Účinnosť vakcíny od spoločnosti Pfizer klesá. Je možné, že budeme potrebovať aj tretiu dávku

  • Účinnosť vakcíny od spoločnosti Pfizer proti Delta variantu klesá
  • Hoci Izrael zrušil opatrenia iba nedávno, uvažuje sa o ich opätovnom zavedení
  • Zároveň je možné, že ľudia budú potrebovať aj tretiu dávku vakcíny
pjimage - 2021-07-05T174742.328
Unsplash/Brano Unsplash/Ryoji Iwata
  • Účinnosť vakcíny od spoločnosti Pfizer proti Delta variantu klesá
  • Hoci Izrael zrušil opatrenia iba nedávno, uvažuje sa o ich opätovnom zavedení
  • Zároveň je možné, že ľudia budú potrebovať aj tretiu dávku vakcíny

Hoci sa podľa najnovších zistení javí vakcína od spoločnosti Pfizer ako menej účinná pri Delta variante, podľa údajov izraelskej vlády dokáže ľudí ochrániť pred inými ťažkými ochoreniami. Podľa spravodajského webu Ynet dokázala vakcína medzi 6. júnom a začiatkom júla ochrániť približne 64 % zaočkovaných, no medzi 2. májom a 5. júnom to bolo až 94 percent.

Podľa odborníkov je tento pokles účinnosti spôsobený najmä zrušením opatrení. Zároveň za to môže šírenie Delta variantu, ktorý sa začal presadzovať najmä v neskoršom období. Delta variant sa prvýkrát objavil v Indii a momentálne je hlavným zdrojom obáv. 

Očkovanie
zdroj: TAS/AP Photo/Pavel Golovkin

Údaje z Izraela odmietla komentovať hovorkyňa spoločnosti Pfizer Dervila Keane. Poukázala však na najnovší výskum, ktorý ukazuje účinnosť vakcíny pred novými mutáciami. Účinnosť je v niekoľkých prípadoch znížená iba minimálne. Zároveň uviedla, že vakcína bola vyvinutá tak, aby ľudí pred najnovšími mutáciami chránila aj naďalej. 

Návrat opatrení?

Opatrenia v Izraeli boli zrušené začiatkom júna, keďže krajina sa môže pochváliť takmer 57-percentnou zaočkovanosťou. Hoci si teda Izraelčania užívajú slobodu, nemusí to tak trvať navždy. Keďže sa počet nakazených opäť zvyšuje, vláda uvažuje nad obnovením niektorých z opatrení.

Medzi opatrenia, ktoré by sa mali vrátiť patria napríklad rúška v interiéroch a na verejných priestranstvách. Úradníci však rokujú aj o tom, či by mali občanom odporučiť tretiu vakcínu. Potvrdil to aj generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla. Uviedol, že tretia dávka vakcíny bude pravdepodobne nutná. Informuje o tom portál Bloomberg.com

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech