Mali chrániť nás, chránili vyvolených. Jeden z najväčších prípadov Slovenska, ktorý siaha až do najvyššej politiky

  • „Pomáhať a chrániť“ platilo v tomto prípade len pre vyvolených
  • Prečo je bývalé vedenie polície vo väzbe a kto je Norbert Bödör
  • Kam až siaha organizovaná zločinecká sieť?
Norbert Bödör a polícia
TASR/ Jakub Kotian a Henrich Mišovič
  • „Pomáhať a chrániť“ platilo v tomto prípade len pre vyvolených
  • Prečo je bývalé vedenie polície vo väzbe a kto je Norbert Bödör
  • Kam až siaha organizovaná zločinecká sieť?

Stretne sa Hraško, Gašpar, Slobodník… Nie je to žiadny vtip ani rozprávka, ale realita jedného z najväčších prípadov Slovenska, ktorý nedávno vyšiel na povrch. Nájdeme v ňom všetkých – zlých ľudí, skorumpovaných policajtov i najvyššie postavených politikov Slovenska, ktorí nám roky vládli. Znie to ako z amerického filmu, ale takto podľa všet´keho fungovala naša krajina a vedenie polície, ktoré nás malo chrániť.

Kto je Norbert Bödör

Možno si ho minulý rok videl stáť v takzvanom „zápase storočia“ pri MMA bojovníkovi Attilovi Véghovi, ktorého trénoval. Vtedy asi len málokto vedel (ak vôbec niekto), že o rok bude o ňom hovoriť celé Slovensko ako o človeku, ktorý mal dirigovať najvyšších veliteľov polície a mal mať blízko aj k najvyšším politikom Slovenska.

Norbert Bödör teda ani zďaleka nie je len nejaký tréner zápasenia a ani bežný podnikateľ – okrem podnikania v lízingovej firme, vlastnenia vinárstva a penziónu, si vyskúšal vlastniť aj futbalový klub FC Nitra. Svoje zápasnícke skúsenosti využil vtedy aj pri spacifikovaní niektorých fanúšikov.

Do bitiek sa postupne zapojili okrem esbéeskárov aj policajti s kukláčmi, a ruku k dielu vraj priložil aj jeden z majiteľov Nitry – Norbert Bödör. Stále ešte aktívny slovenský reprezentant v zápasení sám spacifikoval niekoľkých fanúšikov,“ písal o ňom Nový Čas.

zdroj: FOTO TASR/ Martin Baumann

Bödöra si ale odteraz budeme pamätať najmä ako človeka, ktorý zrejme stál na vrchole organizovanej zločineckej skupiny a ovládal takmer všetkých kľúčových veliteľov polície – vrátane prezidenta polície, šéfa NAKA, šéfa Národnej protikorupčnej jednotky a ďalších. Vyšetrovanie ukáže, ako to celé skutočne bolo.

Ako?

Policajné velenie a šéfovia jednotlivých útvarov mali dodávať Bödörovi kľúčové informácie – ako prebiehajú jednotlivé vyšetrovania, koho plánujú vyšetrovať, akú obhliadku u koho chystajú a podobne. Tieto podstatné informácie sa dali ďalej posúvať, samozrejme, nie úplne zadarmo a v rámci hesla „niečo za niečo“. A dalo sa s nimi veľmi šikovne narábať či vydierať.

Predstav si, že máš v niečom prsty, v nejakej nekalej činnosti. No vieš, že tam – vo vedení polície a v jej blízkosti – máš ľudí, ktorí ťa, takpovediac, kryjú. Ak sa niekto začne o teba zaujímať a chystať u teba kontrolu, dostaneš echo priamo z policajného vedenia a tým pádom čas čo možno najlepšie zahladiť stopy.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian. Norbert Bödör a Jaroslav Haščák

Keď bolo treba niekoho kryť, najvyššie velenie polície sa malo na žiadosť Bödöra tváriť ako slepé. Keď bolo treba, tak mali na jeho žiadosť pozastaviť prehliadku u niekoho, či iným spôsobom sabotovať vyšetrovanie. Takto sa mali kryť niektorí ľudia a veľkopodnikatelia – ktorí?

Priatelia Smeru-SD?

Viacerí poukazujú na to, že sa takýmto spôsobom chránili ľudia a podnikatelia blízki so stranou Smer-SD. Podnikatelia, ktorí pri tejto strane nejakým spôsobom stáli – finančne ju podporovali a následne za často diskutabilných okolností získavali od nej štátne zákazky či dôležité posty.

Buďme aj konkrétni: podľa vyšetrovacích správ mal Norbert Bödör dať napríklad 20 000 eur dnes už bývalému šéfovi finančnej jednotky Bernardovi Slobodníkovi za to, že nebude vyšetrovať podnikateľa Juraja Širokého a jeho firmu Váhostav. Juraj Široký je už roky známy ako sponzor a mecenáš Smeru-SD. Mimochodom, aj samotný Slobodník bol sponzorom i členom Smeru.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Bödör sa okrem Váhostavu zaujímal a zrejme podobným štýlom mohol zasahovať aj do ďalších káuz ako Doprastav, Čistý deň, Unipharma, Benzinol,.. ktoré sú opäť spájané s ľuďmi z okolia strany Smer-SD.

Fungoval ako nejaký prostredník, ktorý zháňal dôležité informácie, vymieňal ich, posúval ich ďalej a na základe nich ďalej reagoval, snažil sa, aby sa viac nevyšetrovali, alebo v opačnom prípade – keď bolo treba na niekoho nájsť špinu – postaral sa, aby sa tá špina hľadala. Všetko „najmä v prospech politickej strany SMER-SD, ktorá takto získavala neoprávnené výhody“, píše sa aj v samotnom uznesení o obvinení, ktoré sa teraz vyšetruje.

Mnohí tak zareagovali, že slučka okolo strany Smer-SD a jej vrcholných predstaviteľov – najmä predsedu strany Roberta Fica a dlhoročného podpredsedu i bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka – sa postupne uťahuje. A vynára sa obraz, ako Slovensko počas ich vládnutia reálne a „spravodlivo“ malo fungovať.

zdroj: TASR/ Pavol Zachar. Na snímke bývalý minister vnútra SR Robert Kaliňák po skončení rokovania predsedníctva strany SMER - sociálna demokracia

Známy karikaturista Shooty si napríklad neodpustil kresbu, ako sa Robert Kaliňák vystrašene potí pri predstave, že si na neho spravodlivosť už brúsi meč.

K prípadu sa vyjadrili aj viaceré politické tváre. Bývalý prezident Andrej Kiska napísal vo svojom facebookovom statuse: „Vedel som, že Gašpar (bývalý policajný prezident) je len Kaliňákom dosadený sluha a riadi ho Ficov priateľ Bödör… To, že som povedal, že náš štát ovláda mafia, nebola náhoda. O tajných konšpiračných poradách pod vedením Bödöra, kde sa rozhodovalo o osude ľudí na Slovensku, som vedel. Človek, ktorý mi to povedal, možno povie ešte oveľa viac. Je jasné, že NAKA ešte nedosiahla na vrchol pyramídy.“

POLÍCIA NA OBJEDNÁVKUChcel som si dať od politiky pokoj, ale moje meno sa objavuje vo výpovediach zadržaných policajtov…

Posted by Andrej Kiska on Monday, November 9, 2020

K okolnostiam, ktoré nedávno vyšli verejne na povrch, sa vyjadril aj samotný Robert Fico, ktorý celý tento prípad označil za politickú objednávku, ktorú pripravili s cieľom, aby mu uškodili.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vyhlásenie bývalého premiéra Slovenskej republiky „absolútne vylúčil“ a odkázal, že koná na základe dôkazov a v súlade so zákonom.

Vyjadrenie Roberta Fica k prípadu:

Ak sú toto tie dôvody… tak potom už ani nehovorme o právnom štáte.

Posted by Robert Fico on Thursday, November 5, 2020

Priamy dosah na najvyšších politikov

O tom, že sa Norbert Bödör aj osobne poznal s najvyššími predstaviteľmi Smeru-SD, niet pochýb. Priznal to aj bývalý podpredseda strany a dlhoročná dvojka Smeru-SD Robert Kaliňák. Dnes už obvinený Norbert Bödör bol u Smeru-SD aj na predvolebnej noci 2016 či na niektorých jej mítingoch. Sám Robert Fico sa naopak objavil na firemných akciách firmy Bonul, ktorá patrí Norbertovmu otcovi Miroslavovi Bödörovi.

Bonul je firma, ktorá zabezpečuje súkromnú bezpečnostnú službu. Už viackrát sa poukazovalo na to, že sa jej darí najmä v obdobiach, kedy vládne strana Smer-SD. Firma počas ich vlády získala štátne zákazky na ochranu Slovenskej pošty, Sociálnej poisťovne, Tiposu, Národnej diaľničnej spoločnosti, ministerstva, či niektorých väzníc. Koľko na tom firma zarobila? Len za ochranu Slovenskej pošty dostala firma Bödörovcov 27 miliónov eur. Pre zaujímavosť, o dbanie nad jej bezpečnosťou sa uchádza aj teraz.

zdroj: Facebooková stránka spoločnosti Bonul

Zas tu je Kočner

Nie je asi veľkým prekvapením, že v takomto veľkom prípade, v ktorom sú spomínaní velitelia polície, bývalý premiér, bývalý minister vnútra, viacerí veľkopodnikatelia,.. nejakým spôsobom narazíme aj na Mariana Kočnera.

Aj on sa s Bödörom dobre poznal a spolupracoval. Bödör vďaka svojim kontaktom na najvyšších miestach v policajných orgánoch zháňal pre Kočnera potrebné informácie.

Napríklad aj ohľadom zavraždeného Jána Kuciaka, ktorý obom šliapal na päty – bol jedným z prvých, kto si všímal prepojenia Norberta Bödöra s politikmi a šéfmi polície.

zdroj: TASR - Jakub Kotian

Bödör bol v prípade vraždy Jána Kuciaka aj vypovedať. Prihlásil sa sám, údajne po tom, čo si všimol motať sa políciu okolo jeho domu.

Zaujímavosťou je, že keď si Kočner dopisoval s Bödörom cez šifrovaciu aplikáciu Threema, Fica v správach prezývali „šéfom“.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vedenie slovenskej polície = organizovaný zločin?

Nezabudnime ešte konkrétne spomenúť tých, ktorí zodpovedali za policajné služby v našej republike. No ako sa zdá, bezpečnosť a spravodlivosť nemuseli byť tým jediným, čo ich zaujímalo. Viacerí z nich si podľa obvinení mohli nekalými a protizákonnými aktivitami na svojich pozíciách ešte privyrobiť do vrecka pravidelne aj desiatky tisíc eur.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) si nedávno prišla pre svojich bývalých šéfov, ktorých v rámci akcie Očistec vzala do väzby. Obvinení sú okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Viacerí už začali, ako sa hovorí, spievať a prezrádzať podrobnosti, ako táto dobre organizovaná skupina vlastne fungovala, kde sa stretávala, kto mal aké úlohy a tak ďalej.

Toto sú mená bývalých šéfov polície a policajných orgánov, ktorí sú v prípade spomínaní. No ako tvrdí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa, zoznam ešte nie je konečný:

Tibor Gašpar – bývalý policajný prezident (vzdialená rodina s Norbertom Bödörom, ich babky boli sesternice)

Dušan Kováčik – bývalý špeciálny prokurátor, teda štátny zástupca v súdnom konaní

Bernard Slobodník – bývalý šéf národnej finančnej jednotky

Róbert Krajmer – bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky

Peter Hraško – bývalý riaditeľ NAKA

Ľudovít Makó – bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy

Martin Fleischer – bývalý riaditeľ ekonomickej sekcie ministerstva vnútra

Milan Mihálik – zástupca šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA

Marián Zetocha – bývalý riaditeľ finančnej spravodajskej jednotky NAKA

Pavol Vorobjov – bývalý riaditeľ finančnej spravodajskej jednotky NAKA

Peter Bisták – bývalý zástupca riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA

Milan Žáčik – bývalý referent v protikorupčnej jednotke NAKA Západ

Ivan Bobocký – bývalý referent v protikorupčnej jednotke NAKA Západ

Zdroje: TASR, Trend, Denník N, Refresher

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK