Ukážkový projekt: V lese si postavili dizajnový dom, ktorý ponúka výnimočný a energeticky sebestačný život

  • V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
  • Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW
Petr Polák, petrpolak.photo
  • V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
  • Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí túži presťahovať z rušných miest, niekam na samotu, alebo aspoň bližšie k prírode. Niektorí nezostávajú v tomto smere iba pri snoch a víziách, práve naopak, podnikajú konkrétne kroky na ich realizáciu. Bolo to tak aj v prípade projektu výstavby Chaty Nové Hamry. 

Ide o dizajnovo prepracovaný, no zároveň minimalistický dom, ktorý nájdeš len pár metrov od okraja lesa, kde je obklopený množstvom vysokých stromov. Možno povedať, že je takmer skrytý v porovnaní s ostatnými bielymi omietkami susedných domov, skoro to vyzerá, akoby ho pohltili lesy.

Návrh projektu vychádza z miestnej prírody i koloritu, v ktorom možno nájsť všetky odtiene šedej. Šedú možno pozorovať v tieňoch stromov, v žulových a čadičových skaliskách a dokonca aj v tmavozelených ihlách a kmeňoch tunajších smrekov. Tie sú zároveň veľmi typické pre lesy Krušných hôr.

Od začiatku bolo jasné, že fasáda a strecha tohto rekreačného domu by mala byť pokrytá hliníkom v podobne tmavej farbe. Štruktúra fasády bola použitá na vytvorenie intenzívneho drsného povrchu. Ten nejasne pripomína naolejované čierne drevo a pomaly rastúce smrekové kmene. Jeho farba a povrch však nie sú jedinými nápadnými aspektmi tohto domu.

„Z formálneho hľadiska je nová budova reprezentovaná aerodynamickou, ale hranatou figúrou, kde klasické prvky, ako je strecha a stena, ustupujú jasnému tvaru a splývajú medzi sebou,“ uvádzajú autori projektu.

„Vonkajšia podoba bola vytvorená cez mnoho presne nastavených priestorových scén interiéru a na základe sezónne sa meniacich miestnych klimatických podmienok, pretože snehové zaťaženie v zime vyžaduje voliť strmý uhol strechy.“

Uprostred prírody si vybudovali modernú chatu, ktorá sa prispôsobí klíme

Myšlienka „rozhľadne“ zároveň určuje výšku domu zvnútra. Mala by skôr pripomínať vežu ako dom a mala by slúžiť aj ako úkryt. Namiesto obvyklých dvoch podlaží boli vytvorené tri úrovne – každá so svojím vlastným charakterom. V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko. Na tomto mieste je možné zažiť skvelý relax.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá