Vďaka meditácií či modlitbe budeš schopný intenzívnejšie precítiť vďačnosť za všetko, čo už v živote máš. Vďačnosť znamená hojnosť mysle. A keď premýšľaš vo veľkom, otvoria sa ti dvere neobmedzených možností a príležitostí. Pretože ľudia sú ako magnety. Keď si vďačný za to, čo už máš, pritiahneš do života viac toho pozitívneho a dobrého. Vďačnosť je nákazlivá a môže byť pre teba tým najdôležitejším kľúčom úspechu. Preto ak sa dostaneš každé ráno do stavu vďačnosti, pritiahneš k sebe to najlepšie, čo ti svet ponúka.

Ťažká fyzická aktivita

Napriek tomu, že naše telo a myseľ potrebujú pre správne fungovanie pravidelnú fyzickú aktivitu, mnoho ľudí tento fakt zanedbáva. Ak chceš patriť medzi zdravých, šťastných a produktívnych ľudí, mal by si každý deň nájsť aspoň zopár minút na fyzickú aktivitu. Nemusíš sa kvôli tomu zavrieť do posilky alebo do fitka, prospeje ti aj beh, dlhá prechádzka, či práca v záhradke. Je iba na tebe, čo preferuješ. Jednoducho len dostaň svoje telo do pohybu. Cvičenie znižuje depresiu, úzkosť a stres. Ak sa o svoje telo nebudeš starať, utrpia tým aj ďalšie oblasti tvojho života.

zdroj: unsplash.com/alex readl

Každé ráno konzumuj 30 gramov bielkovín

Donald Layman, profesor výživy, odporúča na raňajky konzumáciu aspoň 30-tich gramov bielkovín. Podobný názor zdieľa aj Tim Ferriss vo svojej knihe Štvorhodinové telo. Potraviny bohaté na bielkoviny nás totižto zasýtia na dlhší čas, a rovnako pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Ak si dáš do tela každé ráno bielkoviny, znížiš tým aj chute na biele sacharidy, čiže na všetky bagetky, toasty a šišky, z ktorých akurát tak priberieš. Tim Ferris vo svojej knihe odporúča, aby aspoň 40% tvojich raňajok tvorili bielkoviny. Daj si napríklad na raňajky dve-tri vajíčka. Ak nemáš rád vajíčka, skús morčaciu slaninu, párky alebo tvaroh, prípadne si urob proteínový shake. Pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú mliečnym výrobkom, vajíčkam a mäsu odporúčam strukoviny, zeleninu, orechy, ktoré sú veľmi bohaté na bielkoviny.

Daj si studenú sprchu

Studená voda zlepšuje fyzické aj duševné zdravie, prospieva nášmu imunitnému, lymfatickému, obehovému a tráviacemu systému, a taktiež urýchľuje metabolizmus, čo môže pomôcť všetkým tým, ktorí potrebujú schudnúť. Štúdia z roku 2007 ukázala, že pravidelné otužovanie dokonca lieči depresiu efektívnejšie ako lieky. Ak nemáš odvahu vkročiť do studenej vody, pomôže len jedna rada – príliš nad tým neuvažuj, vystúp zo svojej komfortnej zóny a jednoducho to urob. Po prvých nepríjemných 20-tich sekundách to už bude fajn. Navyše, po takejto osviežujúcej sprche sa budeš zaručene cítiť šťastný a plný energie.

Počúvaj alebo čítaj niečo, čo ťa povznesie

Bežní ľudia hľadajú zábavu. No výnimoční ľudia vyhľadávajú skôr obsah, ktorý vzdeláva. Nie je žiadnym tajomstvom, že tí najúspešnejší ľudia čítajú aspoň jednu knihu za týždeň. Preto ak si každé ráno nájdeš aspoň 15 až 30 minút na to, aby si si prečítal niečo povzbudzujúce a poučné, udáš tým tón pre svoje myslenie. Ak nemáš čas čítať, tak si v aute pusti aspoň audioknihu. Za krátky čas takýmto spôsobom prečítaš stovky kníh, získať väčší prehľad a uvidíš svet z iného uhla.

zdroj: unsplash.com/christine hume

Prehodnoť svoje životné vízie

Predpokladám, že svoje ciele – tak krátkodobé, ako aj tie dlhodobé – máš už niekde napísané. Ak si každé ráno nájdeš iba pár minút na to, aby si si ich prečítal, tvoj deň dostane celkom inú perspektívu. Pretože ak si čítaš svoje ciele každý deň, potom ich máš každý deň v hlave a si nútený nad nimi premýšľať. A ak si nútený nad nimi každý deň premýšľať, a budeš na nich pracovať, pritiahneš si ich aj do života. Dosahovanie cieľov je totiž veľmi jednoduchá veda, a ak sa budeš držať tohto jednoduchého vzorca, môžeš ich dosiahnuť bez ohľadu na to, aké veľké tvoje sny sú. Základom však je, aby si mal svoje ciele jednoznačne napísané a každý deň sa k ním vracal.

Dostaň sa aspoň o krok bližšie k tvojim dlhodobým cieľom

Mal by si vedieť, že urobiť tú najťažšiu vec hneď ráno je dôležitejšie, než si myslíš. Ak sa do toho nepustíš hneď, pravdepodobnosť, že sa k tomu dostaneš neskôr v priebehu dňa je veľmi malá, pretože budeš unavený a budeš si nahovárať, že to spravíš zajtra – čo je vlastne nikdy. Takže to najhoršie urob na začiatok, a rob to tak stále, každý deň. Ak sa každý deň pohneš čo i len jedným jediným krôčikom bližšie k svojim cieľom, uvidíš, že v skutočnosti nie sú až tak ďaleko.

Zdroje: lifehack.org, Foto Unsplash

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie