Týmto jednoduchým návodom nastavíš ochranu svojich údajov na Facebooku

  • Facebook v súčasnosti čelí obvineniu z úniku dát svojich používateľov a následnom zneužití informácii.
  • Vďaka tomuto návodu si jednoducho a rýchlo nastavíš, ktoré z informácii chceš zdieľať verejne.
2013070918facebookpri-359eb
mashable.com
  • Facebook v súčasnosti čelí obvineniu z úniku dát svojich používateľov a následnom zneužití informácii.
  • Vďaka tomuto návodu si jednoducho a rýchlo nastavíš, ktoré z informácii chceš zdieľať verejne.

Len pred pár dňami obleteli svet informácie, najznámejšia sociálna sieť Facebook čelí obvineniu z úniku dát svojich používateľov a následnom zneužití informácii britskou spoločnosťou Cambridge Analytics (celý článok si prečítaš TU).

Jednou z možností, ako získať citlivé informácie z používateľov, je nenápadne ich o to požiadať prostredníctvom aplikácií, do ktorých sa používateľ môže registrovať aj cez svoj účet na Facebooku. Takýmto spôsobom sa aplikácia „potajme“ dostane k informáciám užívateľa.

Okrem jeho mena, e-mailu, telefónneho čísla a veku sa dostane aj k zoznamu jeho priateľov, jobľúbeným stránkam či dokonca fotkám. Okrem iného sa tieto aplikácie vedia dostať aj k informáciám ostatných priateľov užívateľa. Preto je potrebné si vlastné súkromie na Facebooku dostatočne zabezpečiť a uistiť sa, že sa aplikácie tretích strán nedostanú k Vašim citlivým údajom.

1. Prvým krokom je dostať sa do nastavení profilu používateľa. Do nastavení sa dostaneš kliknutím na šípku nachádzajúcu sa v hornej lište, úplne napravo.

2. Po kliknutí na šípku sa ti otvoria možnosti, z ktorých vyber predposlednú možnosť  „Nastavenia“.

3. Po otvorení nastavení klikni v ľavom menu na položku „Aplikácie“.

4. V časti „Aplikácie“ sa ti zobrazia všetky aplikácie tretích strán, do ktorých je tvoj profil na Facebooku prihlásený. Príkladom je aplikácia TripAdvisor, známa webstránka, ktorá sa venuje recenziám o cestovaní a turizme.

5. Jednoduchým prihlásením na stránke TripAdvisor.sk prostredníctvom tvojho účtu na Facebooku tak aplikácia automaticky získa tvoje osobné informácie. Nechýbajú informácie o počte tvojich priateľov, fotkách a ďalších veciach z tvojho profilu. Skontroluj si tak všetky aplikácie, ktoré majú prístup k tvojím informáciám.

6. Okrem toho si skontroluj nastavenia v oblasti „Aplikácie, ktoré používajú ostatní“.

7. V tejto časti sa ti zobrazia všetky informácie, ktoré zdieľaš medzi ľuďmi na Facebooku, Tí ich dokonca môžu zdieľať aj do aplikácií, ktoré používajú. Ak niektoré zo svojich informácií nechceš zdieľať, jednoducho ich v zozname odklikni a nezabudni túto zmenu aj uložiť.

Nezabudni však pravidelne kontrolovať stav svojich nastavení profilu na Facebooku. Niekedy sa môže stať, že sa v nastaveniach rozhodne Facebook niečo zmeniť alebo upraviť a tebe sa to nemusí páčiť.

zdroj: iflscience.com / businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech