Táto skupina Slovákov sa môže tešiť na viac peňazí. Minister ukázal, komu sa zdvihne plat

  • Drucker hovorí o príplatku pre učiteľov
  • Platí len pre určitú skupinu pedagógov
Tomáš Druker a učiteľka
TASR/Roman Hanc, Pavol Zachar
  • Drucker hovorí o príplatku pre učiteľov
  • Platí len pre určitú skupinu pedagógov

Ministerstvo školstva avizuje, že niektorí učitelia by si mohli prilepšiť. Ide však len o pedagógov, ktorí pracujú v náročnejšom prostredí, ako sú napríklad marginalizované komunity. Odbory však žiadajú zvýšenie platov pre všetkých učiteľov. 

Podľa informácií správ RTVS učitelia, ktorí pracujú v náročnejšom prostredí, by mali dostať príplatok. Riaditelia škôl a odborári by však chceli zvýšenie platových podmienok pre všetkých pedagógov a žiadajú lepšie pracovné podmienky. 

Príspevky sú dočasné

Ministerstvo školstva na čele s Tomášom Druckerom chce učiteľom pomôcť. „Zvažujeme napríklad kompenzovať mimoriadne náročné prostredie v oblasti vzdelávania so špeciálno-výchovnými potrebami detí,“ uviedol pre správy RTVS minister školstva Tomáš Drucker. 

„Určite by si to tí učitelia zaslúžili. Na druhú stranu treba povedať, že tie príspevky sú len dočasné. Treba zlepšiť sociálnu starostlivosť v rodinách a viac podporovať podporné tímy v školách,“ skonštatoval zas riaditeľ školy v Bohdanovciach Matúš Baňas.

Školskí odborári už dlhé roky bojujú za lepšie podmienky pre všetkých pracovníkov štátnej a verejnej správy. Ich návrh na navýšenie mzdy o 10 percent od 1. januára 2025 má parlament práve na stole, pričom do dvoch týždňov sa má uskutočniť druhé kolo vyjednávania. 

„Verím, že sa naozaj dohodneme, aby došlo k valorizácii pedagogických a nepedagogických zamestnancov,“ tvrdí minister školstva.

Drucker hovorí o budúcnosti štátu

Vedomosti a výchova generácie, ktorá raz bude spravovať štát a posúvať ho vo všetkých sférach spoločenského života, je výzvou pre každého. Uviedol to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) v mimoriadnom príhovore v RTVS pri príležitosti konca školského roka. Úspech každej generácie bude podľa neho aj úspechom národa v globálnom svete.

„Sme v tom všetci spoločne. Štát, školstvo, každý jeden pedagóg a každý jeden rodič. Všetci vytvárame jedno spoločenstvo, ktoré má pred sebou jediný cieľ. Dať výchovu a vzdelanie každému dieťaťu a vytvoriť mu šancu uplatniť sa v reálnom živote bez ohľadu, v ktorom regióne Slovenska sa narodil a akú školu navštevuje,“ skonštatoval minister.

Verí, že sa skončilo dlhé obdobie príliš častých zmien a zámerov, ktoré zostali na papieri a nikdy sa ich nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Je pripravený bojovať za to, aby školstvo malo stabilné financovanie, dôraz na inklúziu a dobré výsledky.

Potrebná je však podľa neho najmä zmena kultúry. Podotkol, že žiaci, učitelia či ďalší pracovníci v školstve by mali cítiť od štátu skutočnú podporu.

Minister zdôraznil, že iba vzdelaný a kultúrny národ má šancu úspešného rozvoja v súčasnom globalizovanom svete. „O tom, akí budeme, ako sa budeme správať sami voči sebe, ako aj voči okolitému svetu, akú kvalitu mu ponúkneme, rozhodujeme iba my sami. Je to naša zodpovednosť a naša výzva. Nikto iný ju za nás neurobí, nikto to bremeno nesníme z našich pliec,“ dodal.

Zdroje: Správy RTVS, OZ Školstva, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá