Týždeň po otvorení škôl pribudlo vo Francúzsku 70 nových prípadov COVID-19 zo školského prostredia

  • Nie je jasné, či ide o vyučujúcich alebo žiakov
  • Sedem škôl vo Francúzsku bolo zatvorených
  • Na Slovensku bude návrat do škôl a škôlok dobrovoľný od 1. júna
škola francúzsko
TASR/AP/Jean-Francois Badias
  • Nie je jasné, či ide o vyučujúcich alebo žiakov
  • Sedem škôl vo Francúzsku bolo zatvorených
  • Na Slovensku bude návrat do škôl a škôlok dobrovoľný od 1. júna

Týždeň po otvorení francúzskych škôl bolo hlásených nových 70 prípadov koronavírusu v tomto prostredí. Školy, o ktoré sa jednalo, boli ihneď zatvorené, píše ctvnews.

Väčšie riziko zostať doma

Žiaci v nižších ročníkoch vo Francúzsku sa minulý týždeň vrátili opäť do škôl. Podobne to bolo aj so 150 000 ďalšími študentami vyšších ročníkov, ktorí sa vrátili taktiež naspäť do tried kvôli uvoľňovaniu vládnych nariadení, informuje The Hill.

Jednalo sa o krok, ktorý pomohol najmä mnohým rodičom: okrem práce z domu sa venovali aj domácej výučbe. Triedy boli obmedzené na 10 študentov pre predškolské zariadenia a 15 študentov pre iné vekové skupiny.

Minister školstva Jean-Michel Blanquer vyhlásil pre francúzske rádio RTL, že kvôli návratu do škôl sú niektoré deti vystavené novému nebezpečenstvu kontaminácie. Sedem škôl v severnom Francúzsku bolo zatvorených. Zdôraznil, že 70 prípadov je aj tak malé číslo pri 1,4 milióna žiakoch, ktorí sa vrátili do škôl.

francúzsko, škola
zdroj: TASR/AP/Jean-Francois Badias

Mnohí odborníci tvrdia, že je menej nebezpečné ísť do školy, ako zostať doma. Naše deti sa nesmú stať obeťami vedľajších škôd našich zdravotných opatrení,“ dodal francúzsky minister školstva pre Guardian. Uviedol, že približne 500 000 mladým ľuďom hrozí predčasné ukončenie školskej dochádzky, aj napriek tomu, že majú vyučovanie z domu.

Dánsko a „morčatá“

Francúzsko patrí ku krajinám, ktoré začali postupne otvárať školy. Z 22 krajín, v ktorých sa opäť za posledný mesiac otvorili školy, 17 povolilo návrat deťom do škôlok, základných škôl a posledného ročníka stredných škôl.

Prvou európskou krajinou, ktorá 15. apríla po mesiaci predbežne otvorila škôlky a základne školy bolo Dánsko. Vláda tak urobila aj napriek výraznému odporu rodičov, ktorí ju obvinili, že s deťmi zaobchádza ako s „morčatami“.  Dánski odborníci však poukazujú na susedné Švédsko.

Na Slovensku, ako sme informovali, sa žiaci vrátia do školských lavíc 1. júna. Návrat do škôl a škôlok je však dobrovoľný.

 

Zdroje: france24.com, ctvnews.ca, thehill.com, rtl.fr, theguardian.com, reuters.com, theguardian.com, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech