Týždňový košický Pride vyvrcholí dnešným sprievodom. Pozvanie prijali aj známi politici

  • Pre návštevníkov je pripravená diskusia s politikmi a političkami, ekumenická bohoslužba, ale aj drag show
  • Pre návštevníkov je pripravená diskusia s politikmi a političkami, ekumenická bohoslužba, ale aj drag show

Od roku 2013 sa v Košiciach každoročne organizuje sprievod, ktorým chcú účastníci a organizátori nastoliť na Slovensku rovnosť medzi ľuďmi bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Pride dnes bude hostiť známe slovenské kapely, ale pripravená je aj ekumenická bohoslužba.

Program začal už o 11.00, kedy sa otvorili brány košického kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik. Práve v ňom bude popri hlavnom sprievode sústredený celý program. Návštevníci, ktorí sa rozhodnú pripojiť sa k sprievodu si môžu v zadnej časti areálu zhotoviť transparenty z materiálov, ktoré sprostredkovali organizátori.

V Tabačke budú môcť návštevníci taktiež podstúpiť testovanie HIV a syfilis, ktoré pripravil Pride v spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Testovanie bude anonymné a zadarmo.

Spolok medikov mesta Košice bude v priestoroch Fabricafé realizovať workshopy o pohlavne prenosných infekciách a ako sa pred nimi chrániť.

Sprievod vyráža o 14.00

Samotný sprievod vyrazí  po otváracom príhovore a vystúpení kapely Craggy Collyde z Tabačky. Účastníci budú v meste asi 45 minút, neskôr sa vrátia na miesto štartu.

Hlavnou novinkou tohtoročného Pridu bude diskusia s politikmi a poličkami a zástupcami strán, ktorí mali práva LGBT vo svojom programe. Pozvanie prijali Renáta Kaščáková (SaS), Radoslav Baťo (Spolu) a Martin Dubéci (Progresívne Slovensko).

Po príchode do Tabačky budú koncertovať kapely Universum Project, Lera, T Band Hard a Smoke Drop. Neskôr je pre všetkých pripravená bláznivá drag show banskobystrických Action Sisters, ktorá otvorí afterpárty a Dji Lacko Mate, DJ Koko a DJ Andrei G, ktorí budú hrať do skorých ranných hodín.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Ani trochu veternejšie počasie včera neskazilo chuť našich hostiek a hostí diskutovať a prezentovať svoje osobné názory i politické postrehy o tom, ako sa ich strany budú v blízkej budúcnosti stavať k právam LGBT+ ľudí. Išlo o zaujímavú diskusiu, ďakujeme moderátorke za zaujímavé otázky, ktoré šli pod povrch, a veríme, že takýto formát čoskoro zopakujeme. ⚠️Zmeny v programe ⚠️ – kvôli neočakávanej chorobe dvoch diskutujúcich žiaľ zajtrajšiu diskusiu o poradniach musíme zrušiť. Na jej miesto presúvame dnešnú diskusiu o stave práv transrodových ľudí na Slovensku, ktorú doplníme pohľadom z PRIZMA – komunitné a poradenské centrum pre LGBT+ ľudí. Takže dnes nás čaká od 16:00 Živá knižnica Tabačka na PRIDE Košice / Fabricafé a od 20:00 sa vidíme na performance Yuri Korec & Co. – Habibi, tešíme sa na teba!

Príspevok, ktorý zdieľa PRIDE Košice (@pride.kosice),

Dúhové pochody na Slovensku

Bratislavský dúhový Pride bol prvým festivalom bojujúcim za rovnosť práv a podporu viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) ľudí. Neskôr sa pridal aj Pride Košice a Pride v Banskej Bystrici, ktorý sa tento rok konal po prvýkrát.

Viac čítaj tu >> Bratislava hostí pride už po deviatykrát. Vyzýva politikov, aby nezneužívali tému práv LGBT

Zdroj: Pride Košice

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech