Týka sa až 800-tisíc Slovákov: Štát už rozposiela prvé rozhodnutia o príplatku, odmietnuť sa nedá

  • Sociálna poisťovňa rozhoduje o nárokoch na rodičovský dôchodok
  • Tento rok sa vyplatí jednorazovo, potom pôjde o mesačné splátky
Peniaze, eurá, bankovky a mince a dôchodci, ktorí vyšívajú
Wikimedia Commons/Avij (talk · contribs), TASR/Pavol Ďurčo
  • Sociálna poisťovňa rozhoduje o nárokoch na rodičovský dôchodok
  • Tento rok sa vyplatí jednorazovo, potom pôjde o mesačné splátky

Od začiatku tohto roka sociálna poisťovňa rozhoduje o nárokoch Slovákov na rodičovský dôchodok. V praxi ide o zákon schválený na jeseň 2022, ktorý umožní zvýšenie dôchodkov mnohým Slovákom. Ako?

Dieťa, ktoré pracuje na Slovensku, smie od začiatku roka 2023 odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, vypočíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku, informovali sme.

Pre priznanie rodičovského dôchodku je zároveň potrebné, aby dieťa potenciálneho poberateľa v roku 2021 Sociálnej poisťovni odvádzalo poistné na dôchodkové poistenie.

Výšku rodičovského dôchodku si dokáže vypočítať aj každý sám. Na svojej výplate vyplácanie rodičovského dôchodku nijako nepocítiš, peniaze idú zo štátneho systému a podľa tvojej výplaty sa len vypočítajú.

Sociálna poisťovňa už posiela prvé rozhodnutia. Na druhej strane zistíš, kedy obdržíš to svoje a na koľko peňazí máš nárok >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: archív SIU, archív SIU, Podnikajte, Podnikajte

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá