U tejto skupiny bolo zistené vyššie riziko úmrtia na COVID-19. O starých ľudí však nejde

  • Výskum poukazuje na ďalšiu ohrozenú skupinu osôb
  • Tehotné ženy s COVID-19 majú vyššie riziko úmrtia
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Michal Svítok, TASR/Michal Svítok
  • Výskum poukazuje na ďalšiu ohrozenú skupinu osôb
  • Tehotné ženy s COVID-19 majú vyššie riziko úmrtia

Štúdia uskutočnená vo viacerých krajinách naznačuje, že tehotné ženy nakazené ochorením COVID-19 majú vyššie riziko úmrtia, hospitalizácií na jednotke intenzívnej starostlivosti, predčasného pôrodu a ďalších komplikácií, informuje SITA.

Možnosť byť zaočkované

ABC ďalej vysvetľuje, že globálna štúdia zistila, že u tehotných žien, ktoré sa nakazili COVID-19, je 22-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia ako u tehotných žien, ktoré vírusom nakazené neboli. Ďalej tiež poukázala na to, že ženy nakazené spomínaným ochorením majú tiež zvýšené riziko závažných komplikácií tehotenstva, vrátane preeklampsie, predčasného pôrodu aj prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Výskum realizovali doktori z lekárskej fakulty University of Washington a z Oxfordskej univerzity. Štúdie sa zúčastnilo 2 130 tehotných žien z 18 krajín. „Dôrazne odporúčam, aby mali všetky tehotné ženy možnosť byť zaočkované proti COVID-19,“ cituje ABC jedného z hlavných autorov štúdie.

SITA v súvislosti s očkovaním uvádza, že nedávne výskumy preukázali, že očkovanie vakcínami Moderna a Pfizer je bezpečné i počas tehotenstva.

U zaočkovaných tehotných žien bola miera potratov, predčasných pôrodov a ďalších komplikácií porovnateľná s mierami zaznamenanými v publikovaných správach o tehotných ženách pred pandémiou, dodáva SITA.

Tehotenstvo
zdroj: pixabay/sippakorn

Ďalšie výskumy sú nutné

Menej ako 2% účastníčok štúdie, ktoré mali diagnostikovaný COVID-19, zomrelo. Z týchto 11 žien mali štyri ťažkú preeklampsiu, piatim pred pôrodom zlyhalo dýchanie a dve zomreli do týždňa po pôrode. Jedna žena, bez prítomnosti COVID-19, zomrela na preexistujúci karcinóm pečene a cirhózu,“ informuje ABC.

Štúdia bola zväčša zameraná na ženy v treťom trimestri. Autori štúdie uviedli, že je nutné zamerať štúdie aj na dopady COVID-19 v skoršom štádiu tehotenstva.

covid zóna
zdroj: TASR/ Michal Svítok
Zdroje: ABC News, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech