U slovenského oligarchu našli citlivé dokumenty. Mali sa týkať prípadu, označovaného za biznis s teplým vzduchom

  • V kancelárii Jozefa Brhela sa našli dokumenty, ktoré podľa súdu u neho nemali čo robiť
  • Listiny sa týkajú emisného škandálu, pri ktorom malo Slovensko prísť o milióny
Mýtnik
TASR/Jaroslav Novák
  • V kancelárii Jozefa Brhela sa našli dokumenty, ktoré podľa súdu u neho nemali čo robiť
  • Listiny sa týkajú emisného škandálu, pri ktorom malo Slovensko prísť o milióny

Papiere týkajúce sa jednej z najvypuklejších slovenských káuz sa mali nájsť v bratislavskom hoteli spájanom s biznismenom Jozefom Brhelom starším. Ten je často označovaný aj za oligarchu a mecenáša strany Smer-SD. Dokumenty sa mali týkať prípadu, ktorý bol označovaný ako biznis s teplým vzduchom a Slovensko v ňom malo prísť o milióny eur. Vyšetrovanie v minulosti nedospelo do zdarného konca, opäť sa obnovilo až tento rok. 

Citlivé dokumenty

S informáciou, týkajúcou sa listín, prišli  Aktuality. Web informoval, že sa našli v hoteli Double Tree by Hilton na desiatom poschodí v Brhelovej kancelárii. Hotel je podľa médií blízky viacerým známym menám biznisu.

V týchto priestoroch sa mali nájsť dokumenty týkajúce sa medzinárodnej pomoci Cypru a Švajčiarska. Keď sa kauza emisie v rokoch 2009 a 2014 vyšetrovala, žiadalo sa o pomoc aj zahraničie. 

Kurióznym je, že sa našli práve u Brhela v kancelárii, pretože nie je jasné, ako sa mohli podnikateľovi dostať do rúk. Oficiálne s nimi mohli disponovať napríklad vyšetrovatelia či dozorujúci prokurátori, vrátane Dušana Kováčika. 

Ako portál upozorňuje, listiny u Brhela, ako človeka, ktorý podľa médií mohol mať z emisnej kauzy profit, nemali čo robiť. Na zaistené dokumenty mal upozorniť dozorujúci prokurátor kauzy Mýtnik. V rámci nej je v súčasnosti väzobne stíhaný práve Brhel a aj jeho syn Jozef.

Podľa webu sa dokumenty spomínajú v uznesení Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o Brhelovej žiadosti na stíhanie na slobode. Dokument si portál vyžiadal cez infozákon. 

Mýtnik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Brhelova reakcia

Podľa Aktualít najvyšší súd konštatoval, že Brhel disponoval listinami, ku ktorým nemal mať prístup.

„Uvedené zakladá dôvodné podozrenie z toho, že obvinený prostredníctvom doposiaľ nestotožnených osôb – v rozhodnom období zrejme pôsobiacich v rámci orgánov činných trestnom konaní – nemal problém zadovážiť si predmetné dokumenty napriek skutočnosti, že nimi nebol oprávnený disponovať,“ upozornil v uznesení senát Patrika Príbelského.

Samotný Brhel mal k téme uviesť, že s tým nič nemá. Vyšetrovateľ sa mal ešte pýtať, kto okrem neho priestory na desiatom poschodí využíval.

Tam som sedel ja. Ja som ale v posledných rokoch ju využíval čím ďalej menej, lebo som musel absolvovať veľa zdravotných pobytov v zahraničí,“ reagoval Brhel podľa uznesenia. Dozorujúci prokurátor mal uviesť, že listiny budú predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní.

Emisná kauza

Škandál okolo predaja emisných kvót sa nazýva aj Kauza Interblue. Išlo o podozrivý kšeft ohľadom predaja slovenských kvót skleníkových plynov, teda CO2. Skúpila ich schránková firma Interblue Group v roku 2008. Slovensko malo predať emisie výrazne pod cenu a malo prísť o 60 miliónov eur.

Aktuality pripomenuli, že prvýkrát v rámci kauzy spomenul Brhelove meno Ján Figeľ. Ten, ako vtedajší šéf kresťanských demokratov, uviedol, že práve Brhel podľa švajčiarskych a amerických zdrojov mal byť jeden z tých, ktorí na biznise profitovali.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Nahrávka zo šperkovnice

Samotný emisný škandál sa pripomenul len nedávno, a to v roku 2019 zvláštnou nahrávkou, ktorá mala pochádzať z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Video malo byť nasnímané v roku 2009. S Trnkom sa v kancelárii rozpráva vtedajší minister financií Ján Počiatek. Kameru v šperkovnici mal Trnkovi pomôcť nainštalovať do kancelárie Marian Kočner.

Debata sa podľa HN Online dotkne aj emisnej kauzy. Počiatek vo videu obdivuje Jána Slotu, vtedajšieho predsedu národniarov, že „uvaril“ samotný emisný biznis. O videu ako prvý informoval Denník N. „Ten Slota neuveriteľne zarobil. Vymyslel si nový kšeft, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,” povedal vo videu Počiatek. Tiež poznamenal, že „Slota oholil Fica ako kráľ“

Spomínanému podnikateľovi sme sa venovali v minulosti aj my. Ak si chceš prečítať jeho príbeh, nemal by si vynechať tento článok

Zdroje: Aktuality.sk, HN, Denník N, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie