Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Poznáš najväčšie kauzy Slovenska?

 • Mafia, podplatení politici, sudcovia i policajti
 • Malé Slovensko stihlo počas svojej krátkej existencie vyprodukovať množstvo nemalých káuz, ktoré často končia až u tých najvyšších politikov
Bašternák Kočner Trošková kauzy Slovenska
TASR/ Martin Baumann, Jakub Kotian a Branislav Račko
 • Mafia, podplatení politici, sudcovia i policajti
 • Malé Slovensko stihlo počas svojej krátkej existencie vyprodukovať množstvo nemalých káuz, ktoré často končia až u tých najvyšších politikov

Ide o najväčšie prípady a kauzy Slovenska, ktoré doposiaľ vyšli na povrch. Často končia až u najvyšších vládnych činiteľov, nechýba skorumpovaná polícia, súdnictvo či talianska mafia.

O niektorých z týchto prípadov už rozhodol súd, mnohé sa ešte riešia a zvyšné už azda navždy ostanú len v rovine teórii a domnienok každého z nás, ako to mohlo byť.

Či už budeš konkrétny prípad považovať za pravdivý, veľmi pravdepodobný, možný alebo len lacnú nepotvrdenú teóriu, je na tebe. Podľa nás je tak či onak dobré o týchto udalostiach aspoň niečo vedieť a mať o dianí na Slovenku širší prehľad. Prinášame ti prvých 10 káuz, ktoré Slovensko zaskočili v posledných rokoch, o viacerých z nich sa stále neprestáva hovoriť.

Prehľad káuz a prípadov, o ktorých sa v tomto článku dočítaš:

 1. 1. Očistec a poslušní šéfovia polície
 2. 2. Marian Kočner – jeho slovenská justícia a dohoda s Ficom
 3. 3. Talianska mafia mala dosah na nášho premiéra
 4. 4. Poorané letisko či parkovisko za stotisíce eur
 5. 5. Bašternákove podvody a Fico v jeho byte
 6. 6. Únos Vietnamca vládnym špeciálom
 7. 7. Ne-čistý deň
 8. 8. Predražené, nedokončené Mochovce
 9. 9. Štátne IT-služby za miliardu eur
 10. 10. Keď bývalá tára o tvojich peniazoch v alobale

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Osem bývalých šéfov polície bolo nedávno zadržaných v rámci akcie Očistec. Na snímke príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu

1. Očistec a poslušní šéfovia polície

Začnime nedávnym, posledným veľkým prípadom, keď boli v rámci akcie Očistec vzatí do väzby hneď niekoľkí bývalí šéfovia polície – vrátane prezidenta polície, šéfa NAKA, šéfa Národnej protikorupčnej jednotky a ďalších.

Všetci mali byť podľa vyšetrovacích správ členmi organizovanej skupiny, na ktorej čele stál Norbert Bödör. Ten mal od policajných šéfov zisťovať aktuálne informácie, čo sa chystá, ako prebiehajú jednotlivé vyšetrovania… Ďalej pomôcť kryť tých, ktorých bolo treba kryť – napríklad sabotážou vyšetrovania. Či hľadať špinu na tých, ktorí nejakým spôsobom prekážali.

zdroj: FOTO TASR/ Martin Baumann

A to všetko „v prospech politickej strany SMER-SD, ktorá takto získavala neoprávnené výhody,“ ako sa píše v samotnom uznesení o obvinení. Norbert Bödör sa s vrcholnými predstaviteľmi Smeru-SD poznal aj osobne. Bol u nich na predvolebnej noci, chodil na ich mítingy alebo naopak, sám Robert Fico sa ukázal na večierku rodinnej firme Bödörovcov.

Bývalý slovenský premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico označil túto kauzu za politickú objednávku s cieľom uškodiť mu.

Mali chrániť nás, chránili vyvolených. Jeden z najväčších prípadov Slovenska, ktorý siaha až do najvyššej politiky

2. Marian Kočner – jeho slovenská justícia a dohoda s Ficom

Marian Kočner by bol témou sám o sebe a stretnúť sa s jeho menom nie je problém ani v iných kauzách – trebárs v predchádzajúcej, aj on sa dobre poznal s Bödörom a využíval jeho kontakty u šéfov polície. Spolu s Bödörom nazývali Fica vo svojich správach „šéfko.“

Marian Kočner bol dobre mediálne známy aj pred rokmi, hoci nebol žiadnym úspešným politikom a zrovna ani príkladným podnikateľom – aj vďaka svojmu divnému podnikaniu sa dostával do médií. Skrátka, vždy do niečo skôr či neskôr medializovaného zarýpal nos a objavil sa v správach. No viaceré veci, akú moc mal, vyšli na povrch až po zavraždení novinára Jána Kuciaka, ktoré má podľa niektorých svedkov a indícií na svedomí práve Marian Kočner.

zdroj: TASR/ Michal Svítok. Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Šéf Aktualít Bárdy: Sme presvedčení, že Kočner a Zsuzsová sú vinní z vraždy Jána a Martiny

Ukázalo sa, že Kočner roky držal u nás niektorých sudcov a prokurátorov v hrsti. Pracovali pre neho. Kryli ho a pomáhali mu vyhrávať súdne spory. Bez pochýb ide o jeden z najväčších škandálov našej slovenskej, pre niekoho pracujúcej, justície.

Pamätná je napríklad nahrávka Mariana Kočnera s generálnym prokurátorom Dobroslovam Trnkom, ktorú získal Denník N, kde Kočner karhá Trnku ako prísny pán svojho poslušného psíka, ktorý práve niečo zlé spravil – Trnka skúsil vydierať s nahrávkou z kauzy Gorila (o tej neskôr) Jaroslava Haščáka z Penty, ktorý je Kočnerov priateľ.

Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom,“ pripomína v nahrávke Kočner Trnkovi.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian. Norbert Bödör a Jaroslav Haščák

Okrem tohto a ešte iných vecí… sa Marian Kočner v ďalšom rozhovore, taktiež zachytenom na nahrávke, priznáva k dohode, ktorú má s Robertom Ficom: „Ja som kedysi povedal Robovi jednu vec z očí do očí, takto ako tebe, keď sme spolu sedeli a keď som urobil to, čo som urobil, aby vyhrali voľby:

Pokiaľ táto vláda bude vládnuť, chcem mať svätý pokoj, nechcem, aby sa do mňa nejaký k…t navážal, či to bude policajt, daňový úrad alebo prokuratúra. A on mi hovorí: Budeš ho mať. A ja mu hovorím: Keď nie, ty nebudeš premiér,“ hovorí Kočner v rozhovore s Michalom Suchobom – IT podnikateľ a „Kočnerov vybavovač úplatkov.“

zdroj: Robert Fico

Kočner „urobil som, čo som urobil, aby vyhrali voľby“ údajne narážal na to, ako rozoštval bývalú premiérku Ivetu Radičovú s vtedajším šéfom parlamentu Richardom Sulíkom. Keď mal byť šéf SaS Sulík u Kočnera na raňajkách, ten si ich rozhovor a Sulíkove negatívne vyjadrovanie na premiérku nahral a neskôr zverejnil.

Mal sa tak postarať, alebo minimálne dopomôcť koncu vlády Ivety Radčiovej a tým pripraviť cestu Robertovi Ficovi, s ktorým za to uzavrel vyššie spomínanú dohodu.

zdroj: TASR - Vladimír Benko

Robert Fico označil tieto slová v nahrávke za krčmové reči, ktoré niektoré médiá s radosťou vytiahli a nafúkli.

3. Talianska mafia mala dosah na nášho premiéra

Po vražde Jána Kuciaka vyšli na povrch aj ďalšie kontroverzné informácie. Tentokrát sa viac pozrieme na Ficovu poradkyňu Máriu Troškovú, ktorá mala blízke kontakty s členom talianskej mafie ‚Ndrangheta – s Antoninom Vadalom – s ktorým aj istý čas podnikala.

Vadal bol taktiež v kontakte s bývalým poslancom Smeru-SD a neskorším tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu Viliamom Jasaňom. Čuduj sa svete, Jasaňovou novou asistentkou sa neskôr stáva práve Mária Trošková. „Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu,“ povedal poslanec Jasaň o svojej novej asistentke pre Nový Čas. Viacerí si myslia, že tým priateľom, ktorý Troškovú poslancovi odporučil, bol práve Antonin Vadala.

troskova
zdroj: TASR/Branislav Račko

Netrvalo dlho a Trošková sa prepracovala až na úrad vlády a k samotnému premiérovi Slovenska Robertovi Ficovi, ktorému bývalá misska začala robiť poradkyňu. Na tajomníka Bezpečnostnej rady štátu sa vypracoval aj Viliam Jasaň.

V blízkom okruhu Roberta Fica tak boli hneď dvaja ľudia, ktorí mali kontakt na Vadalu a taliansku mafiu – jeden bol jeho radca a druhý mal trochu ironicky na starosť našu bezpečnosť.

Vadala a jeho ďalší talianski známi (vrátane ďalších talianskych klanov na Slovensku) začali mať okrem Talianska problémy so zákonom aj u nás – daňové podvody, zneužívanie eurofondov, vydieranie a obchod s drogami.

Spoliehali sa na kontakty, ktoré si tu vybudovali a za ktoré sa veru nemuseli hanbiť. Okrem podchytených slovenských colníkov a tajných policajtov sa Vadala chválil aj kontaktmi na slovenských politikov.

zdroj: TASR/ František Iván. Vadalu zadržala slovenská polícia v Michalovciach. Dôvodom je európsky zatykač, ktorý vydal súd v Benátkach.

Hovoril o tom svojmu spoločníkovi, ktorý však, ako sa ukázalo, bol tajný agent talianskej polície a všetko si nahrával. Poslúžilo to ako dôkazový materiál a Vadala bol následne zatknutý.

Okrem prepojenia cez Troškovú vyšli na povrch informácie, že Vadala si s Robertom Ficom aj priamo a priateľsky volal. Hoci existuje nahrávka a taliansky prokurátor tento rozhovor podľa médií potvrdil, predseda strany Smer-SD tieto vyjadrenie poprel a Vadalu vraj nepozná.

Prípadu talianskych mafiánov na Slovensku a ich prepojeniu na ľudí blízkych k samotnému Robertovi Ficovi sa venoval aj zavraždený Ján Kuciak. Svoj článok o tom už nestihol dopísať. Aj preto prvé podozrenia, kto stojí za jeho vraždou, smerovali najskôr práve k Talianom.

zdroj: TASR - Jakub Kotian

4. Poorané letisko či parkovisko za stotisíce eur

V rámci reťazovej reakcie, ktorú spustila vražda Jána Kuciaka, jeho posledný článok o zvláštnych mafiánskych „poľnohospodároch“ z Talianska na Slovensku… sa vynoril aj prípad exposlankyne Smeru-SD Ľubici Roškovej, ktorú prezývajú grófka Zemplína.

Cez svoju firmu Agro Porúbka poberala agro-dotácie v hodnote stotisícov eur na plochy, na ktorých reálne stálo betónové parkovisko, bývalé letisko či priemyselný areál. Samozrejme, tieto pozemky nikto nekosil, nikto sa o to poľnohospodársky nestaral, aj keby asi chcel, a išlo o čisté, nepoctivé peniaze získané z agro-dotácií.

5. Bašternákove podvody a Fico v jeho byte

Ďalšou veľmi známou osobou, spojenou s kauzami vysoko-postavených slovenských politikov, je Ladislav Bašternák. Pre mnohých ide o jednu z najväčších káuz roky vládnuceho Smeru-SD.

Bašternákova firma s divným názvom BL-202 kúpila 7 bytov v bytovom komplexe Five star. Odhadovaná cena bytov je 1,5 milióna eur. Bašternák ale tvrdí, že ich kúpil za 12 miliónov a úspešne si uplatnil od štátu DPH vratku v hodnote 2 miliónov eur – teda viac, než bola odhadovaná cena bytov. Dodáme, že štát vyplatil Bašternakovi vratky v hodnote miliónov eur aj predtým.

bašternák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Divný obchod si všimol Kriminálny úrad finančnej správy. Polícia – ktorá bola vtedy pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka – však žiadne vyšetrovanie nezačala.

Ukázalo sa, že Robert Kaliňák mal s Bašternákom dobré (nie len) obchodné vzťahy. Napríklad získal od Bašternáka podiel vo firme B.A. Haus. Taktiež bol spolu s ďalším vtedajším ministrom Smeru-SD Jánom Počiatkom na jeho svadbe – fotky mal Kočner v počítači.

A na povrch vyšli aj podivné, kontroverzné bankové prevody medzi Bašternákom a ministrami Kaliňákom a Počiatkom, ktoré zverejnil pracovník Tatra banky a asistent poslanca SaS Filip Rybanič – za čo bol Rybanič zatknutý.

zdroj: TASR/Andrej Galica

Čerešničkou na torte, ktorá akoby ešte potvrdzovala teóriu prepojenia Bašternáka so Smerom-SD, bolo, že sám Robert Fico roky býval v Bašternákovom byte v rezidencii Bonaparte. Dokonca aj po tom, čo vyšiel tento prípad vrátok na verejnosť.

6. Únos Vietnamca vládnym špeciálom

Jeden z najzaujímavejších prípadov, a to rovno na medzinárodnej úrovni, sa točí okolo uneseného Vietnamca Trinh Xuan Thanha, do čoho mali byť zapojení aj slovenskí politici – konkrétne minister vnútra Robert Kaliňák.

Vietnamský „štátny manažér“ sa skrýval a žiadal o azyl v Nemecku. Doma vo Vietname ho čakali obvinenia z korupcie a doživotie. No náhle ho vietnamskí tajní agenti uniesli z Berlína a priniesli späť do Vietnamu, aj so slovenskou pomocou, ktorá mala na únos poskytnúť svoj vládny špeciál.

Róbert kaliňák
zdroj: TASR/Marko Erd

Dôkazov, ktoré toto obvinenie potvrdzovali, sa našlo hneď zopár: Podľa GPS súradníc auto únoscov parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Dvaja policajti vypovedali, že videli, ako odnášajú spomínaného Vietnamca do vládneho špeciálu, ktorý následne skutočne „s niekým“ odletel. A policajti Denníku N potvrdili aj to, že sa celá táto akcia konala so súhlasom Roberta Kaliňáka.

Ten tieto tvrdenia odmietol a sadol si kvôli tomu aj na detektor lži, ktorý ukázal, že Kaliňák v tomto prípade neklame. No aj tak viacerí slovu bývalého ministra naďalej neveria a výsledky detektora spochybňujú, že to je nie je dôkazový materiál.

Kaliňáka obvinili, že sa zapojil do únosu Vietnamca. Ten to vyvrátil detektorom lži a tak spochybňujú detektor lži. Keď to vyvráti vyšetrovanie, spochybnia vyšetrovanie. Môže sa aj rozkrájať, nič nepomôže,” zastal sa straníckeho kolegu Ľuboš Blaha.

zdroj: TASR/Martin Baumann

7. Ne-čistý deň

Prípadom z celkom iného súdka je kauza Čistý deň a necháme na tebe posúdiť, do akej miery je politická. Čistý deň bolo resocializačné centrum (centrum, ktoré sa snažilo vrátiť mladistvých do spoločnosti) v Galante, kde malo dochádzať k sexuálnemu zneužívaniu maloletých dievčat. „Ten styk bol dobrovoľný, bol na rozlúčku,“ takto ospravedlňoval čin riaditeľ centra Peter Tománek.

Zvládnuť situáciu pomáhal Tománkovi poslanec Smeru-SD a Ficov poradca Erik Tomáš. Tento nápad vraj nebol z jeho hlavy a kto jeho stretnutie s Petrom Tománkom zabezpečil, povedať nechcel. Mal ho pripraviť na tlačovku k danému prípadu, aby sa pred médiami vedel správne vyjadriť.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Riaditeľ galantského resocializačného zariadenia Čistý deň Peter Tománek počas tlačovej konferencie

Ministerstvo práce, ktoré vtedy viedol Ján Richter, napriek podnetu komisie neodobralo na prvýkrát akreditáciu tomuto výchovnému centru. Na protest vtedy kvôli tomu odišli z akreditačnej komisie dvaja ľudia. O niekoľko mesiacov centrum o svoju akreditáciu aj tak prišlo.

V prípade sa objavuje aj nám už dobre známy Marian Kočner, ktorý napríklad dodával Tománkovi informácie z výsluchu dievčaťa. Tománek mu naopak posielal vhodné otázky pre ňu, ktoré sa jej pýtať i jej psychologický profil. Je zrejmé, že Kočner sa snažil Tománkovi pomôcť a viacerí si myslia, že to práve on vybavil stretnutie Tománka a Erika Tomáša.

Marián Kočner
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Mimochodom, práve z tohto centra pochádza aj maloletá 15-ročná dievčina, ktorej Boris Kollár napísal (okrem iného) „vyšukáme saaa.“ Súčasný predseda Národnej rady SR sa bránil, že o jej veku nevedel.

Tento prípad sa stal spolu s Kuciakovou vraždou podnetom pre knihu a film Sviňa:

8. Predražené, nedokončené Mochovce

Keď Robert Fico oznamoval začiatkom roka 2007 výstavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, cena, za ktorú mali byť oba bloky postavené, bola podľa jeho slov okolo 2 miliardy eur. Stáť a fungovať mali už o 5 rokov – teda v roku 2012.

No na Slovensku po slovensky: Dnes máme rok 2020, štart nových blokov sa ešte stále odkladá a celková suma, ktorú bloky stáli, sa už postupne blíži k 6 miliardám eur. A opäť, ako tomu bolo aj v iných prípadoch, ktoré ešte v tomto seriáli budeme spomínať, ostali niektoré poctivé firmy nevyplatené a niektoré tunelovali peniaze. Mochovce sa tak stali pre niekoho zlatou baňou, kde sa preprali stovky miliónov eur. Polícia prípad vyšetruje – už niekoľko rokov.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič. Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach mal byť v prevádzke už v roku 2012, štvrtý blok niekoľko mesiacov po ňom. Spoločnosť Enel vtedy nevylúčila ani skrátenie tohto času a ešte skoršie spustenie. Máme rok 2020 a stále nič.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič. Premier Robert Fico, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a predseda predstavenstva Slovenských elektrární Paolo Ruzzini spolu v Mochovciach.

9. Štátne IT-služby za miliardu eur

Na takzvanú informatizáciu minul štát celkovo už zhruba miliardu eur, no výsledky podľa mnohých nie je tak vidno a nezodpovedajú daným sumám.

Známym prípadom je napríklad portál slovensko.sk, za ktorý štát zaplatil firmám GlobalTel a Swan Mobile (oba patriace holdingu Danubiatel) už celkovo desiatky miliónov eur a pritom podľa niektorých odborníkov, IT-čkárov nefungujú správne a mohli stať aj o polovicu menej.

Portál slovensko.sk je predražený a dodatkami bol porušený zákon

Ďalej, pred zhruba 10 rokmi sa robila počítačová sieť od firmy Tempest pre ministerstvo vnútra. Niektorí túto službu ohodnotili pri porovnávaní cien v tej dobe za predraženú o milióny eur. „Kaliňákova súťaž za 15 miliónov bola predražená o približne 5 miliónov,“ znel nadpis Denníka N.

No a zaujímavý prípad sa stal aj tento rok. Len dva dni pred vymenovaním novej vlády zverejnil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dve IT-zákazky, ktoré boli ohodnotené ako podozrivé a predražené.

Nová vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová sa ihneď postavila za ich zrušenie. Argumentovala, že prvá zákazka, za ktorú chcel štát pôvodne zaplatiť takmer 15 miliónov eur, bude možné spraviť aj za 4 milióny. A druhý tender za 6 miliónov eur označila za úplne zbytočný a nepotrebný.

zdroj: Unsplash/ Christian Wiediger

Predchádzajúci podpredseda vlády pre informatizáciu Richard Raši označil Remišovej slová za buď klamstvo alebo výsledok nedostatočného naštudovania veci.

Urobiť prehľad všetkých štátnych IT-zákaziek a ohodnotiť, ktoré boli zbytočné a ktoré by sa dali spraviť lepšie a lacnejšie, by si vyžadovalo minimálne samostatnú prácu/článok a pohľad odborníkov. Podľa niektorých z brandže, ktorí sa rozhodli štát v IT svete kontrolovať a poukazovať na chyby (napríklad občianske združenie Slovensko Digital) sme však už takto prišli zbytočne o minimálne, zdôrazňujeme slovíčko minimálne, desiatky miliónov eur.

10. Keď bývalá tára o tvojich peniazoch v alobale

Všetko začala bývalá manželka exposlanca Smeru-SD Vladimíra Jánoša. „Myslím, že spolupracoval s pánom Čičmancom (riaditeľom a hlavným spolumajiteľom Hornonitrianskych baní v Prievidzi) aj s pánom premiérom Ficom. Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne,“ prezradila na videu exposlancova bývalá Iveta Jánošová.

Spomínané peniaze, „sto balíčkov bankoviek,“ mal následne Jánoš po návšteve baní zabaliť doma do alobalu, aby sa uchránili pred prípadným požiarom – čím sa táto kauza stala známa ako „peniaze v alobale.

Vždy mi hovoril, ešte niečo vyjde, ešte niečo vyjde a už nebudem musieť robiť do konca života. Čiže bola to veľká suma. Na eurá niekoľko miliónov,“ pokračovala vo videu Iveta.

zdroj: Ilustračný obrázok TASR

Video ihneď vyvolalo mediálnu vlnu a začalo sa špekulovať, či poslanec Jánoš a Smer-SD nezarába na štátom dotovaných baniach. Niektorí poukazovali aj na rýchle zbohatnutie poslanca, napríklad na hodinky, ktoré nosil na ruke a ktoré stáli približne celo-ročný poslanecký plat.

Vo videu spomínaný Peter Čičmanec z Hornonitrianskych baní označil video za lož. Vladimír Jánoš zareagoval tak, že už by bol najvyšší čas vyšetriť duševný stav jeho exmanželky.

Napokon sa nasadeniu pút i súdu dočkal, no nie kvôli podozreniu brania peňazí z Hornonitrianskych baní, ale kvôli týraniu svojej bývalej ženy (Ivety) a ich dcéry. Súd ho ale oslobodil. Polícia vtedy počas vyšetrovania našla u bývalého poslanca dva samopaly a štyri guľové zbrane.

V ďalšej časti sa pozrieme na kauzy, ktoré sa týkajú výstavby slovenských diaľnic, zdravotníctva, daňových podvodov v hodnote desiatok miliónov eur a na kauzy, ktoré sú považované za vôbec tie najväčšie a najdôležitejšie v histórii Slovenska.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Toto sú najväčšie kauzy Slovenska (2. časť)

zdroj: TASR/ AP Photo/ John Minchillo
Zdroje: archív Startitup, Denník N, Aktuality, Sme, .týždeň, Hospodárske noviny, Topky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech