Učitelia idú do štrajku. Ak nedostanú vyššie platy, od septembra hrozí, že nebude mať kto učiť

  • Aktuálne platy učiteľov sú hanbou Slovenska
  • Idú preto do štrajku, pripravení sú aj na tvrdé prerušenie vyučovania
ženy
Pixabay/Mitrey
  • Aktuálne platy učiteľov sú hanbou Slovenska
  • Idú preto do štrajku, pripravení sú aj na tvrdé prerušenie vyučovania

U zamestnancov školstva pretrváva nespokojnosť, a preto Odborový zväz školstva ešte v decembri minulého roka vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Predsedníctvo zväzu zároveň rozhodlo, že 15. júna sa uskutoční v Bratislave protestné zhromaždenie zamestnancov školstva s cieľom zlepšenia pracovných podmienok, vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla.

Školskí odborári podľa predsedu zväzu Pavla Ondeka očakávajú, že vláda čo najskôr prehodnotí svoj postoj k školstvu a nájde potrebné financie. Poukazujú na to, že minimálna mzda na Slovensku v hrubom je od 1. januára 646 eur, ale tarifné tabuľky pre nepedagogických zamestnancov začínajú na úrovni 572 eur.

Priemerný hrubý plat za rok 2021 pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura.

Pavel Ondek dnes v relácii Braňo Závodský Naživo pripomenul, že vláda počas pandémia našla peniaze na rôzne aktivity typu celoplošné testovanie, tak musí nájsť prostriedky aj na navýšenie platov učiteľov.

Poukazuje na nezhody medzi ministrom financií a školstva, kvôli ktorým sa učitelia cítia ako rukojemníci. Pritom cieľom je, aby zo Slovenska nemuseli utekať mladí ľudia do zahraničia.

S učiteľmi pôjde štrajkovať, ale proti ministerstvu školstva, uviedol minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii. Podľa ministra financií sa totiž otázka zvyšovania platov učiteľov na koaličnej rade neprerokovala.

„Opakovane dlhé mesiace navrhujeme strane Sloboda a Solidarita zdroje na vyššie platy učiteľov. Opakovane dlhé mesiace SaS odmieta tieto zdroje s formulkou, že zvyšovanie daní je pre nich červená čiara. Áno, myslíme si, že aj zo zdanenia týchto bohatých firiem môžeme zobrať peniaze a od nasledujúceho dňa, keď bude prijatý zákon, zvýšiť platy učiteľov,“ uviedol Matovič.

Minister financií
zdroj: TASR/Dano Veselský

Podľa jeho slov ani na jednom rokovaní koaličnej rady tento rok minister školstva Branislav Gröhling neotvoril otázky zvyšovania platov učiteľov. „Ako povedal on, že možno pôjde s tými učiteľmi, tak ja pôjdem určite, ale proti ministerstvu školstva,“ uzavrel Matovič.

Matovičov postoj sa predsedovi zväzu zdá absurdný. Myslí si, že k tomu, aby ministri vystúpili na pódium, nakoniec ani nedôjde, no niektorí jeho kolegovia to zobrali vážne.  Ak by učitelia neuspeli v proteste či po diskusiách, sú pripravení prerušiť vyučovanie.

Radovan Sloboda z SaS v rádiu Expres povedal: „Ak platy nezvýšime, hrozí nám od septembra, že v školách nebude mať kto učiť. Ak nenájdeme cestu, ako tieto platy zvýšiť, tak hrozí, že učitelia nám budú reálne kvôli inflácii chudobnieť.“

Zdroje na krytie zvýšenia platov učiteľov vidí Sloboda v 1 miliardovom mimoriadnom príjme štátneho rozpočtu. Zvyšovanie daní je podľa jeho slov proti rozvoju spoločnosti.

Školstvo čakajú problémy

Minister školstva Branislav Gröhling vníma trojpercentné navýšenie platov učiteľov za nedostatočné. Už tento rok bude mať Slovensko podľa neho problém s viac ako tisíc pozíciami, ktoré nebude vedieť rezort obsadiť pre nedostatočný záujem o oblasť školstva. Najviac chýbajú učitelia fyziky, matematiky, chémie, informatiky či cudzích jazykov. Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády.

„Dlhodobo hovoríme o troch podmienkach, ktoré sme deklarovali ako koaličné strany, a ktoré podporujú aj odborníci, a to je zvyšovanie platov učiteľov. V rámci kolektívnej zmluvy, ktorá bola dohodnutá, je teraz na úrovni iba troch percent. Tá požiadavka dlhodobo zo všetkých strán je požiadavka desať percent minimálne, aby sme tak vedeli prilákať aj nových učiteľov,“ uviedol Gröhling.

Ministerstvo školstva žiadalo, aby boli platy nielen učiteľov zvýšené o desať percent, a nie iba o tri percentá, ako to navrhuje Úrad vlády SR. Vyplýva to z jeho zásadných pripomienok k nariadeniu vlády, ktoré Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania.

Branislav Gröhling
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zvýšenie platu by sa malo týkať pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov škôl a školských zariadení a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov. Podobnú pripomienku predložil aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý tiež požaduje, aby sa platy verejných zamestnancov zvýšili o desať percent.

Zároveň Gröhling uviedol, že by uprednostnil financie na zvýšenie platov v školstve než na voľnočasové poukazy. Zároveň doplnil, že je potrebné sa postarať o základ, a teda dôstojné platy učiteľov a financie na chod škôl. Minister pripomenul, že od minulého roka opakovane žiada rezort financií o peniaze na zvýšenie platov učiteľov.

Zdroje: SITA, Braňo Závodský Naživo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá